Filmy: wpływ wzorca/osoby/idola na bohatera

Tutaj znajdują się zestawienia filmów o konkretnej tematyce, z danym motywem, podobnych do innych filmów itd.
balbin
Forrest Gump

Filmy: wpływ wzorca/osoby/idola na bohatera

Post autor: balbin » 2007-10-31, 22:24

Piszę pracę maturalną o wzorcach osobowych. I muszę wykorzystać postacie filmowe.

Jakie możecie polecić filmy, w których pokazane jest oddziaływanie jakiegoś wzorcu, osoby, idola na bohatera? I jakie postacie filmowe mogą być wzorcami dziś?

Z góry dziękuję za pomoc :)
Awatar użytkownika
MGaździcki
Agent Smith

Re: Filmy: wpływ wzorca/osoby/idola na bohatera

Post autor: MGaździcki » 2007-11-01, 09:17

Mnie się od razu przypomina Amadeusz Formana, w którym Antonio Salieri z jednej strony podziwia geniusz Mozarta, uważą go za inkarancję Boga, z drugiej pragnie go gorąco zniszczyć.

Może Jesus Christ Superstar albo z nowszych filmów Judasz-gdzie pokazane jest jak silnie postać Chrystusa oddziaływuje na Judasza Iskariotę, ale w końcu sprzeniewierza się on swemu MIstrzowi z dość oryginalnych powodów (nieco innych niż w Piśmie Świętym).

Był chyba taki film Polańskiego Lokator. Nie widziałem go, ale pamięam, że chodziło chyba o to, że Polański grał bohatera, który wprowadził się do mieszkania samobójczyni i zaczął przejmować wszystkie jej cechy, sposób zachowania, stał się nią na końcu bodajżę. To mogłoby być w jakimś kontekście metafizycznym na zakończenie

Jak mi się coś przypomni-dam znać.
Awatar użytkownika
Aletheia
Tyler Durden

Post autor: Aletheia » 2007-11-03, 14:55

Szeroki temat... Trzeba by albo z góry ograniczyć zakres pojęcia i zająć się jednym typem takiej relacji (najbardziej nasuwa mi się ujęcie mistrz - uczeń, w dowolnych odmianach), albo jako założenie przyjąć szeroki przegląd rodzajów wpływu, relacji między postaciami (mistrz - uczeń, rodzic - dziecko, idol - fan, oryginał - sobowtór. Także wpływ celowy - nauka, albo niechciany, mimowolny - prześladowanie naśladownictwem). Tyle nasunęło mi się w ciągu pięciu minut, ale to trzeba dokładniej rozgryźć.

Co do przykładów:

Mistrz - uczeń.
Szukając siebie. Stary pisarz i młody chłopak z talentem literackim.
http://www.filmweb.pl/Szukaj%C4%85c+sie ... lm,id=5604
Edukacja Rity Podobne - akademicki nauczyciel i niewykształcona dziewczyna odkrywająca literaturę.
http://www.filmweb.pl/Edukacja+Rity,198 ... lm,id=5354
A poza tym większość filmów karate. Cała seria "Karate Kidów", "Amerykański ninja" z kontynuacjami... Tu już oddaję pole miłośnikom. Dodam tylko, że pewnym nawiązaniem jest "Nieśmiertelny", tu też jest "starszy wojownik" uczący młodszego.
Można by też pod ten schemat podciągnąć Wywiad z wampirem, relacja Lestat - Louis.
Także wiele filmów policyjnych, z odmiany kumpelskiej (niekoniecznie komediowej). Tu już skutki relacji młody - stary są różne. Przykłady: Dzień próby (Training day), Policja (Dark blue), Żółtodziób (The Rookie).

Rodzaj relacji z niechcianym naśladownictwem jest znacznie rzadszy. Jeden z bardziej znanych takich filmów: Sublokatorka. Tytułowa postać staje się sobowtórem głównej bohaterki, przejmując stopniowo jej wygląd, a w końcu życie i tożsamość.
http://www.filmweb.pl/Sublokatorka,1992 ... lm,id=9853

Co do prześladowania uwielbieniem, aż do zagrożenia, świetnie pasuje Fan, o zawodniku i kibicu.
http://www.filmweb.pl/Fan,1996,o+filmie,Film,id=5532

To wszystko powyżej to oczywiście tylko wierzchołek góry lodowej. Rzecz wymagałaby głębszego rozgryzienia.
balbin
Forrest Gump

Post autor: balbin » 2007-11-04, 14:17

dzięki ^^ :) zastanowię się nad tymi filmami^^

A filmy, które mają wpływ na kształtowanie się wzorców osobowych akceptowanych przez młodzież? Możecie jakieś polecić? Bo na takich chciałam się skupić.

EDIT

Zastanawiałam się nad filmami Quentina Tarantiono - nie konkretny bohater, ale typ bohatera, który ukształtował w swoich filmach i o wpływie filmów na ukształtowanie się bezimiennego wzorca. Myślicie, że to ma sens?
Awatar użytkownika
MGaździcki
Agent Smith

Post autor: MGaździcki » 2007-11-04, 14:56

Tarantino ukształtował wiele odmiennych wzorców.

Pan Biały z RD nie ma wiele wspólnego z Beatrix Kiddo z KB.

Podobnie Vincent Vega z PF to zupełnie inna postać niż Vic Vega z RD (choć to ponoć bracia).

Wydaje mi się, że jak już coś to może skup się na wzorcu kobiety w jego filmach-cztery ostatnie (od JB do DP są mocno feministyczne).
Awatar użytkownika
Aletheia
Tyler Durden

Post autor: Aletheia » 2007-11-04, 15:03

Aha, czyli nie tylko wpływ jako część fabuły, ale i wpływ na widzów? No to już temat-morze... Ja bym podkreśliła rozróżnienie między filmami "wychowawczymi", czyli czymś kręconym z myślą o kształtowaniu charakteru (a działającym w rzeczywistości jak nachalna reklama, czyli odwrotnie...) czyli "propagandą grzeczności", a czymś co jest filmowym odpowiednikiem "protest songu". Musiałabym się dłużej zastanowić nad przykładami. W tej chwili przychodzi mi na myśl tylko Stowrzyszenie Umarłych Poetów - to z pewnością coś co wpływa na widza, a jednocześnie opowiada o wpływie.

O Tarantinie się nie wypowiadam, bo to zdecydowanie nie moja działka.
ODPOWIEDZ