Morgan Freeman

Sławni, bogaci, przystojni utalentowani oraz Ci, którzy stworzyli najlepsze kreacje w dziejach kina.
Awatar użytkownika
Scourge33
Indiana Jones

Morgan Freeman

Post autor: Scourge33 » 2007-02-08, 16:16

Cieszący się dużym uznaniem aktor, który zaczynał karierę od występów w musicalach. Zanim podjął naukę w szkole aktorskiej, spędził pięć lat w US Air Force. W 1968 roku zadebiutował na scenie jako Rudolph w "Hello, Dolly" - wersji z udziałem Pearl Bailey. Następnie grywał w dramatach szekspirowskich oraz pojawił się w szeregu interesujących produkcji brodwayowskich i off-brodwayowskich.
We wczesnych latach 70-tych stał się popularną postacią telewizyjnego programu edukacyjnego dla dzieci, "The Eletric Company", emitowanego przez PBS.
Na dużym ekranie pojawił się w roku 1971 w filmie "Who Says I Can't Ride a Rainbow?" Przez lata był obsadzany w jednakowych, schematycznych rolach, dopóki nie otrzymał nominacji do Oscara i Złotego Globu dla najlepszego aktora drugoplanowego za udział w filmie "Street Smart"(1987). Drugą nominację do Oscara oraz status gwiazdy zyskał w 1990 r., kiedy to zagrał w uroczej komedii "Wożąc panią Daisy". Potem wystąpił w takich szlagierach kinowych jak "Chwała", "Robin Hood: Książę Złodziei", czy "Bez przebaczenia". W 1993 r. zadebiutował jako reżyser, realizując film "Bopha", opowiadający o czarnoskórym policjancie i jego synu, prześladowanych przez zwolenników apartheidu. Rok później zagrał w "Skazanych na Shawshank", za co został wyróżniony nominacją do Oscara dla najlepszego aktora. Ogromną popularność zdobył dzięki występowi w słynnym thrillerze "Siedem" Davida Finchera, gdzie wcielił się w postać policjanta tropiącego (wraz z Bradem Pittem) seryjnego zabójcę. Freeman jest jednym z niewielu czarnoskórych aktorów amerykańskich, którym reżyserzy (jak Clint Eastwood, czy Brian De Palma) dają znaczną swobodę twórczą w konstruowaniu kreowanych postaci i pozwalają przy tym na wykraczanie poza utarte schematy, wynikające z koloru skóry.

Ode mnie:
Może i nie widziałem wielu filmów z jego udziałem, ale z tego co jestem zorientowany to ciężko o jego słaby występ... Muszę podkreślić przede wszystkim jego wszechstronność: zaczynał od ról na wpół komediowych, w nowszych odsłonach całkowicie zmienia wizerunek (bardzo często obsadzany w roli detektywa na tropie).... Większość produkcji z jego udziałem należy do moich ulubionych, wymienię choćby: "Siedem", "Skazani na Shawshank", "Bruce Wszechmogący", "Człowiek Pies"; również "Batman: Początek" wiele zyskał dzięki jego kreacji. Jego udział w "Kolekcjonerze" i "W sieci pająka" uratował obrazy przed przeciętnością.
Inna strona jego filmowej kariery to rola narratora m.in. w "Wojnie Światów"; ten gość ma po prostu niesamowitą barwę głosu.
Awatar użytkownika
Aquariia
Agent Smith

Re: Morgan Freeman

Post autor: Aquariia » 2007-02-08, 17:26

Zgadzam się Morgan Freeman to dobry aktor. Może nie mój ulubiony, ale zawsze z chęcią podchodzę do filmów z nim. Ma na swoim koncie wiele świetnych ról. Chociaż by wymienione wyżej Siedem albo W sieci pająka.
Mela0607
Agent Smith

Post autor: Mela0607 » 2007-06-22, 17:30

Jestem za; aktor, który potrafi pokazać na planie kto tu rządzi, ma już swoje lata, ale stara sie grać jak najlepiej i to mu wychodzi; dołączam się do wszystkich wymienionych filmów powyżej. Kolekcjoner dobry, ale beż Freeman'a wątpie by był taki... Aktor ten potrafi się wcielić w każdą rolę, każdą niezwykłą sytuację; pokazać widzowi smutek i radość bez ograniczeń czy to komedia czy też thriller, a jest w tym naprawdę dobry co udowodnił bynajmniej w dramacie "Człowiek pies"...
Pandek
Indiana Jones

Post autor: Pandek » 2008-02-29, 23:27

Bardzo dobry aktor według mnie.Utalentowany, z doświadczeniem, mający na swoim koncie zarówno komedie, jak i thrillery i dramaty.Miałam przyjemność oglądać go w filmach: "Bruce Wszechmogący", "Siedem", "Skazani na Shawshank", "Za wszelką cenę", no i "Wojna Światów"(tu tylko głos).Kiedy wpadam na jakiś film z Morganem, lecący w TV, nigdy nie pozostaję obojętna.
alvinwieworka
Jack Sparrow

Post autor: alvinwieworka » 2015-02-09, 13:56

Moje ulubione kreacje tego aktora to oczywiście "Siedem" i "Skazani na Shawshank", "Niepokonany" film o Nelsone Mandela. ostatni film jaki oglądałem za jego udziałam to "Last Vegas", film przeciętny ale Freeman jak zawsze gra świetnie.
ODPOWIEDZ