Złoto dla zuchwałych

Awatar użytkownika
MGaździcki
Agent Smith
Posty: 642
Rejestracja: 2007-06-27, 17:49

Złoto dla zuchwałych

Post autor: MGaździcki » 2007-06-29, 15:55

Obrazek
Info o filmie
Reżyseria: Brian G. Hutton
Scenariusz: TRoy Kennedy Martin
Zdjęcia: Gabriel Figueroa
Muzyka: Lalo Schifrin
Gatunek: komedia wojenna
Data premiery: 23/06/1970
Obsada: Clint Eastwood... Kelly
Telly Savals... Wielki Joe
Donald Sutherland... Szajba
Don Rickles... Szuler
Carrol O'Connor... generał Colt
i inni

Fabuła
II wojna światowa. Amerykański żołnierz Kelly bierze do niewoli pułkownika hitlerowskiego wywiadu. Podczas rewizji jego teczki znajduje sztabkę zlota. Upija oficer i wyciąga z niego informację o 16 mln $ w złocie, które Niemcy przechowują w banku za linią frontu. Bardzo szybko montuje oddział, którego celem jest "uwolnienie" cennych sztabek. Ich operacja jest nielegalna, ale przypadkowym świadkiem wypadu jest pewien fanatyczny amerykański generał, który bierze Kelly'ego i jego ludzi za bohaterów. Wyrusza niezwłocznie ich tropem...

"Ukradziono mi kawałek duszy"-mówił o pracy nad tym filmem Clint Eastwood. Miał prawo, ale nie zmienia to faktu, że ten wpól hipissowski film wojenny od ponad 30 lat ma ciągle nowych zwolenników. Seans obowiązkowy-raz przez Eastwooda na krótko przed romansem z Harry'm Callahanem, dwa przez resztę obsady, trzy przez kapitalny scenariusz, cztery przez kopiącą w tranzystor piosenkę "Burning Bridges". Baczność! Do oglądania, marsz!!!
Awatar użytkownika
Krasnal Adamu
Jack Sparrow
Posty: 37
Rejestracja: 2013-10-31, 13:53
Lokalizacja: Wrocław

Re: Złoto dla zuchwałych

Post autor: Krasnal Adamu » 2013-12-26, 02:07

Moja ulubiona komedia wojenna. Film z tego samego okresu, co m.in. "Tylko dla orłów" i "MASH" - i daje się to odczuć. Jest tu i powaga (bo to jednak wojna), i humor - wyważone tak, żeby nie popaść w banał.
Znakomita rola komediowa Sutherlanda.
ODPOWIEDZ