Forum Filmowe, Recenzje filmow, Lost: Zagubieni, Seriale | ZERO DOWNLOADU (w tym filmy online), TYLKO DYSKUSJE!

Cyberpunk w filmie

Tutaj znajdują się zestawienia filmów o konkretnej tematyce, z danym motywem, podobnych do innych filmów itd.
esperanza15
Forrest Gump
Posty: 2
Rejestracja: 2010-05-27, 22:09

Cyberpunk w filmie

Post autor: esperanza15 » 2010-05-27, 22:10

Gorąca prośba do użytkowników Forum w związku z pracą magisterską na temat cyberpunku w filmie!
Prośba do osób, które widziały filmy: "Blade Runner", "eXistenZ", "Ghost in the Shell", czy "Tetsuo.Iron Man", ale nie do końca orientują się, czym jest ten cały cyberpunk. Czy moglibyście odpowiedzieć na kilka pytań? Będę bardzo wdzięczny!
Oto pytania:
1) Co moglibyście powiedzieć o cyberpunku na podstawie tych filmów? Jakie cechy byście wskazali? Jak byście scharakteryzowali cyberpunk?
2) Czy Waszym zdaniem filmy te różnią się od innych i dlaczego? Co odróżnia je o pozostałych filmów?
3) Co moglibyście powiedzieć o bohaterze cyberpunkowym na podstawie tych filmów? Jaki on jest? Jak byście go scharakteryzowali? Kim on jest, jak się zachowuje?
Czy można powiedzieć, że bohater cyberpunkowy to taki typowy antybohater? Jak byście go określili?
4) Czy uważacie, że bohater cyberpunkowy jak i cały cyberpunk miał wpływ na współczesną kulturę, na inne gatunki, na to jak postrzegany jest świat, współczesny bohater i to co robi i kim jest?

Z góry dziękuję za wszelką pomoc i odpowiedzi na powyższe pytania. Jeśli macie ochotę odpowiadać na forum, to proszę bardzo, jeśli chcecie napisać maila, to proszę pisać na: johndoe2@wp.pl

Z góry serdeczne, wielkie dzięki wszystkim za pomoc!
Bates
Indiana Jones
Posty: 194
Rejestracja: 2009-09-29, 19:30
Lokalizacja: Niepołomice / Kraków

Re: Cyberpunk w filmie

Post autor: Bates » 2010-05-28, 18:47

Generalnie w cyberpunku to chodzi o zmechanizowanie, dochodzą jeszcze jakieś gospodarcze machlojki, które mogą stanowić tło dla wydarzeń, które dzieją się często w przyszłości. Np "Blade Runner" i "Akira"(anime) - oba filmy dzieją się w 2019 roku. No i to wszystko jest podszyte swoistą filozofią.
Myślę, że cyberpunk miał wpływ, bo przecież taki "Matrix" nie powstał sam z siebie, tylko z ducha właśnie cyberpunku. A po nim to szumu było wiele. Ale nie wiem, czy bohater filmu z gatunku cyberpunk odznacza się jakąś specyfiką. Raczej aż nadto nic go nie wyróżnia. Ewentualnie można sięgnąć do pierwowzoru literackiego "Blade Runnera" na przykład. Może tam będzie coś więcej.
esperanza15
Forrest Gump
Posty: 2
Rejestracja: 2010-05-27, 22:09

Re: Cyberpunk w filmie

Post autor: esperanza15 » 2010-06-06, 05:07

Dzięki za odpowiedź!
unclemoe
Forrest Gump
Posty: 1
Rejestracja: 2010-09-07, 14:36

Re: Cyberpunk w filmie

Post autor: unclemoe » 2010-09-07, 15:02

Cyberpunk całkiem nieźle definiuje angielskojęzyczna Wikipedia. Odpowiedź na wszystkie pytania (no może poza wpływem na kulturę a to dlatego, że co to znaczy wpływ i co się rozumie przez kulturę) jest (też z Wikipedii) zdanie "Hi-Tech and Low Life". Z obcowania z Cyberpunkiem, uważam, że aby zabrać się za jego analizę, trzeba poznać klasykę literatury tego gatunku oraz jego wariacji. Nazwa wzięła się od opowiadania B. Bethke - http://city.cyberpunk.ru/library/download/cyberpnk.zip, klasykiem absolutnym jest Neuromancer Gibsona, ciekawą wariacją (przynajmniej dla mnie) jest niedawne Accelerando.
ODPOWIEDZ