Piła

yrek
Agent Smith

Piła

Postautor: yrek » 2007-01-06, 12:17

Obrazek

Piła
Horror

Fabuła
Dwóch mężczyzn budzi sie w podziemnej toalecie - obaj przykuci są do ścian łańcuchami. Wkrótce rozumieją, że biorą udział w grze o najwyższą stawkę - albo zabiją swego towarzysza, albo sami zginą. Ofiary seryjnego mordercy zwanego Panem Układanką, stają przed trudnym, wręcz okrutnym, wyborem, od którego zależy ich życie.

Dziwie sie ze nikt wczesniej nie zalozyl tego teamtu. Jest to ten z filmow ktore trzeba zobaczyc. Wiekszosc z nas chyba zna "przygody" nieuleczalnego psychopaty wiec nie bede sie rozpisywal. Moja ocena 8/10. Aha kino dla ludzi i mocnych nerwach...
Ostatnio zmieniony 2007-01-12, 11:40 przez yrek, łącznie zmieniany 2 razy.
Rubenos
Darth Vader

Re: Piła

Postautor: Rubenos » 2007-01-06, 13:02

Ano kiedyś dawno temu oglądałem :) Bardzo dobre, trzymające w napięciu nowatorskie kino. Oczywiście najlepsze w tym filmie jest mimo wszystko zakończenie, któro wprawia widza w przeogromne zaskoczenie. Gorące brawa dla scenarzysy.
Awatar użytkownika
skiszony
Indiana Jones

Postautor: skiszony » 2007-01-06, 17:03

taa, film pomysłowy... szkoda tylko, że aktorzy nie umieją grać i na siłę wprowadzano jakieś wątki z tym czarnym policjantem. następne części coraz gorsze (chociaż 3 nie widziałem :P)

5/10
Miodzio
Indiana Jones

Postautor: Miodzio » 2007-01-13, 13:47

Film mroczny i trzymający w napięciu. Wykonananie jednak takie sobie. Aktorzy mogliby grać o wiele lepiej. Scenariusz jest dosyć słaby. Największym plusem filmu jest niewątpliwie zakończenie. Zaskakujące i robiące duże wrażenie, ale jakby się tak zastanowić to nierealne. :-)
Freddy K.
Jack Sparrow

Postautor: Freddy K. » 2007-01-19, 16:29

skiszony pisze: szkoda tylko, że aktorzy nie umieją grać i na siłę wprowadzano jakieś wątki z tym czarnym policjantem. następne części coraz gorsze

Nie umieją grać??? Aktorzy grają świetnie, tym bardziej lepsze jest to, że nie są to jakieś znowu znane gwiazdy kina tylko aktorzy, o których mało się słyszało i niewiele grali ról.
A dwójka moim zdaniem jest lepsza od jedynki.

Miodzio pisze: Wykonananie jednak takie sobie. Aktorzy mogliby grać o wiele lepiej. Scenariusz jest dosyć słaby.

Takie sobie? Skoro tak to fabuła jest beznadziejna, co ma negatywny wpływ na film, który okazuje się beznadzieją? Nie widziałem jeszcze takiej osoby, która z tak niskim budźetem i nieznanymi aktorami zrobiła taki film! Może poza "Halloween" :D

Miodzio pisze: Największym plusem filmu jest niewątpliwie zakończenie. Zaskakujące i robiące duże wrażenie, ale jakby się tak zastanowić to nierealne. :-)

Realne, realne :) Ja się zastanawiałem bardzo długo i uważam, że takie coś może się zdarzyć. Nie zapominajmy, że istnieli PRAWDZIWI mordercy, którzy naprawdę umieli zaskakiwać.

Ja daję filmowi 8/10 (jak zawsze) i uważam go za solidny i dopracowany film. Zresztą nie zdziwiłbym się gdyby sporo osób nie za bardzo doceniało tego filmu, bo uważa go za słaby horror. A chyba dużo osób wie, że to nie horror tylko thriller. Ja nie widzę w tym filmie żadnego horroru.
yrek
Agent Smith

Postautor: yrek » 2007-01-19, 16:38

Freddy K. pisze:A chyba dużo osób wie, że to nie horror tylko thriller. Ja nie widzę w tym filmie żadnego horroru.
Zgadzam sie to typowy thriller jedak tak dobry, mroczny i wywolujacy strach ze niektorzy podpinaja go pod horror (m.in w dziale filmweb). Szczerze mowiac nie widzialem II i III bardzo odbiegaja od I ? bo mam zamiar je obejrzec.
Freddy K.
Jack Sparrow

Postautor: Freddy K. » 2007-01-19, 16:44

Dwójka bardziej mi się podoba i bardziej przypomina horror, ale nie odbiega od jedynki, bo nawet trzeba obejrzeć jedynke, żeby rozumieć kontynuacje. I w filmie jest dużo Jigsawa i jego jakże ciekawej gadki ;) Zakończenie coś jak z orginału :D
A trójki nie widziałem jeszcze. Podobno jest kontrowersyjna. Jeden ją lubi, drugi uważa za gniot ;)
Miodzio
Indiana Jones

Postautor: Miodzio » 2007-01-19, 16:55

Jeśli chodzi o aktorów, to nie marudzę, że są nieznani, bo to może i nawet dobrze. Jednak najwyższych lotów nie są. Przynajmniej moim zdaniem. :)

Freddy K. pisze:
Realne, realne :) Ja się zastanawiałem bardzo długo i uważam, że takie coś może się zdarzyć. Nie zapominajmy, że istnieli PRAWDZIWI mordercy, którzy naprawdę umieli zaskakiwać.

Chodziło mi o jedną rzecz w zakończeniu, którą uważam za nierealną.

Kto nie oglądał filmu niech nie czyta dalej, bo napiszę o fragmencie końca.

Okazało się, że zabójcą był mężczyzna, który leżał na podłodze. Obaj główni bohaterowie w ogóle nie pomyśleli, że obok nich może być morderca. Tylko jak Jigsaw mógł przez tyle czasu nie oddychać? Jakby oddychał to by od razu było widać, że żyje.

Niby drobiazg, ale trochę razi w filmie.
Freddy K.
Jack Sparrow

Postautor: Freddy K. » 2007-01-19, 17:01

Możliwy Spojler :)
A to chyba, że tek :) Ale leżał jakoś tam bokiem i mógł jakoś łapać lekkie wdechy i wydechy. Zresztą miał raka, a wiadomo jak to wygląda. Może przysnął? :) Ale wiadomo, że miał na sobie kawałek tej "skóry" to wiadomo, że nic mu się nie stało od tej "śmiertelnej" krwi ;)
Azgaroth
Tyler Durden

Postautor: Azgaroth » 2007-01-20, 12:48

Miodzio pisze:Kto nie oglądał filmu niech nie czyta dalej, bo napiszę o fragmencie końca.

Okazało się, że zabójcą był mężczyzna, który leżał na podłodze. Obaj główni bohaterowie w ogóle nie pomyśleli, że obok nich może być morderca. Tylko jak Jigsaw mógł przez tyle czasu nie oddychać? Jakby oddychał to by od razu było widać, że żyje.

Niby drobiazg, ale trochę razi w filmie.

Wyjaśnili to w III części. Jigsaw wstrzyknął sobie coś co czasowo zwolniło tętno i wszystkie objawy życia.

A tak na marginesie to jedynka jest najlepsza, dwójka średnia, a trójka zwyczajnie przynudza.
Lometari
Forrest Gump

Postautor: Lometari » 2007-01-21, 13:19

Heh, też byłam zawiedziona trójką. Na swój sposób oczywiście wzbudzała emocje itp., ale spodziewałam się chyba czegoś więcej... Co do wcześniejszych części to pierwsza oczywiście była najlepsza :-)
Mela0607
Agent Smith

Postautor: Mela0607 » 2007-07-21, 20:39

A mi się podobały wszystkie 3 części, zaliczam go do ulubionych jeśli chodzi o horrory, a nie mam ich zbyt wiele, czy w ogóle jakis mam?! Taka produkcja nieźle oddziałuje na psychikę człowieka jeśli chodzi o pierwszą część, druga i trzecia nie powoduje strachu, ale obrzydzenie i brutalnosć! Na niektóre sceny wrecz nie mogłam patrzeć... uuu to było obrzydliwe, ale w jedynce podobało mi się to jak gościu "ucinał" sobie tą nogę, niezła jazda ja chyba takie coś zrobiłabym tylko na prochach... Ja film chętnie polecam mimo negatywnych uwag.
Azgaroth
Tyler Durden

Postautor: Azgaroth » 2008-01-25, 17:24

Nie chce mi się pisać osobnego tematu o Pile IV więc napisze tutaj :) Piła IV jest beznadziejnym maksymalnie naciąganym filmem. Fabuła nie trzyma się kupy, a montaż robił paralityk. 1/10
Maćko
Forrest Gump

Postautor: Maćko » 2008-04-28, 12:22

Oglądałem wszystkie części Piły i uważam, że jedynka jest najlepsza z tych wszystkich filmów. Piła 2 jeszcze jeszcze jakoś mi się podobała, bo miała klimat "pare ludzi którzy giną sobie pokoleji" a lubie takie filmy. Ale 3 i 4 to już całkiem naciągana historia aż szkoda, że zmarnowali taki dobry sukces 1 i 2 brnąc dalej w komerche i kręcić kolejne części. Słyszałem, że ma powstać Piła 5 w sumie zakończenie 4 na to by wskazywało.
katiuszka87
Jack Sparrow

Postautor: katiuszka87 » 2008-12-01, 00:48

Zdecydowanie zgadzam sie z Maćkiem. Jedynka jest dobra dlatego, że zaskakuje. W kolejnych częściach wiemy już, czego się spodziewać, dlatego nie czekamy z napięciem na rozstrzygnięcie intrygi, ale (po pewnym czasie ze znużeniem) obserwujemy tylko kolejne, wymyślne pułapki.
Set Harth
Jack Sparrow

Postautor: Set Harth » 2011-09-08, 19:19

Zgadzam się, że "Piła" nie jest horrorem, tylko thrillerem (dreszczowcem). Jigsaw jest człowiekiem bez nadprzyrodzonych zdolności, a nie zjawą ani potworem z koszmarnych snów ani demonem, ani duchem, ani diabłem, ani czarnym magiem.

Moim zdaniem sam pomysł na fabułę był dobry (trochę podobny jak w, notabene IMHO dużo lepszym, filmie "Cube"), ale jego realizacja nie bardzo wyszła. Gra aktorów jest kiepska, mimika dwójki przykutych do ściany w toalecie facetów sztuczna i przesadzona. Policja działa tu bardzo nieprofesjonalnie - Amandę, niedoszłą ofiarę psychopaty, przesłuchuje bez psychologa, a Gordona bez adwokata, a na akcję mającą na celu schwytanie bardzo groźnego, psychopatycznego porywacza i mordercy idzie tylko dwóch policjantów, bez jakiegokolwiek wsparcia. W dodatku akcja jest co chwilę przerywana retrospekcjami, co całą tę akcję rozmywa i utrudnia widzowi skupienie się na biegu wydarzeń.

Zagadki pozostawiane przez Jigsawa są ciekawe, ale pozostawiają pewien niedosyt. Tu znowu można to porównać z filmem "Cube".

Można też zadać pytanie, dlaczego Lawrence nie zabił Adama, skoro takie były reguły gry - zwłaszcza po tym, jak żona ostrzegła go, żeby nie ufał Adamowi.

Szkoda, że "Piła" zawdzięcza swoją popularność znakomitej reklamie, a nie dobrej produkcji, dopracowanej fabule, dobrej grze aktorskiej i wiarygodności postępowania bohaterów.
kube
Forrest Gump

Postautor: kube » 2014-03-04, 19:52

Jestem fanem piły, naprawdę przerażający film. Po pierwszej części w kolejnych od razu człowiek myśli o zakończeniu - wie, że nie może być tak jak się wydaje - i na końcu zazwyczaj okazuje się znowu, że jednak jeszcze inaczej niż się przepuszczało. Polecam chociaż film nie dla każdego.

Wróć do „Horror”