Klimatyczne Kryminały

Tutaj znajdują się zestawienia filmów o konkretnej tematyce, z danym motywem, podobnych do innych filmów itd.
snachmsm
Forrest Gump

Klimatyczne Kryminały

Postautor: snachmsm » 2008-08-07, 22:08

Na początku chciałbym się przywitać na forum, nowy jestem, być może zagoszczę tu na długo ;) Tak więc Witam :)

...i od razu otwieram temat w dziale Pomocy :-D sprawa wygląda tak, że poszukuję filmów kryminalnych o określonej tematyce i stylu, mianowicie chodzi mi o akcję toczącą się w pierwszej połowie XX wieku, najlepiej w USA - prohibicja, detektyw w szarym prochowcu i kapeluszu, jazzowe kafejki, żadnego internetu czy innych nowoczesnych rozwiązań w rozwikływaniu zagadek (handel bronią, przemyt), mocno zamieszana akcja/intryga... w podobnym klimacie oglądałem wiele filmów tzw. "po łebkach" gdyż czas nie pozwalał i tytułów nie znam, no może poza "Sprawę prowadzi Nero Wolfe" czy jakoś podobnie... tu nadmienię, że kilkakrotnie zamierzałem się na osławione "Morderstwo w Orient Expressie" ale zawsze albo zapominałem/przysypialem/spoźniałem się - dopiero ostatnio miałem okazję cały oglądnąć i nieco się rozczarowałem, gdyż film toczył się w czasach prawie, że współczesnych, a nie wiem czemu sobie ubzdurałem, że to w "moim" ww. klimacie (choć film i tak świetny ;) )... Proszę więc o pomoc i podsunięcie choć paru tytułów, sam przejrzałem pare rankingów, jednak one polecają raczej nowoczesne kryminały, wręcz thrillery, a mnie interesuje głównie wyżej opisany klimat ;) Podobno Sherlock Holmes jest w podobnym klimacie...?

i żeby nie zaśmiecać forum od razu pytanie od mojej "znajomej" ;) poszukiwane są filmy komediowe z akcją w college`ach/odpowiednikach naszych liceów, bądz po prostu z młodymi ludzmi - coś a`la "New Guy" aka "Nowy" (niedawno na Polsacie leciał) bądz starsze "Stary gdzie moja bryka?" lub/oraz komedie romantyczne jak kinowe "Co się zdarzyło w Las Vegas" bądź starsze "100 dziewczyn i ja"

Prosiłbym o pomoc w powyższych kwestiach, zwłaszcza w tej pierwszej ;)
Dzięki z góry i pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
Miguel
Indiana Jones

Re: Klimatyczne Kryminały

Postautor: Miguel » 2008-08-08, 11:25

W takim razie powinieneś się zainteresować kinem noir. Reprezentantem gatunku w kategorii kryminał jest "Sokół maltański" jak również i "Rebeka" Hitchcocka. Tu znajdziesz więcej tytułów z tego gatunku: http://www.filmweb.pl/szukaj/film?genre ... ding=false

A Sherlock Holmes...to nie te czasy. Po pierwsze, rejony brytyjskie (więc bez prohibicji ani jazzowych klimatów), choć na początek warto sięgnąć po opowiadania, jako że te opowieści Conan Doyle'a funkcjonują jako początek prozy detektywistycznej.

No i oczywiście amerykańską postacią kultową jest Dick Tracy.

Jest jeszcze film (z tych nowszych) Czarna Dalia, który dzieje się w latach 40. Intryga jednak jest odrobinę zbyt poplątana i twórcy odrobinę tu przesadzili ale klimat (pseudo)-noir unosi się w powietrzu.

Mam nadzieję, że jakoś pomogłem ;)
snachmsm
Forrest Gump

Postautor: snachmsm » 2008-08-10, 00:35

z tego co czytam o tym gatunku to prawdopodobnież to jest to ;) nawet nie wiedziałem, że to osobny gatunek może być, trochę różniący się od "klasycznego" miana kryminału ;) z linku do filmweb na pewno coś sobie wybiorę (wł. już co nieco wybrałem ;) ) tak więc Wielkie Dziękuję :D

gdyby ktoś jeszcze doradził cokolwiek w kwestii tych romantyczno-komediowych filmów, choć wydaje mi się, że to czego szuka(m) znajduje się w tym dziale, w temacie "Filmy młodzieżowe" ;)

Miguel, jeszcze raz dziękuję :)
Awatar użytkownika
Miguel
Indiana Jones

Postautor: Miguel » 2008-08-10, 17:32

Cieszę się, że pomogłem. A te komedie..to nie do mnie...nie moja dziedzina ;)

Wróć do „Filmy na temat...”