Lista Schindlera

Azgaroth
Tyler Durden

Lista Schindlera

Post autor: Azgaroth » 2007-04-17, 14:45

reżyseria Steven Spielberg
scenariusz Steven Zaillian
Liam Neeson-Oskar Schindler
Ben Kingsley-Itzhak Stern
Ralph Fiennes-Amon Goeth
Caroline Goodall-Emilie Schindler

Opis filmu:

Oskar Schindler jest poważanym niemieckim przemysłowcem, który podczas II wojny światowej jest właścicielem dużej fabryki, w której w nieludzkich warunkach pracują żydzi. Widząc cierpienie tych ludzi zaczyna ratować ich przed śmiercią w obozach koncentracyjnych. Film oparty jest na prawdziwej historii Oskara Schindlera, który podczas wojny ocalił przed śmiercią około 1100 ludzkich istnień.

Źródło: http://lista.schindlera.filmweb.pl/List ... ns,id=1211

I moja odpowiedź czemu tylko 5 :)

W sobotę miałem okazje po raz pierwszy zobaczyć ten obraz. Prezenterka w TVP przed filmem zapewniła mnie, że to najlepszy film Spielberga, że unikniąto patosu i jest absolutne arcydzieło. Jest to film bardzo dobry, ale nie jest dla mnie arcydziełem.

Oglądając film miałem wrażenie, że film opiera się na stereotypach, albo scenarzysta opuścił pare lekcji historii. Niemcy pokazani są jako oprawcy, brutalni i oczywiście jeden sprawiedliwy, promyk nadziei w mrokach nienawiści . Żydzi są prześladowani, zdani na łaskę innych. A Polacy? Pomimo, że akcja filmu przez większość czasu dzieje się w Polsce sami Polacy pojawiają się tylko kilka razy, krzyczący "Good bye Jews!" lub współpracujący z Niemcami w Auschwitz. Historyczna ignorancja, stereotyp, czy może uproszczenie scenarisza? Nie wiem, ale wygląda to dosyć groteskowo dla mnie.

Nie rozumiem też idei stawiania filmowego pomnika jednemu Niemcu, który zauważył, że reszta jego narodu źle robi pomijając przy tym zasługi narodów, którę bardziej na to sobie zasłużyły.

Nie mogę też się zgodzić z prezenterką TVP, że uniknięto patosu. A sceny gdzie Schindler płacze, bo jakby sprzedał samochód to by uratował więcej osób to nie był patos? Jak dla mnie był

Widziałem dwa inne filmy o podobnej tematyce (Życie jest piękne i Pianistę) i oba bardziej mi się podobały Listy ani mnie nie zachwyciły ani nie wywołały jakiś emocji. Jestem obrazem raczej zawiedziony, choć miał wiele mocnych plusów jak obsada, ale nie potrafię Listy oceniać jak zwykły film, bo nie opowiada on o zwykłych rzeczach, a dla Polaków uważam, że jest zwyczajnie niesprawiedliwy.
Miodzio
Indiana Jones

Re: Lista Schindlera

Post autor: Miodzio » 2007-04-17, 16:04

Azgaroth pisze: A Polacy? Pomimo, że akcja filmu przez większość czasu dzieje się w Polsce sami Polacy pojawiają się tylko kilka razy, krzyczący "Good bye Jews!" lub współpracujący z Niemcami w Auschwitz. Historyczna ignorancja, stereotyp, czy może uproszczenie scenarisza? Nie wiem, ale wygląda to dosyć groteskowo dla mnie.
Rzeczywiście Polaków było w filmie jakoś mało, ale przecież Schindler ratował Żydów, więc logiczne jest to, że Spielberg najwięcej pokazywał w filmie właśnie ich.
Wiedzy natomiast z samych filmów nie powinno się raczej brać. Jeśli ktoś zupełnie nie zna historii Polaków może sobie po zobaczeniu "Listy Schindlera" zrobić nieprawdziwy obraz Polski. Ale czy wszystko musi być w filmie tłumaczone? Ten film Spielberga jest raczej dla ludzi, których temat wojny choć trochę interesuje i wiedzą kto jest kim.
Azgaroth pisze:Nie rozumiem też idei stawiania filmowego pomnika jednemu Niemcu, który zauważył, że reszta jego narodu źle robi pomijając przy tym zasługi narodów, którę bardziej na to sobie zasłużyły.
Może akurat Schindler jako postać, Spielbergowi spodobał się wyjątkowo. Równie dobrze, gdyby zrobił film o kimś innym, można by się czepiać, że nie nakręcił nic o Schindlerze. :-)
Azgaroth pisze:Nie mogę też się zgodzić z prezenterką TVP, że uniknięto patosu. A sceny gdzie Schindler płacze, bo jakby sprzedał samochód to by uratował więcej osób to nie był patos? Jak dla mnie był
Tu się zgodzę. Jednak ta odrobina patosu moim zdaniem filmowi nie zaszkodziła.
Azgaroth pisze:Widziałem dwa inne filmy o podobnej tematyce (Życie jest piękne i Pianistę) i oba bardziej mi się podobały
"Życie jest piękne" to rzeczywiście świetny film, ale utrzymany w innej konwencji, więc trudno mi go porównać z "Listą Schindlera". Natomiast także bardzo dobrego "Pianistę" uważam jednak za słabszego od dokonania Spielberga. :-)
Awatar użytkownika
Kirk
Indiana Jones

Post autor: Kirk » 2007-04-17, 16:22

Mi film bardzo się podobał, szczególnie sama forma. Ujęcia i montaż na wysokim poziomie i cały zabieg został przeprowadzony bardzo przemyślanie, nawet zachaczając o artyzm. Reszta od strony technicznej także zdecydowanie na plus.
Tematyka filmu jest wciąż żywa, wzbudza kontrowersje i stąd sprzeczne opinie na jego temat. Ja tam nie narzekam na to, że mało Polaków zostało przedstawionych w filmie, a argument przeciw Liście Schindlera opierający się na takich twierdzeniach jest dla mnie niezrozumiały. To nie jest obiektywny dokument tylko film fabularny, który jak sam tytuł mówi, został poświęcony jednej osobie. Cała produkcja bardziej podobała mi się od Pianisty, ponieważ widać, że Polański w wielu momentach wzrował się na Spielbergu.
Patos oczywiscie był, ale ciężko było taką tematyke przedstawić w inny sposób.Wydaje mi się Azgaroth, że troche za bardzo oceniasz ten film przez pryzmat patriotyzmu(?). Ja historykiem nie jestem, dlatego ciężko mi rozstrzygać większość kwestii, ale moja "polskość" nie została przez Spielberga urażona.
Azgaroth
Tyler Durden

Post autor: Azgaroth » 2007-04-17, 17:17

Miodzio pisze:Rzeczywiście Polaków było w filmie jakoś mało, ale przecież Schindler ratował Żydów, więc logiczne jest to, że Spielberg najwięcej pokazywał w filmie właśnie ich.
Nie chodzi o to czy było ich 3 czy 300 (spartan :) ) tylko jak ich pokazano.
Miodzio pisze:Jeśli ktoś zupełnie nie zna historii Polaków może sobie po zobaczeniu "Listy Schindlera" zrobić nieprawdziwy obraz Polski
Właśnie 8-) A taki przeciętny amerykanin nawet nie wie gdzie ta Polska leży. Przez takie ignoranctwo pojawiają się co jakiś czas w prasie zagranicznej "polskie obozy koncentracyjne".
Kirk pisze:moja "polskość" nie została przez Spielberga urażona.
Moja też nie 8-) Ja wiem, że to film fabularny, a nie dokumentalny, ale to nie oznacza, że można tylko dlatego wykrzywiać prawdziwy obraz histrorii. To tak jakby w 300 wygrali Spartanie :)
Awatar użytkownika
Kirk
Indiana Jones

Post autor: Kirk » 2007-04-17, 19:00

Będę obstawiał, ze zakrzywienie historii to za mocne słowo. Po prostu problem został przedstawiony z pewnej, nakreślonej perspektywy:)
Ocky
Indiana Jones

Post autor: Ocky » 2007-04-18, 08:35

Kirk, wlasnie ze z na historia to nie do konca wiadomo. Bo autor ksiazki na podstawie ktorej Spielberg nakrecil film nigdy samego Oscara Schindlera nie poznal. Raz na jakis czas pojawiaja sie bardzo dziwne domniemania o tym czlowieku...
Ja prawde mowiac o wiele bardziej wole Zycie jest piekne,jakkolwiek nie traktuje tego w zadnym wypadku jako film o Shoah, juz predzej o oddaniu,poswieceniu i czystej milosci. Lista Schindlera podobala mi sie...hmm...tak srednio. Tak jak przy MR wracam do kwestii wiarygodnosci. No i mnie osobiscie troche razi jak Niemcy mowia do siebie po angielsku. W tym sensie to jest film dla Amerykanom, ktorych nie wolno zmuszac do czytania napisow [tutaj szacun dla Gibsona, ktory im kazal], bo cos takiego jak jezyk, w jakim film sie prowadzi tworzy w duzej mierze jego klimat. Tutaj sie go splaszcza. W Pianiscie, ktorego tez tak sobie lubie,pojawiaja sie mimo wszystko trzy jezyki.Angielski, niemiecki i urywki,bardzo rzadkie ale jednak,polskie.
Miodzio,nie zgodze sie z toba,ze to film dla kogos,kto sie interesuje historia, chyba,ze masz na mysli laika,bo ktos kto mniej wiecej kuma o co kaman, troche ta historie zna, to nigdy nie bedzie patrzyl na to,jak na film historyczny.
Awatar użytkownika
Kirk
Indiana Jones

Post autor: Kirk » 2007-04-18, 15:57

Kirk, wlasnie ze z na historia to nie do konca wiadomo. Bo autor ksiazki na podstawie ktorej Spielberg nakrecil film nigdy samego Oscara Schindlera nie poznal. Raz na jakis czas pojawiaja sie bardzo dziwne domniemania o tym czlowieku...
Jak mówiłem, nie jestem biegły w tej matrii historycznej, dlatego powstrzymuje się od zbyt daleko idących inwektyw pod adresem Spielberga i autora książki.
Miodzio
Indiana Jones

Post autor: Miodzio » 2007-04-18, 21:37

Ocky pisze: Miodzio,nie zgodze sie z toba,ze to film dla kogos,kto sie interesuje historia, chyba,ze masz na mysli laika,bo ktos kto mniej wiecej kuma o co kaman, troche ta historie zna, to nigdy nie bedzie patrzyl na to,jak na film historyczny.
Nie chodzi mi o to, aby traktować "Listę Schindlera" jako film historyczny, ale o to, że ktoś kto zna choć trochę historię nie powinien mieć wątpliwości po której stronie stali Polacy.
Ocky
Indiana Jones

Post autor: Ocky » 2007-04-18, 23:32

Polacy stali po OBU stronach
Miodzio
Indiana Jones

Post autor: Miodzio » 2007-04-19, 16:11

Ale ktoś kto wie o co chodzi, nie stwierdzi, że Polacy byli tylko po jednej stronie z Niemcami. :-)
Ocky
Indiana Jones

Post autor: Ocky » 2007-04-19, 16:45

ale jak ktos nie wie, a nie jest az tak zainteresowany,zeby to sprawdzic w zrodlach,to sobie pomysli i kto wie,czy kiedys nie zacznie tego mowic. Tu nie chodzi o to, ze my jako Polacy jestesmy przewrazliwieniu na swoim punkcie, tylko o to, ze tak drazliwa historia nie wolno sie bawic i trzeba postepowac baaardzo ostroznie.
amelia123
Indiana Jones

Post autor: amelia123 » 2012-11-02, 17:08

temat filmu jak najbardziej ciągle żywy,aktualny.Bardzo dobrze zrobiony,pokazujący kawałek historii.Na mnie wywarł ogromne wrażenie.
redik
Vincent Vega

Post autor: redik » 2013-06-28, 14:49

Film jest ok, powinni go pokazać razem z "Nasze matki, nasi ojcowie".
To jak przedstawiono AK to skandal; myślicie tak samo?
Awatar użytkownika
Krasnal Adamu
Jack Sparrow

Post autor: Krasnal Adamu » 2013-12-26, 02:10

Dla mnie to film zbyt patetyczny - nie przepadam za takimi.
Naprawdę spodobała mi się rola Ralpha Fiennesa. Powalił mnie już w pierwszej scenie, w której wystąpił.
ODPOWIEDZ