Forum Filmowe, Recenzje filmow, Lost: Zagubieni, Seriale | ZERO DOWNLOADU (w tym filmy online), TYLKO DYSKUSJE!

Mgła

Azgaroth
Tyler Durden

Mgła

Post autor: Azgaroth » 2008-03-08, 12:59

Obrazek

Najnowszą ekranizacje Kinga ze spokojem można zaliczyć do tych udanych. Film na pierwszy rzut oka nie przedstawia nic oryginalnego. Już wiele razy można było oglądać zamkniętych ludzi otoczonych przez jakieś zagrożenie. Jednak siła tego filmu skupia się na postaci pani Carmody. Pani Carmody jest lekko świrniętą fanatyczką religijną, w Polsce pewnie słuchałaby Radia Maryja i chodziła w berecie. Normalnie nikt na takie osoby większej uwagi nie zwraca, ale w sytuacji ekstremalnej okazuje się zapalnikiem ekstremalnych zachowań. Dzięki temu możemy przyjrzeć się powstawaniu fundamentalizmu. Bo Bóg w oczach ludzi otoczonych niebezpieczeństwem nie jest dobry i miłosierny, a żądny krwi, pokuty i ofiary.

Dzięki temu film nie sprowadza się tylko do zwykłej walki z potworami co jest dużą zaletą Mgły.

Wątek ten nie byłby tak dobry gdyby nie Marcia Gay Harden, która świetnie odegrała rolę pani Carmody. Gorzej sprawuje się reszta obsady, Thomas Jane wypadł co najwyżej średnio. Efekty specjalne zwłaszcza macek na początku, też nie są najwyższej jakości.

Całość ogląda się przyjemnie i bez większych zgrzytów, ja nie żałowałem wydanych pieniędzy na bilet.
Ostatnio zmieniony 2008-11-09, 18:23 przez Azgaroth, łącznie zmieniany 1 raz.
Earendel
Forrest Gump

Re: Mgła

Post autor: Earendel » 2008-03-08, 15:31

Film momentami przypomina produkcje telewizyjne spod znaku Kinga, np. "Burzę stulecia" i czasami ma się wrażenie, że lepiej byłoby, gdyby ten film trafił do telewizji niż na ekrany kin. Ale to tylko pierwsze wrażenie.

Jeśli chodzi o elementy czyniące z tego filmu horror, to na szczęście nie są one potraktowane przez Darabonta zbyt poważnie. Bardziej interesujące są tutaj relacje międzyludzkie, chociaż można odnieść wrażenie, że problem nie został tak do końca dopracowany w scenariuszu. W jednej recenzji czytałem, że na całej linii zawodzi Thomas Jane. Prawdą jest, że tak do końca nie poradził sobie ze swoją rolą, niemniej jednak aż tak tragicznie nie jest, żeby twierdzić, że niemalże położył całą fabułę na łopatki. Za to bardzo cieszy postać grana przez Toby'ego Jones'a (gra on pracownika supermarketu). Niepozorny chłopina, a zagrał bardzo ciekawie.

Najmocniejszym elementem filmu jest jego zakończenie. To po prostu bardzo celny kop w twarz leżącego. Kiedy je zobaczyłem, miałem ochotę powiedzieć: "ku**a, ja pier***ę". Nie dało się inaczej. Zakończenie jest fantastyczne. O ile wcześniejsze adaptacje Kinga poczynione przez Darabonta są w jakiś sposób pozytywne pod względem oceny natury ludzkiej, o tyle "Mgła" jest odwróceniem tej tezy o 180 stopni. Sam film mi się podobał. Nie wiem, jak Wam. Oceniam go 7/10.
Azgaroth
Tyler Durden

Post autor: Azgaroth » 2008-03-09, 14:29

Zgadzam się co do zakończenia, bardzo moce i pesymistyczne.
basiek
Forrest Gump

Post autor: basiek » 2008-03-15, 17:30

Hmm.. Oglądałam to wczoraj z koleżanką... Dość późno. Trochę się byłam, że jak obejrzę horror to będzie mi się coś śniło czy coś. Ale jak dla mnei ten film nie był H O R R O R E M. Był momentami przerażający, ale nie do takiego stopnia... Praktycznie przez cały film jak i po filmie odczuwałam dreszcze... A wrr... MACI< MACKI< OGROMNE MACKi xD
I jeszcze zakończenie... Naprawdę się nie spodziewałam!
8/10
Pandek
Indiana Jones

Post autor: Pandek » 2008-03-16, 10:50

Ile ja się nasłuchałam o tym filmie! W sumie to dla mnie taki sobie.Te potwory były według mnie nieco....kiczowate. Na szczęscie były one tylko tłem do prawdziwego koszmaru, jaki zgotowała jedna z uwięzionych. Chociaż i tak myślałam, że będę się bardziej bać.
Po raz kolejny czuję się zawiedziona rozwiązaniem "zagadki"(w tym przypadku tajemniczej mgły). SPOILER! Trzymane w sekrecie badania.....Nie wydaje się wam to nieco znajome?
Pod wpływem wielu opini na temat zakończenia(m.in. tych tutaj), zaczęłam się zastanawiać, jakie ono może być. Przychodziły mi na myśl najróżniejsze wersje, ale to co zobaczyłam....Takiej opcji nie brałam pod uwagę. I jestem pod wrażeniem. Bez wątpienie wbija w fotel.
Ocena: 6/10
Azgaroth
Tyler Durden

Post autor: Azgaroth » 2008-03-16, 13:03

A teraz niespodzianka polska wersja kinowa jest pocięta i krótsza od oryginalnej (brakuje kilku scen, dziś się dowiem jakich jak obejrzę dvdripa ;) ). Doprawdy nie wiem, kto wpadł na tak debilny pomysł, ale należy mu się za to publiczna egzekucja.
Mela0607
Agent Smith

Post autor: Mela0607 » 2008-03-16, 17:47

Azgaroth pisze:A teraz niespodzianka polska wersja kinowa jest pocięta i krótsza od oryginalnej (brakuje kilku scen, dziś się dowiem jakich jak obejrzę dvdripa ;) ). Doprawdy nie wiem, kto wpadł na tak debilny pomysł, ale należy mu się za to publiczna egzekucja.
Tak, kolega mi mówił i to też sobie podarowałam wypad do kina, ale teraz żałuję; mimo iż nie było w kinie tych 20 minut czy ile to tam wycieli to chciałabym zobaczyć to na dużym ekranie i wgłębić się bardziej w ten niesamowity klimat jaki panuje w filmie, ale teraz już trudno, choć i w domu udało mi się wczuć w ten świetny klimat, a na dodatek muzyka, która jest rewelacyjna szczególnie pod koniec filmu, ach po prostu cudo. "Zielona mila", "Skazani na Shawshank", a teraz "Mgła" Darabont wręcz wymiata i z tego co zauważyłam to on najlepiej potrafi przedstawić opowiadania King'a. Oj tak, zgadzam się co tej fanatyczki czy jak ją tam można nazwać strasznie mnie wkurzała, wręcz nie potrafiłam ją znieść, ale zdałam sobie sprawę, że to dobrze iż występuje tam taka osoba jak P. Cormody, która wywiera u widza takie emocje. Thomas Jane - mój ulubieniec, a co mi tam piszczie co chcecie, ale i tak mi się podobał, może i na końcówce nie wypadł najlepiej, ale jeśli chodzi o całość to nie mam żadnych zastrzeżeń. No i właśnie scena końcowa, która jest przerażająca, nie chodzi tu o strach, ale o coś o wiele bardziej gorszego kto widział ten wie o co mi chodzi, choć przyznam iż to było najlepsze w filmie, nigdy bym się nie spodziewała takiego zakończenia. Przyznam, że jeszcze denerwowały mnie te potworki, bo były za bardzo sztuczne, ale jeśli nie przejmując się tym to film wypada rewelacyjnie 9/10
Ofelia
Forrest Gump

Post autor: Ofelia » 2008-03-17, 11:30

oj juz dużo rzeczy słyszałam na temtat tego filmu... zdania są podzielone... chyba najlepiej bedzie jak sama się wybiorę i wtedy się przekonam
ble
Tyler Durden

Post autor: ble » 2008-03-18, 21:19

A mnie te potworki bardzo raziły. Ogólnie spodziewałam się czegoś lepszego. Cała 'tajemnica' opierała się na potworach z mgły, która po pewnym czasie traci całą swą otoczkę tajemniczości. Co do aktorstwa... Zgadzam się z powyższymi postami. Thomas Jane - przeciętnie, kunsztem aktorskim musiała za niego nadrabiać Marcia Gay Harden.
Zdecydowanym, plusem jest zakończenie, powiedziałabym nawet, że iście kingowskie. Możnaby powiedzieć, że swoisty nieszczęśliwy happy ending.
Aczkolwiek ogólnie... Nie, nie jestem zadowolona.
Azgaroth
Tyler Durden

Post autor: Azgaroth » 2008-03-19, 00:27

ble pisze:Cała 'tajemnica' opierała się na potworach z mgły,
Jak dla mnie w tym filmie nie chodziło o tajemnice, ani nawet o potwory tylko o ludzi zamkniętych w markecie i poddanych z jednej strony ekstremalnej sytuacji (potwory), a z drugiej praniu mózgu (pani Carmody).
ble
Tyler Durden

Post autor: ble » 2008-03-19, 14:50

Jak dla mnie w tym filmie nie chodziło o tajemnice, ani nawet o potwory tylko o ludzi zamkniętych w markecie i poddanych z jednej strony ekstremalnej sytuacji (potwory), a z drugiej praniu mózgu (pani Carmody).

Masz rację, ale nawet tego według mnie było za mało. Wpływ pani na ludzi Carmody był pokazany praktycznie na samym końcu, kiedy zabili tego żołnierza i oczywiście jak nie chcieli wypuścić Davida i jego 'ekipy' z supermarketu. Brakowało mi scen z samego 'nawracania'. Za dużo akcji, za mało gadania, by oprzeć ten film tylko na przeżyciach ludzi.
Azgaroth
Tyler Durden

Post autor: Azgaroth » 2008-03-19, 15:13

A którą wersję oglądałaś? Bo jak kinową to obejrzyj divixa, gdzie wszystkie wątki są lepiej pokazane (a właściwie pokazane tak jak powinno być od początku, tylko jakiś debil podjął niezrozumiałą dla mnie decyzje pocięcia filmu).
Pandek
Indiana Jones

Post autor: Pandek » 2008-03-20, 13:11

ble pisze:Wpływ pani na ludzi Carmody był pokazany praktycznie na samym końcu, kiedy zabili tego żołnierza i oczywiście jak nie chcieli wypuścić Davida i jego 'ekipy' z supermarketu.
Ekhem....Spoiler?
ble
Tyler Durden

Post autor: ble » 2008-03-20, 13:23

Ach, wybacz... mój błąd.

Btw. Dusq? Nie można już edytować postów po kilku dniach? Dlaczego?
Qreiss
Forrest Gump

Post autor: Qreiss » 2008-04-05, 13:43

Film dobry. Nie jest to jednak typowy horror.
Pokazuje za to do czego zdolni są ludzie znajdujący się w ekstremalnych sytuacjach, siłę manipulacji. :612:
"Potworki" pozostawię bez komentarza.
Awatar użytkownika
Dusqmad
Administrator

Post autor: Dusqmad » 2008-06-05, 18:16

Azgaroth pisze:Thomas Jane wypadł co najwyżej średnio.
Ja bym zawyżył na kiepsko, by zaś sprawiedliwie ocenić jego grę musiałbym całą noc przesiedzieć nad słownikiem w poszukiwaniu czegoś adekwatnego. Ten aktor zepsuł zupełnie dramatyczny wydźwięk końcówki. Jak widziałem odgrywaną przez niego rozpacz to wybuchłem śmiechem. Film jak jak dla mnie jest dobry, nic więcej. Chwali się Darabontowi, że tym razem przerabiając zakończenie Kinga nie odwalił motywu "i żyli długo i szczęśliwie" jak w "Skazanych...". Tym razem zwieńczył historię lepiej niż pisarz. Tylko gdyby nie ten nieszczęsny Thomasa Jane...
Azgaroth
Tyler Durden

Post autor: Azgaroth » 2008-06-06, 12:44

Eee nie jest tak źle, film jest na tyle dobry, że rola Janea nie przeszkadza. Film już widziałem trzy razy i na razie to najlepszy amerykański horror od bardzo długiego czasu.
Dusqmad pisze:Kinga nie odwalił motywu "i żyli długo i szczęśliwie" jak w "Skazanych...".
Zakończenie w Skazanych jest genialne, jak cały film 8-)
Awatar użytkownika
Dusqmad
Administrator

Post autor: Dusqmad » 2008-06-06, 16:14

Z tych szeroko promowanych to jest najlepszy, zgodzę się. Ale to tylko dlatego, że nie ma konkurencji.
Azgaroth pisze:Eee nie jest tak źle, film jest na tyle dobry, że rola Janea nie przeszkadza.
Przez cały film jakoś da się go oglądać. Przy samym gadaniu jeszcze nie trzeba się wykazywać umiejętnościami. Ale jak nadeszła końcówka to ten aktor zupełnie zepsuł mi jej dramat. Gdyby zastąpił go ktoś inny, kto nie rozbawiłby mnie w dramatycznym momencie, byłbym skłonny ocenić film jako bardzo dobry.
Zakończenie w Skazanych jest genialne, jak cały film 8-)
Ale King skończył to lepiej ;)
Dominik676
Jack Sparrow

Post autor: Dominik676 » 2009-03-06, 23:47

Zasiadając do tego filmu myślałem, że oto właśnie spędzę miłą godzinę, ale się myliłem. Film jak dla mnie jest po prostu bardzo słaby. Najgorszy jaki mi ostatnio dane było oglądać. Sam nie wiem jak ja mogłem dać się namówić na coś tak słabego. Sam jeszcze nie wiem jak moim kumplom może się on podobać, a oni ciągle go chwalą, a to jest przecież taka lipa.
amelia123
Indiana Jones

Post autor: amelia123 » 2012-11-06, 18:46

nastawiłam się na dobry horror,ale niestety zawiodłam się ,nie był on taki znowu straszny,były momenty gdzie trzymał w napięciu,a najbardziej dramatyczne było zakończenie,wkurzyło mnie
amelia123
Indiana Jones

Post autor: amelia123 » 2012-11-09, 11:29

stworki były faktycznie okropne,ale nie były takie straszne.
Awatar użytkownika
Lisbeth
Vincent Vega

Post autor: Lisbeth » 2013-07-26, 10:57

Rzeczywiście, potworki z wychodzące z mgły nie były ani trochę straszne i przerażające. Film zainteresował mnie jedynie dlatego że jest ekranizacją powieści Kinga (którego twórczość kocham :) oceniam : 2,5 / 10
ODPOWIEDZ