Forum Filmowe, Recenzje filmow, Lost: Zagubieni, Seriale | ZERO DOWNLOADU (w tym filmy online), TYLKO DYSKUSJE!

Blade Runner

Rubenos
Darth Vader

Blade Runner

Post autor: Rubenos » 2007-08-07, 18:56

Obrazek

reżyseria: Ridley Scott
scenariusz: David Webb Peoples , Hampton Fancher
zdjęcia: Jordan Cronenweth
muzyka: Vangelis
na podstawie: powieści Philipa K. Dicka pt. "Czy androidy marzą o elektrycznych owcach?"
od lat: 15
czas trwania: 117

Obsada:
Harrison Ford
Rutger Hauer
Sean Young
i inni

Fabuła:
"#
"Blade Runner" opowiada o historii jednego z Łowców Androidów, Ricka Deckarda. Replikanci, bo tak nazwano tych androidów, byli używani do niebezpiecznych badań i kolonizacji innych planet. Po krwawym buncie zespołu androidów na pozaziemskiej kolonii, Replikanci nie mogli przebywać legalnie na Ziemii. Są oni owładnięci panicznym strachem przed nieuchronną śmiercią i za wszelką cenę starają się dotrzeć do ich konstruktorów - jedynych ludzi mogących przedłużyc ich życie. Replikanci zostali bowiem zabezpieczeni przed długotrwałym życiem ze względu na rozwijające się w nich uczucia. Specjalny oddział policji - tytułowi "Łowcy Androidów" - są detektywami, którzy mają za zadanie odnaleźć i wyeliminować zbiegłych androidów. Akcja rozgrywa sie w Los Angeles w 2019 roku gdy jeden z najlepszych Łowców zostaje ranny podczas wykonywania testu Voigta-Kampffa na jednym z androidow i właśnie Deckard przejmuje jego zadanie - wyeliminowanie zbiegłych androidów typu Nexus-6." (filmweb.pl)

Opinia:
Niebanalny film, zadający niebanalne pytanie dotyczące człowieczeństwa. Prawdziwe arcydzieło kina, z wyśmienitą obsadą. Niezwykle ujmujące zakończenie. Jedynie co można zarzucić, to oprawa, która niestety w niektórych chwilach nie wytrzymuje już upływu czasu, ale to niewielki ubytek biorąc pod uwagę całość.
Jak dla mnie najlepsze rola Hauera i Forda. Han Solo może się wypchać w porównaniu z tą postacią.
Słyszałem, że w USA zmieniono zakończenie... To prawda?
Awatar użytkownika
MGaździcki
Agent Smith

Re: Blade Runner

Post autor: MGaździcki » 2007-08-07, 19:06

Bardzo dobry film. Popisowe role Forda, Daryl Hannah, znanego z "48 godzin" Briona Jamesa i oczywiście Rutgera Hauera. Efekty specjalne oszczędne, metropolia to smutny moloch, a nie jakaś dziwaczna dyskoteka. Cyberpunk z każdej strony, sporo smaczków (Chińczyk z origami, twórca oczu, smutny konstruktor), soczyste dialogi ("Szuka pan replikantów czy lesbijek?"), ale ja się kocham w muzyce Vangelissa.

Jeden z najważniejszych filmów SF. Wyprzedza SW, a Fifth Element może się najwyżej schować pod łóżko. Rzekłem.
Azgaroth
Tyler Durden

Post autor: Azgaroth » 2007-08-08, 12:26

MGaździcki pisze:Wyprzedza SW, a Fifth Element może się najwyżej schować pod łóżko.
Ale SW i 5 Element to zupelnie inne filmy pod względem stylizacji, powagi i poruszanych tematów. Co do BR film świetny, mroczny i co najlepsze nie zestarzał się tak bardzo pod względem wykonania.
Awatar użytkownika
MGaździcki
Agent Smith

Post autor: MGaździcki » 2007-08-08, 14:55

No właśnie pod względem stylizacji BR był często porównywany do 5E. Porównanie to jednak wydaje mi się chybione, bo (jak mówisz) w filmie Scotta nie ma tyle lekkiego tonu, co u Bessona. Jest humor, ale i tak postaci wygłaszając swoje kwestie mają gorzkie uśmieszki.

Chyba nie przesadzę, jęsli powiem, że to jest najlepszy film Scotta...
Azgaroth
Tyler Durden

Post autor: Azgaroth » 2007-08-08, 15:00

Jedyne co widzę wspólnego z 5 Elementem to latające samochody. BR bliżej to kina noir niż do filmu Bessona.
Awatar użytkownika
MGaździcki
Agent Smith

Post autor: MGaździcki » 2007-08-08, 15:20

To o ile pamięam było porównanie użyte przez recenzenta "Kultury". I bardzo mnie zmyliło-włączam 5E, liczę na taki sam trans jak na BR, a po 30 minutach mam ochotę wyrzucić DVD.

BR to w istocie klasyka nad klasykami, a sam Deckard to futurystyczna wersja Sama Spade'a czy Philipa Marlowe'a. A patrząc na inne postaci to można zauważyć pewien rozwój-najpierw mamy androida granego przez Jamesa, taki trochę jak Leon Zawodowiec, silny, ale łatwy do manipulacji, bo naiwny. Potem mamy dziką, nieokiełznaną androidkę, która umie już posługiwać się swoim ciałem, by zdobywać przewagę. Następnie Daryl Hannah, niby słodka lolitka, a w istocie zimnkorwista morderczyni. I dochodzimy do najbardziej rozwinięto androida-mordercy o duszy filozofa, czyli Batty'ego.

Trzeba przyznać, że rzadko zdarza się w filmie takie dobre stopniowanie-chyba udało się to jeszcze tylko QT z DiVAS w "Kill Billu".
Rubenos
Darth Vader

Post autor: Rubenos » 2008-03-03, 22:35

Słyszał/oglądał może ktoś najnowszą "ostateczną wersję reżyserską"?
http://www.galapagos.com.pl/film-4887.html
Niezły kolos... Cena pewnie nie mniej kolosalna.
katiuszka87
Jack Sparrow

Post autor: katiuszka87 » 2008-12-01, 00:33

Wersja reżyserska godna polecenia. Uwielbiam ten film - dla mnie był to początek większej fascynacji cyberpunkiem więc po wersjęreżyserską sięgnęłam z zapartym tchem no i opłacało się - kilka scen, których wcześniej nie widziałam, fabuła bardziej zbliżona do książkowej (bo oryginał jednak z książką się w wielu miejscach rozmija).
Prawdopodobnie jest to wydanei głównie dla fanów i jeśli ktoś nie widział pierwszej wersji to nie ma co po nie sięgać, ale miłośnikom Blade Runnera na pewno się spodoba.
jaxcromwell
Vincent Vega

Post autor: jaxcromwell » 2010-03-27, 14:10

Warto wspomnieć jeszcze o ścieżce dźwiękowej w wersji Esper Edition. Wbija w ziemię. Polecam
filmikowicz
Forrest Gump

Post autor: filmikowicz » 2015-05-07, 15:58

Legendarny film, niedoceniony za czasów swojej premiery ale na całe szczęście doczekał się zasłużonej chwały. Rewelacyjny film, wszystkim serdecznie polecam. Klimat można tam kroić nożem :)
ODPOWIEDZ