Forum Filmowe, Recenzje filmow, Lost: Zagubieni, Seriale | ZERO DOWNLOADU (w tym filmy online), TYLKO DYSKUSJE!

Egzorcyzmy Emily Rose

Awatar użytkownika
Dolly
Mad Max

Egzorcyzmy Emily Rose

Post autor: Dolly » 2007-09-20, 18:25

reżyseria: Scott Derrickson
scenariusz: Paul Harris Boardman, Scott Derrickson
obsada: Laura Linney, Tom Wilkinson, Campbell Scott, Jennifer Carpenter Więcej >>
gatunek: dramat
kraj: USA
rok produkcji: 2005
strona oficjalna: www.sonypictures.com/movies/exorcismofemilyrose/si...
czas trwania: 114 min
premiera, dystrybutor: kino (USA): 09.09.2005, Screen Gems, kopii: 2981
kino (Polska): 28.10.2005, UIP, kopii: 40
DVD (Polska, sprzedaż): 15.05.2006, Imperial
inne tytuły: roboczy(USA):The Exorcism of Anneliese Michel

Opis:
Tytułowa Emily Rose (Jennifer Carpenter) opuszcza rodzinne miasteczko by podjąć naukę w college'u. Spędzając samotnie wieczór w akademiku doświadcza przerażających halucynacji i traci przytomność. Emily jest gorliwą katoliczką i chce, by odprawiono na niej egzorcyzmy. Wygnania z niej szatana podejmuje się ksiądz z jej parafii, Richard Moore (Tom Wilkinson). Niestety, podczas odprawiania egzorcyzmów Emily umiera. Ksiądz zostaje oskarżony o nieumyślne spowodowanie jej śmierci i postawiony przed sądem. Jego obrony, choć niechętnie, podejmuje się prawniczka Erin Bruner (Laura Linney). Ma za to otrzymać stanowisko [partnera w firmie prawniczej, w której pracuje. W miarę jak proces zaczyna nabierać tempa, cynizm i ateizm, Erin zostają skonfrontowane z niezachwianą wiarą Ojca Moore'a.

Według mnie jest thriller mozno psychologiczny, nie zaś horror, choc ma też takie elemnty, ktyóre należą do horroru. Ten film jest: wciągający, przerażający, wyjątkowy... po prostu niesamowity... jestem pewna, ze obejrzę go jeszcze dużo razy...
Ostatnio zmieniony 2008-11-09, 18:19 przez Dolly, łącznie zmieniany 1 raz.
Mela0607
Agent Smith

Re: Egzorcyzmy Emily Rose

Post autor: Mela0607 » 2007-09-20, 20:16

Wciągający? ależ skąd, przysypiałam. Przerażający? w którym miejscu? Wyjątkowy? dla mnie jednak nie było tutaj nic wyjątkowego... Film na faktach? Spoko, ale jednak nie spodobał mi się; to już wolę "Amityville"; przynajmniej tam było się czego obawiać, a co najbardziej mnie wciągneło to sama fabuła, a tutaj rozprawa w sądzie i kilka scenek z egzorcyzmów panienki; ech to nie mój klimat, to była wręcz pomyłka, by obejrzeć ten film, ale cóż zobaczyłam i bynajmniej mogę wyrazić opinię na jego temat; jedyny plus...
Sephiroth
Forrest Gump

Post autor: Sephiroth » 2008-01-24, 19:30

Mela0607 pisze: przynajmniej tam było się czego obawiać, a co najbardziej mnie wciągneło to sama fabuła, a tutaj rozprawa w sądzie i kilka scenek z egzorcyzmów panienki; ech to nie mój klimat, to była wręcz pomyłka,

Niekoniecznie pomyłka. Rozprawa sądowa dała specyficzny klimat. . Mimo akcji rozwijającej sie na sali sadowej , film jest trzymajacy w napięciu. Dzięki świetnym kreacjom Laury Linney i Toma Wilkinsona film nabiera sensu. Z jednej strony całkowity sceptycyzm a z drugiej pytanie " A może jednak to jest prawda". Film raczej miał za zadanie właśnie poruszyc ten problem i zmusić widza do zadania sobie pytanie " Czy to jest możliwe " , bo nawet na końcu filmu nie otrzymujemy jednoznacznej odpowiedzi. Egzorcyzmy Emily Rose to hybryda dramatu i horroru , a to niektórym widzom może nie pasować.
Earendel
Forrest Gump

Post autor: Earendel » 2008-03-08, 15:51

Wyszedł film dość ciekawy tym bardziej, że w warstwie dźwiękowej wykorzystano autentyczne nagrania z egzorcyzmu Anneliese Michel, na którym to przypadku film był nakręcony. Połączenie dramatu sądowego z horrorem rzeczywiście nie wszystkim musi przypaść do gustu. Ja natomiast nie narzekałem. Film mi się podobał.
Rubenos
Darth Vader

Post autor: Rubenos » 2008-03-08, 16:34

Mi również się film podobał, mimo tego że oglądałem go w dzień na religii i ponadto siostrzyczka nie dała obejrzeć zakończenia. :/

Ps. Nie zapomnę dawnego kolegi z klasy, który cholernie bał się podczas oglądania. Jak się spytałem go później dlaczego, powiedział mi, że w dzieciństwie puszczono mu Egzorcystę i ma uraz do dziś :evilbat:
simply_viewer
Forrest Gump

....

Post autor: simply_viewer » 2008-09-23, 17:05

Witam,
ja właśnie skończyłam oglądać ten film i chcę napisać, że w sumie jako film z gatunku horror jest przeciętny raczej i może nawet trzeba napisać, że mierny niemniej fakt, że jest na faktach autentycznych pobudza do myślenia.
Jest nakręcony bodajże na podstawie książki, która to została napisana niewiele po sławnym procesie egzorcystów, który to proces a nie egzorcyzmy zdaje się być głównym tematem filmu.

Zostały one przecież dokładnie nagrane, są zapiski... nie o to jednak autorom chodziło by je wiernie odtwarzać tylko chyba o to by zaobserwować przemiany sceptyków w trakcie konfrontacji prawnej z siłami paranormalnymi.

Przed filmem czytałam książkę. Dlatego zastanawiałam się jaki może być obraz dotyczący tego tematu. Dla mnie nieco sztuczne choć bardzo działające na wyobraźnię były sceny duszenia tytułowej bohaterki przez zmorę czy w jaki sposób reżyser wyobraził sobie jej wizje diabelskich
twarzy. Bo tego nie umiałam sobie wcześniej wyobrazić czy ona widziała je w powietrzu czy gdzie właściwie? Sceny paraliżu wielogodzinnego, skakania niczym kozioł...Oczywiście wiele realnych zdarzeń , które dokumentuje książka było zupełnie innych niż te filmowe, w filmie zmieniono przecież imiona niektórych z diabłów, ktore opętały Analizę, ale film niesie ze sobą
przesłanie dosyć zdecydowane jak dla mnie.

Dlaczego to piszę? Wielu ludzi uważa ją za świętą, a moim zdaniem była to zwyczajna ...wiedżma. Swiadczy o tym fakt z filmu, że np. chciała cierpieć, a stygmaty, które dostała zanikły natomiast opętanie trwało. Nie zamierzała też nigdzie udać się z Maryją (scena pod drzewem z okładki filmowej) natomiast jej pragnieniem było pokazać tym ludziom, którzy uważają, że nie ma Boga... diabła, żeby uwierzyli w Boga (sic!)

Moim zdaniem takie rozumowanie jej odwróceniem totalnym tego co powinno być.
Jest to faktycznie dowód, że nie należy igrać z siłami zła ponieważ na przykładzie Emily Rose można jasno zobaczyć, że wywróciły myślenie młodej osoby dokladnie odwrotnie jak powinno być.

Niemniej uważam, że film jest czytelniejszy niż książka jeśli chodzi o jego przesłanie i myśl.
Książka jest przez panią demonolog i to widać bo nie wynika z niej nic oprócz opisania jakiejś części prawdy, z której nadal nie wynika nic. Także kiepski horror ale całość ma jakieś przesłanie, w odróżnieniu od książki. Dlatego postanowiłam wyrazić tu swoje zdanie.

simply_viewer

[ Dodano: 2008-09-23, 18:16 ]
ps. Moim zdaniem jednak najlepiej by było zrobić z tej historii thriller ...polityczny. Naprawdę.
W końcu nawet Hitler ją opętał, a w filmie był tylko Neron. Hitlera usunęli nie wiadomo czemu.
I w ogóle thriller psychologiczny musiałby to być... spokojne życie w miarę i stopniowo stopniowo... uaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!!! :(

[ Dodano: 2008-09-23, 18:28 ]
Co się z Emily Rose teraz dzieje to lepiej nie wiedzieć, ale trzeba jej przyznać, że była niezła. Opętanie przez Hitlera to jakby opętanie przez ducha Mickiewicza czy coś tam - no Piłsudskiego.
I jeszcze Neron - nieźle naprawdę. :( Jak przeczytałam jej historię to brakowało mi Mussoliniego, a Amerykanie postawili Kaina jako nr 1 choć pierwszy był Judasz. Okropieństwo w sumie i tyle.
Film chałowaty, ale może kiedyś ktoś z tej całości nakręci arcydzieło tylko kto by chciał grać główną bohaterkę no i za ile...
Dudidum
Vincent Vega

Post autor: Dudidum » 2008-10-05, 21:27

Egzorcyzmy Emily Rose to film raczej tandetny. Akcja nie jest specjalnie wciągająca. Stracony czas. Podobnie jak w przypadku Egzorcyzmy: Początek. Czy to jest dynastia idiotycznych filmów? Ja bym nazwał film "Kretynizmy Emily Rose'. Gra aktorska jest prowadzona na poziomie "po niżej pasa". Stracony czas. Końcowa część filmu, to pospolity wątek przyglądaniu się na grób jednego z głównych bochaterów lub drugoplanowych. Generalnie nikt w tym filmie się nie popisał weną twórczą, aktorstwem i co najważniejsze sensem filmu. :563: - odczucie po obejrzeniu. -100/10
Acer-97
Forrest Gump

Post autor: Acer-97 » 2012-07-17, 11:37

Film przeciętny, jak na horror to niezbyt straszny. Kilka lepszych i ciekawszych momentów, a w kilku powiewało nudą. Bardzo dobra końcowa mowa pani adwokat, duży plus dla tego filmu . +5/10
drn
Jack Sparrow

Post autor: drn » 2012-07-26, 16:49

film ponad przeciętny, lepszy był dokumentalny film o egzorcyzmach A.M.. A co do filmu czasem ciekawy , czasem nudny typowy film nic specjalnego 6/10
Awatar użytkownika
Lisbeth
Vincent Vega

Post autor: Lisbeth » 2013-07-26, 22:23

Bardzo fajna koncepcja. Fajny połączenie wątku sprawy sądowej i egzorcyzmów. Opowiedziana jest historia. Przerażająca, niewątpliwie. Bardzo mi się podobał, a więc : 7/10 - moja ocena :)
ODPOWIEDZ