Forum Filmowe, Recenzje filmow, Lost: Zagubieni, Seriale | ZERO DOWNLOADU (w tym filmy online), TYLKO DYSKUSJE!

300

Azgaroth
Tyler Durden

300

Post autor: Azgaroth » 2007-03-22, 14:27

Obrazek

reżyseria Zack Snyder
scenariusz Kurt Johnstad
Gerard Butler:Król Leonidas
Lena Headey:Królowa Gorgo
Rodrigo Santoro:Xerxes

Po obejrzeniu trailera był to jeden z bardziej wyczekiwanych przeze mnie filmów. Film opowiada o obronie przez trzystu spartan w bitwie pod Termopilami przed 100 tysięczną perską armią. Film wizualnie powala, trzyma w napieciu od początku do końca. Tutaj cały czas coś się dzieje akcja pędzi z zawrotną szybkością, a bitwy wygladaja niesamowicie. Całe plenery i wygląd wszystkiego wyglada bardzo ciekawie choć nierealnie, od razu widać komikswy rodowód. To co mi przeszkadzało to aż za wielkie skróty. Żałuje, że proces dorastania i kształcenia spartan został streszczony do zaledwie paru minut. Trochę też przegieli z bullet timem, miejscami wygląda to na kolejną walkę w Matrixie niż bitwę, a także podział na dobrzy - piękni, źli - brzydcy i groteskowi.

Ogólnie film niezły, bardzo dobry jako kino rozrywkowe (niczym innym zresztą nie miał być). Nie jest pozbawiony wad, ale te wady nie odbierają satysfakcji z ogladania, także polecam.

Moja ocena: 7/10

Aha i jeszcze jeden plus - piekne kobiety, zwłaszcza wyrocznia :)
Ostatnio zmieniony 2008-11-09, 18:23 przez Azgaroth, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
skiszony
Indiana Jones

Re: 300

Post autor: skiszony » 2007-03-22, 15:11

strasznie patetyczny ;) dialogi niezbyt udane. efekty świetne, dobra praca kamery, bardzo fajnie przedstawiona cywilizacja wschodu. drobne błędy logiczne i przekłamania historii (np. co to ci eforowie mieli niby być?). ogólnie - oglądało się rewelacyjnie, po filmie jednak ochłonąłem i dostrzegłem wady. ale jak najbardziej warto :)
Gossip_Girl
Mad Max

Post autor: Gossip_Girl » 2007-03-27, 14:53

skiszony pisze: przekłamania historii
Film nie jest czysto historyczny, bo powstał w oparciu o komiks, więc tu zażaleń nie powinnno być ;p Dzieło Snydera utrzymane jest w duchu historii zawartej w komiksie.
Azgaroth pisze:także podział na dobrzy - piękni, źli - brzydcy i groteskowi.
Myślę, że tu raczej chodziło o to, że armia Spartan była jedną z najlepszycyh na świecie. W filmie pokazano 'selekcję dzieci', [wiesz, o co chodzi,nie?] więc nie ma czemu się dziwić. Takie porównanie musiało być, choć uważam sama też, ze ten kontrast jest zbyt duży, ale da się go przyjąć.

Film mi osobiście podoba się bardzo. Jest oryginalny, nie męczy widza zbyt podniosłymi wypowiedziami bohaterów. Dzieło Snydera trzeba zobaczyć z pewnością ze względów wizualnych. Na brawa zasługuje postać grana przez Gerarda Butlera- strasznie wyrazista i charyzmatyczna.
Tak na boku przed wyjściem do kina myślałam, ze zobaczę film wypełniony od początku do konca brutalnością i podobnymi sprawami...a tu okazało się, ze heroizm walczących przechodzi na pierwszy plan...i za to uznanie.
Awatar użytkownika
skiszony
Indiana Jones

Post autor: skiszony » 2007-03-28, 17:47

Gossip_Girl pisze:
skiszony pisze: przekłamania historii
Film nie jest czysto historyczny, bo powstał w oparciu o komiks, więc tu zażaleń nie powinnno być ;p Dzieło Snydera utrzymane jest w duchu historii zawartej w komiksie.
Azgaroth pisze:także podział na dobrzy - piękni, źli - brzydcy i groteskowi.
Myślę, że tu raczej chodziło o to, że armia Spartan była jedną z najlepszycyh na świecie. W filmie pokazano 'selekcję dzieci', [wiesz, o co chodzi,nie?] więc nie ma czemu się dziwić. Takie porównanie musiało być, choć uważam sama też, ze ten kontrast jest zbyt duży, ale da się go przyjąć.

Film mi osobiście podoba się bardzo. Jest oryginalny, nie męczy widza zbyt podniosłymi wypowiedziami bohaterów. Dzieło Snydera trzeba zobaczyć z pewnością ze względów wizualnych. Na brawa zasługuje postać grana przez Gerarda Butlera- strasznie wyrazista i charyzmatyczna.
Tak na boku przed wyjściem do kina myślałam, ze zobaczę film wypełniony od początku do konca brutalnością i podobnymi sprawami...a tu okazało się, ze heroizm walczących przechodzi na pierwszy plan...i za to uznanie.
i Sparta upadła przez to, że anachroniczny ustrój nastawiony głównie na tworzenie jak najlepszej armii nie spełniał już wymogów współczesnego świata ;)

a jednak przekłamania trochę wkurzają. gadają coś o nieśmiertelnych i pokazują jakichś kolesi z dwoma katanami, podczas gdy nieśmiertelnymi nazywano łuczników Kserksesa. i takie tam pierdki w sumie, ale jednak są. w sumie to Millera wina, ale jednak może to być zarzut, czyż nie? :P a ten koleś z głową kozła to już porażka była.
Azgaroth
Tyler Durden

Post autor: Azgaroth » 2007-03-28, 19:31

Ja bym się tak nie czepiał, w końcu chodziło tylko o pokazanie nawalajacych się żołnierzy, a to świetnie wyszło. Tak samo można by było czepiać się słoni gigantów i popromiennych mutantów, którzy tam występują :)
Awatar użytkownika
skiszony
Indiana Jones

Post autor: skiszony » 2007-03-28, 20:43

ciekawe jak te słonie na statkach przywieźli...
Azgaroth
Tyler Durden

Post autor: Azgaroth » 2007-03-28, 20:50

Same przepłyneły :P
ble
Tyler Durden

Post autor: ble » 2007-03-30, 17:37

Film bardzo mi się podobał, sceny walki zostały świetnie przedstawione, no i oczywiście brawa za charakteryzcję. W życiu bym nie wpadła na to, że Xerxesa zagrał Rodrigo Santoro, a przy Ephialtesie też się pewnie musieli sporo natrudzić.
Rubenos
Darth Vader

Post autor: Rubenos » 2007-06-05, 21:09

Efektowna sieka wiernie oddająca klimat komiksu. Znakomita realizacja, przegięcie z bullet timem i brak nowatorskości. To co oferuje można obecnie obejrzeć w każdym nowym filmie tego typu. Za rok nikt nie będzie o nim pamiętał. 6+/10.
Awatar użytkownika
KhAn
Tyler Durden

Post autor: KhAn » 2007-07-06, 08:13

Ja lubię filmy historyczne i ten mi się akurat podobał. Wspaniałe sceny walki, dodana do tego muzyka, która uzupełnia się z cała akcja i mamy dobry film ;-) mnie tylko zastanawia jedno co by było, gdyby ten brzydal nie przeprowadził ich przez tą ścieżkę(ogólnie gdyby tak się w historii nie zdarzyło). Ciekaw jestem czy by sobie poradzili z tymi wszystkimi Persami :-P
Rubenos
Darth Vader

Post autor: Rubenos » 2007-07-06, 09:27

Ja lubię filmy historyczne i ten mi się akurat podobał.
A od kiedy "300" to film historyczny? :P
Jest jeden fakt, a reszta to inwencja twórcy komiksu i scenarzysty.
Awatar użytkownika
KhAn
Tyler Durden

Post autor: KhAn » 2007-07-06, 10:00

No bitwa w tym wąwozie i król Leonidas oraz to, że tych 300 tam walczyło to nie jest raczej przypadek :-) to się wydarzyło naprawde wszystko ileś tam setek lat temu. Wiec to jest na autentycznych faktach zrobiony film i jak najbardziej jest ze starożytnej historii.
Rubenos
Darth Vader

Post autor: Rubenos » 2007-07-06, 10:05

Tja. Przeczytaj sobie :)
http://archeowiesci.blox.pl/2007/03/Zaf ... t-300.html
Jest to adaptacja komiksu, luźno traktującego fakty historyczne.

Nadal uważasz, że jest to film historyczny? :)
Awatar użytkownika
MGaździcki
Agent Smith

Post autor: MGaździcki » 2007-07-06, 11:09

Z tego filmu trudno uczyć się historii. To zupełnie jakby traktować "Stawkę większą niż życie" jako wykład z historii II wojny światowej, a "Rio Bravo" jako monografię Dziekiego Zachodu.

W filmie bzdurą jest już wiek Leonidasa (pod Termopilami miał lat 60!), poza tym trudno uwierzyć, by Persowie naprawdę wyglądali tak, jak przedstawił ich Synder.

Jeśli już ktoś chce filmu historycznego o Termopilach, polecam "300 Spartan", który akurat ma z faktami nieco więcej wspólnego.

Co nie zmienia faktu, żę "300" to znakomity film... rozrywkowy.
Awatar użytkownika
KhAn
Tyler Durden

Post autor: KhAn » 2007-07-06, 11:30

Rubenos ja nie patrzylem na to jak przedstawil to reżyser i na czym bazował tylko mówie o tym, że w historii taka bitwa miała kiedyś miejsce i oto mi chodzi. A to, że reżyser bazował na komiksie i przedstawił tych Presów tak a nie inaczej to już jego wyobraźnia zadziałała. Mi chodziło wyłącznie tutaj o fakty historyczne, że coś takiego wydarzyło się kiedyś.
Rubenos
Darth Vader

Post autor: Rubenos » 2007-07-06, 12:04

Czy mimo licznych przekłamań występujących, nadal jesteś w stanie nazwać ten film historycznym?
Nie chodzi o jedno, dwa zgodne nawiązania, czy też tło. Ważne jest to, że występuje bardzo dużo nieścisłości, dyskwalifikujących go jako obraz historyczny.
Film jest po prostu dobrą adaptacją artystycznej wizji bitwy pod Termopilami autorstwa Franka Millera i niczym więcej.
Awatar użytkownika
KhAn
Tyler Durden

Post autor: KhAn » 2007-07-06, 14:26

Rubenos pisze:Film jest po prostu dobrą adaptacją artystycznej wizji bitwy pod Termopilami autorstwa Franka Millera i niczym więcej.
Tak to można ująć najprościej ;-)
blue berry
Tyler Durden

Post autor: blue berry » 2007-08-15, 20:32

W końcu obejrzałam i stwierdzam, że jest super. Zachwyciły mnie szczególnie zdjęcia - po prostu genialne. Jak dla mnie najlepsza adaptacja komiksu, jaką widziałam. Cała kolorystyka i postaci były nieziemskie. Nieco patetyczne to wszystko, ale patetyczne z rozwagą.
Awatar użytkownika
Aquariia
Agent Smith

Post autor: Aquariia » 2007-08-19, 10:17

Mnie również mi się podobał, przedewszytkim sceny walki i postać Leonidasa. Fabuła nie do końca mi sie podobała, sceny kiedy królowa próbowała wsyałać ludzi na pomoc troche mi się dłużyły.
Awatar użytkownika
Scourge33
Indiana Jones

Post autor: Scourge33 » 2007-10-09, 11:28

Jak już ktoś wcześniej wspomniał trudno mieć pretensje do twórców o niezgodność faktów historycznych, skoro film jest adaptacją komiksu, w dodatku dodam że bardzo dokładną (mam w łapach fundament dla filmu w postaci komiksu). Ponownie powtarza się to czego zaznaliśmy przy okazji premiery Sin City:
- oszczędność scenografii i tła oraz stylizacja barwna sprawiają że momentami kadry wyglądają jak żywcem wyjęte z komiksu;
- genialne kwestie dialogowe również przeniesiono z dzieła Franka Millera;
- podobieństwo postaci;

Niespożyty talent człowieka sztuki Millera sprawił że filmowcom, specom od efektów specjalnych nie pozostało nic innego jak okrasić tę opowieść równie udanymi fajerwerkami.
Umiejętne wykorzystanie bullet-time'u, pracy kamery i iście teledyskowy montaż {de facto Zack Snyder niczym innym do tej pory się nie parał} sprawiają że sceny walk wyglądają niesamowicie.
Rubenos pisze:przegięcie z bullet timem i brak nowatorskości. To co oferuje można obecnie obejrzeć w każdym nowym filmie tego typu.
Rubenos wskaż mi kilka tytułów które w tym aspekcie mogłyby dorównać temu obrazowi, jestem ciekaw czy będziesz w stanie coś wymienić.

Świetna gra aktorska w przerwach m-dzy rzeźnią na ekranie sprawia że film nie nuży ani na moment. Mam tu na myśli nie tylko role pierwszoplanowe (Gerart Butler - Leonidas), ale i te drugoplanowe a nawet małe epizody (scena z wyrocznią). Jeśli chodzi o samą opowieść to twórcy wielokrotnie wkraczali na bardzo niebezpieczne wody, były momenty kiedy bałem się że nie uda się wybrnąć z tych tarapatów. Jako przykład podam konfrontację w radzie Królowej Gorgo i Therona, albo finałowa scena w której Leonidas "pada na kolana" przed Xerxesem.
Użycie patetycznego stylu mnie aż tak bardzo nie przeszkadzało , problem pojawiłby się gdyby amerykanie kolejny raz górnolotnie opowiadali o swojej historii. Myślę że udało sie wcisnąć bohaterom w usta kwestie adekwatne do sytuacji.
Całości dopełnia muzyka, szczególnie polecam kawałek "The Hot Gates" (taki z rockowym zacięciem). Podsumowując zgłaszam nominację w kategorii film roku, jeszcze nie widziałem Grindhousa, ale na ten ostatni tytuł obiecałem sobie iść do kina...

Ocena: 8,5/10
Miodzio
Indiana Jones

Post autor: Miodzio » 2007-12-03, 22:36

Dopiero niedawno zobaczyłem "300" i bardzo mi się film podobał. Bawiłem się świetnie. Efekty specjalne są rewelacyjne, bitwy efektowne, charakteryzacja i zdjęcia na wysokim poziomie, a gra aktorów nie doprowadza do zgrzytania zębami. Zakłamania historii raczej nie można liczyć na minus, bo to adaptacja komiksu. Ogólnie solidne kino rozrywkowe, na którym nie można się nudzić.
Ocena: 7+/10.
Mela0607
Agent Smith

Post autor: Mela0607 » 2008-01-11, 21:49

Widowiskowe kino rozrywkowe co najbardziej lubię; podobał mi się, obraz przewyższał nad treścią, ale właśnie o to chodziło, bo w takich filmach się liczy końcowy efekt, a tutaj się to sprawdziło. Cytat "This is Sparta" na długo pozostanie w mojej pamięci, a moja ulubiona scena to ta na fotce:
Obrazek
Piękne ujęcie!
Mordecai
Forrest Gump

Post autor: Mordecai » 2008-07-21, 11:54

Uważam że nieco niesłusznie ten film jest traktowany tak brutalnie przez ludzi którzy minęli się z jego powołaniem. Głównie dlatego że bardzo wielu toczy spory o "prawdę historyczną" ukazaną w filmie Snydera. Jest to opowieść oparta na komiksowej fabule, nie zaś batalistyczny film historyczny, co wielokrotnie zostało powiedziane. W swojej klasie ten film pozwolę sobie ocenić bardzo wysoko.

Komiks czytałem i nawet mi się podobał, ale zdecydowanie większą przyjemność sprawiało mi oglądanie akcji w kinie. Świetne efekty specjalne, dynamiczna akcja, niewiarygodnie wręcz agresywne sceny bojowe które sprawiają że adrenalina od razu skacze. Bardzo mocne, charakterystyczne dla komiksów, przerysowane sceny, wypadają świetnie, potęgowane przez wrażenia dźwiękowe i idealną oprawę graficzną. Do aktorstwa w zasadzie nie można się przyczepić, na tyle na ile pozwala fabuła komiksu zostało zrealizowane poprawnie. Na ekranie brak, na szczęście, tradycyjnych słodzików", upiększaczy" czy "regulatorów kwaśności"...wartka akcja i trochę emocji, tyle by ucieszyć spragnionego rozrywki mężczyznę

8,5(to 0,5 dla Gerarta Butlera za okrzyk "This is Sparta")
Dudidum
Vincent Vega

Post autor: Dudidum » 2008-12-26, 23:06

Moja opinia może nie być do końca rzeczywista, ponieważ film oglądałem u mojej koleżanki. Mimo to że byłem u KOLEŻANKI, nie zaniedbywałem oglądanie filmu. Ponieważ film mojej koleżanki nie był orginalny, lektor zamiast mówić "Kserkses" mówił "Ksereks". To mnie strasznie śmieszyło. Ale gdy na "Persje" mówił "Pesreja" troszke mnie to zaczęło irytować. Film dzięki tym niesamowitym wrażeniom przyprawiał mnie o negatywne sreszcze. Dokładniej, co do fabuły filmu wypowiem się jak obejrze film w którym lektor mówi "Kserkses" i "Persja". Tymczasem pozdrawiam wszystkich!
katiuszka87
Jack Sparrow

Post autor: katiuszka87 » 2009-04-10, 14:04

Dudidum, nawet z Ksereksem i Pesreją film powinien robić wrażenie z powodu efektów wizualnych - fabuła to w sumie w tym wypadku drugoplanowa sprawa.

Przy okazji - masz chyba niezłą nauczkę, żeby na przyszłość kupować oryginalne filmy :D
ODPOWIEDZ