Strona 1 z 1

Księżniczka Mononoke

: 2007-11-21, 19:08
autor: blue berry
Obrazek


Info o filmie:
reżyseria: Hayao Miyazaki
scenariusz: Neil Gaiman, Hayao Miyazaki
zdjęcia: Atsushi Okui
muzyka: Joe Hisaishi
produkcja: Japonia
data premiery: 2000-09-08 (Polska) , 1997-07-12 (Świat)

Fabuła:
Książę małej wioski został obłożony klątwą przez jednego z Bogów i czeka go powolna i nieunikniona śmierć. Chcąc ocalić swe życie książę wyrusza w podróż na wschód, gdzie ma zamiar poprosić o pomoc boga Shishi-Gami. W trakcie podróży nasz bohater trafia przypadkowo na pole bitwy pomiędzy leśnymi zwierzętami a górnikami z niedalekiej wioski, którzy niszczą las. Oddziałami leśnych stworzeń dowodzi wychowana przez zwierzęta księżniczka Mononoke. (żródło: filmweb.pl)


Bezsprzecznie mój ulubiony film anime. Historia jak na Miyazakiego przystało bardzo metaforyczna i na bardzo wysokim poziomie. Odniesienia jakie odnajduje się tutaj do życia rzeczywistego powaliły mnie na kolana. Jest to też na pewno najbardziej krwawy z filmów Miyazakiego, jakie dotąd widziałam, ale tutaj jest to bardzo potrzebne. W zasadzie na tym opiera się fabuła. Jak dla mnie bardzo smutna opowieść, bardzo rzeczywista, jeśli ktoś wie, co mam na myśli. Muzyka doskonała. Pan Hisaishi jest po prostu mistrzem!!

Re: Księżniczka Mononoke

: 2007-11-22, 13:45
autor: Kirk
Kolejny popis mistrza Miyazakiego. Bardzo ciekawa i wzruszająca historia, magia emanująca z ekranu oraz świetnie wykreowane postacie tworzą ten film absolutnie wyjątkowym. Przedstawienie w tej produkcji starcia dwóch sprzecznych i wykluczajacych się racji, którymi kierują się strony konfliktu, nadaje mu dużo bardziej dojrzały wydźwięk, a jednocześnie udowadnia, jak trudno być neutralnym oraz stać pomiędzy między dwoma barykadami. Całość została oprawiona w cudowną muzykę Hisashiego, która dla mnie jest jednym z najlepszych soundtracków jakie słyszałem. Księżniczka Mononoke to pozycja obowiązkowa dla każdego fana nie tylko anime, ale ogólnie miłośników kina.