Forum Filmowe, Recenzje filmow, Lost: Zagubieni, Seriale | ZERO DOWNLOADU (w tym filmy online), TYLKO DYSKUSJE!

Trzynaście duchów

Awatar użytkownika
Dusqmad
Administrator

Trzynaście duchów

Post autor: Dusqmad » 2007-03-18, 15:59

Obrazek
Info o filmie:
reżyseria: Steve Beck
scenariusz: Neal Marshall Stevens , Todd Alcott
zdjęcia: Gale Tattersall
muzyka: John Frizzell
gatunek: horror (polemizowałbym, ale tak to klasyfikują)
data premiery: data premiery: 2002-07-05 (Polska) , 2001-10-23 (Świat)
obsada: F.Murray Abraham, Tony Shalhoub, Embeth Davidtz, Shannon Elizabeth

Fabuła:
Dr Zorba zapisał swój dom w testamencie siostrzeńcowi-bankrutowi. Ten nie wie jednak, że w budynku kryje się nie tylko ogromny skarb, ale i trzynaście duchów, które można zobaczyć tylko przez specjalne okulary. (żródło: stopklatka.pl)

Horror? Na jakiej podstawie zalicza się ten film do kina grozy? Brak ty jakiegokolwiek strachu i napięcia, krwi jest jak na lekarstwo. Bardziej przypomina to coś na modłę komediohorroru. Film z powodzeniem mógłbym polecić dziecku i nie mówię tego z żadną ironią. Dorosły widz nie znajdzie tu niczego dla siebie. Cała tajemnica nawiedzonego domu sprawia wrażenie dziecinady, czegoś wyjętego wprost ze "Scooby Doo". Film bardzo przypominał mi "Dom na przeklętym wzgórzu" zmieszany z kawałkiem "Pogromców duchów". Ten pierwszy mimo swojej marności, wypada w konfrontacji z "Trzynastoma duchami" nieźle. Naprawdę fatalnie się przy tym bawiłem. Ocenię to co najwyżej na 3/10 za uniwersalność i przydatność do familijnych wieczorów przed telewizorem.
KeniG
Indiana Jones

Re: Trzynaście duchów

Post autor: KeniG » 2007-03-18, 16:44

A ja chciałbym zaznaczyć że ten film to "remejk" i dobrze by było jakby taka informacja pojawiła się w tytule tematu ;)
blue berry
Tyler Durden

Post autor: blue berry » 2007-03-18, 21:36

Jak dla mnie denny film! Pomysł jakiś jest, ale wykonanie filmu, scenariusz, gra aktorska to dno ! Kiedy pierwszy raz oglądałam ten film śmiałam się z niego, a strachu nie wzbudził we mnie już żadnego !
iskierka
Terminator

Post autor: iskierka » 2007-03-18, 23:08

nie zaliczylabym go do horrorow, ale przyjemnie mi sie go ogladalo, te duchy mi sie bardzo podobaly i dom wizualnie
Rubenos
Darth Vader

Post autor: Rubenos » 2007-03-18, 23:21

Blech. Tandetne, głupie, nudne. Oglądałem dawno temu i kompletnie mi się nie spodobał. Takie badziewne kino gore.
KeniG
Indiana Jones

Post autor: KeniG » 2007-03-18, 23:29

Rubenos pisze:kino gore.
KINO GORE??? Nie no 13 Duchów film z gatunku GORE :mrgreen: Jakich ja tu się rzeczy dowiaduje :) To tak jakby napisać że Człowiek z Blizną to gore bo mamy tam krew i scene z piłą spalinową ;) Albo że Świat Według Kiepskich to dramat społeczny.
Rubenos
Darth Vader

Post autor: Rubenos » 2007-03-18, 23:50

:577: No pardon, ale jak TO nazwiesz, skoro z horrorem TO ma tyle wspólnego, co przeciętny obywatel Zimbawe z obsługą grzejnika elektrycznego. Może filmem psychologicznym? Sorry, ale temu filmowi jest najbliżej do gore, bo straszyć ni w cholerę nie straszy.
KeniG
Indiana Jones

Post autor: KeniG » 2007-03-19, 00:01

Głupoty piszesz, to że to nie jest straszny nie znaczy że to gore, a do gore to temu tak samo daleko jak Człowiekowi z Blizną do horroru. Pisanie o 13 Duchów żo to film z gatunku kina gore jest najdelikatniej mówiąc "nie poważne"
Rubenos
Darth Vader

Post autor: Rubenos » 2007-03-19, 00:09

To czym jest? Może melodramatem? W końcu wątek miłosny między byłym mężulkiem a trupią dzierlatką jakby nie patrzeć występuje...
KeniG
Indiana Jones

Post autor: KeniG » 2007-03-19, 00:13

Horrorem kiepskim horrorem (niektórzy stwierdzą że nawet gniotowatym) z fajnie zrobionymi duchami a pisanie o tym jako przedstawicielu kina gore jest po prostu śmieszne.
Rubenos
Darth Vader

Post autor: Rubenos » 2007-03-19, 00:23

Innymi słowy: mamy do czynienia z filmem, który nie podlega ani pod horror, ani gore. Bo ni to straszne i ni to nazbyt obrzydliwe.
KeniG
Indiana Jones

Post autor: KeniG » 2007-03-19, 00:25

I każdy horror który ciebie nie przestraszy nie należy do gatunku "horror" ? :-D I pewnie komedia która ciebie nie bawi nie należy do gatunku "komedia" :)
Rubenos
Darth Vader

Post autor: Rubenos » 2007-03-19, 00:28

Każdy horror który mnie nie przestraszy nie zasługuje na miano horroru. :P Chodzi tutaj zawsze o subiektywną ocenę. Jak dla mnie coś może funkcjonować pod nazwą oznaczającą wywoływanie strachu, skoro tego nie spełnia?
KeniG
Indiana Jones

Post autor: KeniG » 2007-03-19, 00:32

Normalnie, komedia może być gniotem i nie śmieszyć i tak samo horror może być gniotem i nie straszyć, zresztą większość horrorów uczucia ogromnego strachu nie wywołuje u ludzi którzy częściej je ogladaja niż raz na rok na Polsacie. To że coś ciebie nie straszy i nie ma dla ciebie klimatu nie znaczy że nie nalezy do gatunku horror.
Rubenos
Darth Vader

Post autor: Rubenos » 2007-03-19, 00:38

Porównaj 13 duchów przy takich filmach jak Ring, Opętanie, czy Thing. Czy w zestawieniu z nimi nazwałbyś go horrorem? Co mnie obchodzi jak film występuje w społeczeństwie? Ja go nie postrzegam jako horroru i tyle, to czy inni uważają go za horror czy za operę mydlaną nie ma dla mnie aż tak wielkiego znaczenia.
KeniG
Indiana Jones

Post autor: KeniG » 2007-03-19, 00:44

Rubenos pisze:Czy w zestawieniu z nimi nazwałbyś go horrorem?
Tak bo należy do tego gatunku tylko tyle że to baaaaardzo kiepski horror (ale są jeszcze większe gnioty :D )
Rubenos pisze:Ring
jaki Ring?
Rubenos pisze:Opętanie
Jakie? które? Opętanie?
Rubenos pisze:Co mnie obchodzi jak film występuje w społeczeństwie?
Jakim społeczeństwie? Jak ciebie nie przestraszy film który straszy kogoś innego to też napiszesz że taki film nie nalezy do gatunku "kino grozy"

Zresztą stwierdziłeś że 13 Duchów to film z gatunku GORE :-D
Rubenos
Darth Vader

Post autor: Rubenos » 2007-03-19, 00:50

KeniG pisze:Kakim społeczeństwie? Jak ciebie nie przestraszy film który straszy kogoś innego to też napiszesz że taki film nie nalezy do "Kina Grozy"
Jak może DLA MNIE należeć taki film do kina grozy skoro mnie nie straszy? Przecież mija się to z logiką.
KeniG pisze: Jakie? które? Opętanie?
KeniG pisze:jaki Ring?
Nie znasz? Cóż...dosyć znane, dobre horrorki.
KeniG
Indiana Jones

Post autor: KeniG » 2007-03-19, 00:56

Rubenos pisze:Nie znasz? Cóż...dosyć znane, dobre horrorki.
Pytam które. Czyli jakie Opętanie czy Stri of Echos czy Posession czy inne i jakie "Ringi" czy Ring (USA) czu może Ringu (Japonia) itp.
Rubenos pisze:Jak może DLA MNIE należeć taki film do kina grozy skoro mnie nie straszy? Przecież mija się to z logiką
Nie każdy horror musi straszyć każdego widza tak samo jak komedia nie każdego bawi.
Rubenos
Darth Vader

Post autor: Rubenos » 2007-03-19, 01:04

Opętanie z Baconem czyli Sri of Echos. A Ring amerykański, gdyż nie dane mi było jak narazie obejrzeć japońskiej wersji. Jak dla mnie te filmy trzymają klimat na bardzo dobrym poziomie.
KeniG pisze:Nie każdy horror musi straszyć każdego widza tak samo jak komedia nie każdego bawi.
Co nie znaczy, że muszę film automatycznie przydzielać film do określonej przez kogoś wcześniej grupy.
Awatar użytkownika
Dusqmad
Administrator

Post autor: Dusqmad » 2007-03-19, 16:06

KeniG pisze:A ja chciałbym zaznaczyć że ten film to "remejk" i dobrze by było jakby taka informacja pojawiła się w tytule tematu ;)
Świadczy o tym rok produkcji, jak ktoś wie o dwóch wersjach to nie będzie miał problemów z identyfikacją.
Rubenos pisze:Takie badziewne kino gore.
Strasznie głupia ta wasza dyskusja i niepotrzebnie kontynuowana po tym jak KeniG obśmiał się z zaliczenia tego filmu do gore.

KeniG słusznie się bulwersuje. Gwoli wyjaśnienia: gore to filmy emanujące przemocą i latającymi częściami układu pokarmowego. Filmy przekraczające granicę dobrego smaku (np. stosunek analny z wiertarką) często okraszone wisielczym humorem. Nijak się do tego ma "13 duchów". Równie dobrze można by powiedzieć, że to dramat i na siłę doszukiwać się w tym cech charakterystycznych dla gatunku (a co brak ich?). Sam prawnik przecięty w pionie na pół przez oszklone drzwi gore nie czyni.

A horror to jest mimo familijnych aspiracji i nie widzę tu powodów do polemiki. Jak coś nie jest dobrym horrorem (jak wymienione przez Rubenosa tytuły) to nie znaczy, że mamy to wypychać poza granice gatunku.

A teraz Rubenosa dobiję: film dozwolony jest od lat 18 :P

Stary, jeszcze żyjesz? Przeczytaj niniejszą recenzję: http://13.duchow.filmweb.pl/Trzyna%c5%9 ... ew,id=3467
Rubenos
Darth Vader

Post autor: Rubenos » 2007-03-19, 16:23

Rubenos padając w agonii, swym ostatnim dechem wydał serię niecenzuralnych odgłosów nawołujących do nieograniczonej głupoty pewnych osobników gatunku ludzkiego (tutaj miałby on co prawda pewne wątpliwości ale...)
Mela0607
Agent Smith

Post autor: Mela0607 » 2007-03-19, 19:12

oj tak zgadzam się... horror ?! w którym miejscu... ech... nudne...mało straszne i bezsensowne, ale cóż to się nazywa "horror", oj jest co raz gorzej z tymi filmami, które kryją się pod tym właśnie gatunkiem... ten film nas do tego jedynie uświadamia, a to się zaczyna robić tragiczne...
Rubenos
Darth Vader

Post autor: Rubenos » 2007-03-19, 21:27

Rubenos-resurection. :P

Jak dla mnie dla takich filmów jak "13 duchów" czy wspomniane "kiepskie komedie nie wywołujące śmiechu" powinien istnieć kolejny, odrębny gatunek. A zwie się on po prostu "gniot". Do tej kategorii w mej subiektywnej ocenie lądują po prostu wszystkie filmy na tyle słabe/nie spełniające wymogów gatunku, że nazywanie ich np. horrorem czy komedią byłoby po prostu śmieszne. Zły układ?
Awatar użytkownika
Dusqmad
Administrator

Post autor: Dusqmad » 2007-03-20, 13:26

Na mocy tej teorii niepełnosprawne dzieci mamy wypychać poza ramy człowieczeństwa?
Rubenos pisze:Zły układ?
Tak, zły. Mógłbyś przyznać się do błędnej klasyfikacji, bądź darować sobie dalsze wypowiedzi na ten temat. Pisząc tego typu posty jeszcze bardziej się pogrążasz i niszczysz dobrą reputację nabytą we wcześniejszych dyskusjach. Tak ja to widzę.

Wybacz ostrość wypowiedzi, ale zaczynasz lać wodę i łatać wielkie dziury małymi łatkami.
Rubenos
Darth Vader

Post autor: Rubenos » 2007-03-20, 14:54

Nie wiem czy to kwestia gorszych dni/nastroju czy czegoś innego, ale to nie jest ważne. Ważne, że mi na forum odbiło czego odzwierciedlenie macie powyżej. Dziękuję za mocniejsze słowa, wiem z doświadczenia na innych forach, jak takiego rodzaju dyskusja może podziałać na nerwy i przepraszam za nią.
ODPOWIEDZ