Filmy z: Motyw faustyczny

Tutaj znajdują się zestawienia filmów o konkretnej tematyce, z danym motywem, podobnych do innych filmów itd.
negro
Forrest Gump

Filmy z: Motyw faustyczny

Postautor: negro » 2012-03-11, 12:03

Witam! poszukuję filmu w którym wykorzystany jest motyw faustyczny. Tylko nie może to być postać samego diabła w filmie, ale motyw faustyczny, czyli zawarcie z nim paktu itd, bo często to ludzie mylą. Dziękuję za pomoc z góry :)
Solar
Indiana Jones

Re: Filmy z: Motyw faustyczny

Postautor: Solar » 2012-03-11, 13:01

Faust z 1926 roku - w zasadzie nie należy go traktować jako dosłowną ekranizacje dramatu Goethego, ale jako osobne dzieło.

Dorian z 2004 roku - tutaj w zasadzie przeważają nawiązania do postaci Doriana Graya, ale motyw paktu z diabłem też się pojawia (bodajże taki był polski tytuł), idąc za tym pasuje też "Dorian Gray" z 2009 roku.

"Parnassus"- tam też masz motyw paktu, Parnassus podpisuje cyrograf i w zasadzie wokół tego kręci się cała fabuła.

"Ghost Rider" - wiem, że ekranizacja komiksu i w ogóle, ale motyw paktu z diabłem jest w zasadzie genezą samego bohatera.

Jeszcze pamiętam, że jest taki film jak "Jeszcze nie wieczór" i tam aktorzy-weterani przygotowują spektakl na podstawie "Fausta".

Tyle pamiętam, ale pewnie można wyszukać więcej, także powodzenia :P

Wróć do „Filmy na temat...”