Czas Apokalipsy.Powrót

Rubenos
Darth Vader
Posty: 783
Rejestracja: 2006-08-03, 11:33
Lokalizacja: z Kosmosu

Czas Apokalipsy.Powrót

Post autor: Rubenos » 2007-10-07, 09:02

Obrazek
reżyseria: Francis Ford Coppola
scenariusz: Francis Ford Coppola, John Milius
zdjęcia: Vittorio Storaro
muzyka: Richard Wagner, Carmine Coppola
na podstawie: powieści Josepha Conrada "Jądro ciemności"

Obsada:
Marlon Brando
Robert Duvall
Martin Sheen
Frederic Forrest
Albert Hall
Sam Bottoms
Laurence Fishburne

Fabuła:
"W końcowym okresie wojny wietnamskiej kapitan Willard zostaje wysłany z misją wytropienia w dżungli, na terenie Kambodży, pułkownika armii amerykańskiej, który stanął na czele zbuntowanego plemienia walczącego zarówno przeciw Amerykanom, jak i Wietnamczykom. Wyprawa niewielkiej załogi przeprawiającej się w górę rzeki w coraz bardziej niedostępne rejony zielonego piekła obfituje w wydarzenia dramatyczne i wstrząsające, ale także absurdalne jak choćby występy "króliczków" Playboya. Kiedy łódź dociera wreszcie do obozu charyzmatycznego pułkownika Kurtza, Willard przekracza kolejny, tym razem ostatni już krąg piekielny, odkrywając najmroczniejsze pokłady ludzkiej duszy staczającej się z wyżyn nadludzkich, heroicznych marzeń, na dno obłędnych idei.

Film Coppoli, będący rodzajem alegorycznej transpozycji opowiadania Conrada "Jądro ciemności", jest przede wszystkim filmem antywojennym i rozrachunkowym, lecz odniesienia do pierwowzoru literackiego czynią zeń dzieło uniwersalne. "Najważniejsza z rzeczy, jakie chciałem osiągnąć realizując ‘Czas apokalipsy’" - mówił Coppola - "to dostarczenie widzom tego rodzaju przeżyć, które pozwolą im wczuć się w okropieństwo, szaleństwo i moralne dylematy wojny wietnamskiej".

W 2001 r. na ekranach kin pojawiła się nowa, reżyserska wersja filmu. "Po z górą 20. latach od zakończenia zdjęć, obejrzałem ‘Czas apokalipsy’ w telewizji" – mówił Coppola. "Byłem zaskoczony, że film - uznany w dniu premiery za tak odważny i szokujący – wydał mi się teraz co najmniej stonowany, biorąc pod uwagę to na co przygotowana jest dzisiejsza publiczność. Ów fakt, w połączeniu z telefonami, jakie całymi latami odbierałem od ludzi, którzy widzieli oryginalną, czterogodzinną wersję filmu sprawił, że postanowiłem na nowo zmontować’ Czas apokalipsy’. ...moim celem było stworzenie bogatszego, pełniejszego i bardziej złożonego obrazu, który, podobnie jak oryginał pozwoli widzom doświadczyć czym naprawdę był Wietnam; przybliży im szaleństwo, upojenie, horror, zmysłowość i moralne dylematy tej najbardziej surrealistycznej i koszmarnej wojny Ameryki".
[Filmoteka Narodowa] [źródło:filmweb.pl]

Opinia:
Ciekawa adaptacja "Jądra ciemności" pokazująca co wojenne piekło potrafi zrobić z człowieka. Przyznam szczerze, że film nie zrobił na mnie już tak wielkiego wrażenia, jakiego się spodziewałem, aczkolwiek obraz twarzy Kurtza skrywanej w mrokach, czy Willarda z obłędną twarzą, wychodzącego w triumfie przed "dzicz" potrafi naprawdę mocno wciągnąć widza. Polecam.
Ostatnio zmieniony 2008-11-09, 18:25 przez Rubenos, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ