Strona 1 z 1

Indiana Jones i Ostatnia Krucjata

: 2008-06-04, 22:36
autor: Miodzio
Obrazek

Info o filmie:
reżyseria: Steven Spielberg
scenariusz: Menno Meyjes, Jeffrey Boam, George Lucas, Philip Kaufman
zdjęcia: Douglas Slocombe
muzyka: John Williams
produkcja: USA
data premiery: 1990-12-31 (Polska) , 1989-05-24 (Świat)
obsada: Harrison Ford, Sean Connery, Denholm Elliott, Alison Doody, John Rhys-Davies

Fabuła:
Rok 1938. Walter Donovan (Julian Glover), zamożny kolekcjoner dzieł sztuki, proponuje archeologowi Indianie Jonesowi (Harrison Ford) udział w wyprawie, która ma na celu odnalezienie świętego Graala. Pokazuje badaczowi fragment kamiennej płyty, gdzie wyryto informację, jak trafić w miejsce ukrycia relikwii. Niestety, brakuje jednej części. Na niej właśnie jest umieszczona nazwa miasta, w pobliżu którego ukryto kielich. Donovan mówi, że jeden z uczestników poprzedniej ekspedycji został porwany przez nazistów. Okazuje się, że zaginionym mężczyzną jest ojciec Indiany, Henry (Sean Connery). Archeolog wraz z dr Marcusem Brodym wyrusza do Wenecji, gdzie znajduje się grobowiec średniowiecznego rycerza, który kiedyś dotarł do cudownego naczynia. (żródło: filmweb.pl)

Najlepsza część przygód Indiany Jonesa. Przede wszystkim ze względu na rewelacyjny duet Ford - Connery. Gdy ten drugi pojawia się na ekranie, nawet Ford ze swoją ogromną charyzmą nie wybija się na pierszy plan. "Ostatnia Krucjata" tak jak pierwsza część znów ma ciekawie pomyślaną fabułę. Roi się ona co prawda od nieprawdziwych faktów, ale to film przygodowy, a nie dokument, z którego czerpiemy wiedzę o historii.
Jest zabawnie, wszystkie najlepsze cechy poprzednich części zostały zachowane, nowy czarny charakter Dr. Elsa Schneider nie jest postacią jednowymiarową, a akcja goni akcję. Rewelacja.

9/10.

Re: Indiana Jones i Ostatnia Krucjata

: 2008-07-02, 08:43
autor: MGaździcki
Zdecydowanie najlepsza część przygód Jonesa. Lucas ze Spielbergiem mieli trzy genialne pomysły na ten film: 1) Sean Connery 2) Harrison Ford 3)Sean Connery i Harrison Ford... A poważniej, to właśnie to relacja ojciec-syn jest motorem, który napędza film (nie zaprzeczy nikt, że do sceny na zamku czuł się, jakby oglądał powtórkę z "Poszukiwaczy..."?): dostarcza i humoru (podczas ucieczki:To twój normalny dzień?/Nie, dziś jest lepiej!), ale i momentu do refleksji (Nauczyłeś mnie, że jestem mniej wart niż cudzoziemski nieboszczyk sprzed wieków!-żali się Indiana). Widać tu zresztą pewną scenariuszową ewolucję Indiany: w "Świątyni zagłady" był klasycznym awanturnikiem, w "Poszukiwaczach..." awanturnikiem naznaczonym cierpieniem, tu jest awanturnikiem, który musi jakoś dojść do ładu z samym sobą (test wiary w świątyni) i swoim życiem (próba porozumienia się z ojcem).
A w tle jak zawsze: akcja najwyższej próby (motocyklowa "walka na kopie", ucieczka przed niemieckimi samolotami, czy prowadząca do ślinotoku sekwencja pustynna), pyszne dialogi (To powinno być w muzeum!/Pan też!), takież scenki (dwa warianty "pożegnania") oraz kreacje takich aktorów jak Alison Doody, Julian Glover, John Rhys Davies, Denholm Elliot czy River Phoenix (odtwarzający Indianę jako nastolatka w prologu, wyjaśniającym pochodzenie atrybutów Jonesa, blizny, lęku przed gadami).
Główny zły szuka tu św Graala, by być nieśmiertelnym. "Ostatnia krucjata" szukać nie musi. Ten film i tak jest już nieśmiertelny.

Re: Indiana Jones i Ostatnia Krucjata

: 2008-07-14, 20:22
autor: blue berry
Muszę przyznać, że jest to bardzo dobry film. Duet Connery-Ford jest przezabawny i genialnie dopasowany. Film bardzo efektowny. Spędziłam bardzo miłe popołudnie z Indianą, choć podchodziłam sceptycznie, gdyż średnio lubię filmy przygodowe. Tak miłe niespodzianki bardzo lubię. Polecam każdemu, kto jeszcze nie miał okazji widzieć!

Re: Indiana Jones i Ostatnia Krucjata

: 2012-01-13, 19:13
autor: chomik77
Ta część już o wiele lepsza od poprzedniej :)

Polecam.