Forum Filmowe, Recenzje filmow, Lost: Zagubieni, Seriale | ZERO DOWNLOADU (w tym filmy online), TYLKO DYSKUSJE!

Realizm magiczny w filmie

Tutaj znajdują się zestawienia filmów o konkretnej tematyce, z danym motywem, podobnych do innych filmów itd.
Elisha
Indiana Jones

Realizm magiczny w filmie

Post autor: Elisha » 2010-12-29, 11:36

Jeszcze parę miesięcy do matury, ale warto byłoby zacząć się przygotowywać. Temat prezentacji maturalnej wybrałam sobie dość ciekawy - "Realizm magiczny w literaturze i filmie XX w." - ale im bliżej maja, tym bardziej wydaje mi się skomplikowany. Mimo wszystko postanowiłam, że nie zmienię go na żaden inny. I tutaj potrzebuję Waszej pomocy.

Zależy mi na tym, żebyście polecili mi filmy w konwencji realizmu magicznego, które już widzieliście i uważacie, że są godne obejrzenia/analizowania. Możecie zignorować to ograniczenie do XX w., filmy z początku XXI w. także będą mile widziane - ale nie ukrywam, że miło byłoby mieć jakąś pozycję z XX w. w bibliografii. Coś Felliniego albo Boormana (sęk w tym, że nie wiem, które są najbardziej godne uwagi).

Na Wikipedii całkiem sporo wymieniono, ale wolałabym, żeby to były jakieś sprawdzone przez Was filmy. Żeby było łatwiej, widziałam już "Amelię", "Across the Universe", "Czas Apokalipsy".

Z góry dziękuję za pomoc :)
Bates
Indiana Jones

Re: Realizm magiczny w filmie

Post autor: Bates » 2010-12-29, 15:28

Ja szczerze polecam "Fisher Kinga" Gilliama - zresztą jak teraz patrzę, to i na wikipedii się znalazł. Zresztą warto się zagłębić w jego twórczość - do realizmu magicznego mógłbym jeszcze zaliczyć "Las Vegas Parano" i może poniekąd "Parnassusa".
A Fellini?? Hmm "La Strada" mnie się bardzo podobała, tyle, że nie jestem pewien, czy podciąga się pod pojęcie "realizm magiczny". Z Boormana mogę polecić bardzo klimatyczne "Uwolnienie" (czy też niekiedy "Wybawienie") oraz "Piekło na Pacyfiku" - bardzo dobry dramat wojenny o walce dwóch żołnierzy - japońskiego i amerykańskiego, podczas przebywania na bezludnej wyspie. Plus Burton z "Edwardem Nożycorękim" i "Sweeney Toddem".
Awatar użytkownika
Miguel
Indiana Jones

Post autor: Miguel » 2010-12-30, 10:17

Z nowszych filmów polsko-czeska koprodukcja "Wino truskawkowe", w którym realizm magiczny jest niemalże dosłowny i wyczuwalny na kilometr. A, że film jest adaptacją zbioru opowiadań Stasiuka pt. "Opowieści galicyjskie" to można ładnie podkreślić różnice między oryginałem książkowym a adaptacją filmową (do której zresztą sam Stasiuk pisal scenariusz).

Film, w którym realizm magiczny jest skryty i niedosłowny to "Gorzkie mleko". Wszelkie wierzenia wioski, czy wiara w duchy głównej bohaterki jest stricte metaforyczna. Ale to byłby bardzo dobry film do analizy.

Z powieści jest jeszcze "Dom dusz" reprezentujący realizm magiczny w literaturze. Nie wiem czy jej adaptacja filmowa również podtrzymuje ten aspekt.
cdaflix
Forrest Gump

Post autor: cdaflix » 2020-03-19, 19:29

Mi się bardzo podobał Midsommar. W biały dzień.
Jakby ktoś chciał obejrzeć to jest tutaj: https://www.cdaflix.pl/filmy/midsommar-w-bialy-dzien-2019-cda/
ODPOWIEDZ