Forum Filmowe, Recenzje filmow, Lost: Zagubieni, Seriale | ZERO DOWNLOADU (w tym filmy online), TYLKO DYSKUSJE!

Pitch Black

Awatar użytkownika
Dusqmad
Administrator

Pitch Black

Post autor: Dusqmad » 2006-08-02, 08:46

Obrazek
Recenzja filmu Pitch Black (autor: Dusqmad)

Info o filmie:
Reżyseria: David Twohy
Scenariusz:
Zdjęcia: David Eggby
Muzyka: Graeme Revell
Produkcja: USA
Gatunek: Science fiction
data premiery: 2000-06-02 (Polska) , 2000-02-18 (Świat)
Obsada: Claudia Black, Simon Burke, Keith David, Vin Diesel, Lewis Fitz-Gerald, Rhiana Griffith, Cole Hauser, Radha Mitchell, John Moore, Sam Sari

Fabula
Statek kosmiczny przewożący więźnia-mordercę ulega awarii. Podczas przymusowego lądowania na nieznanej planecie dochodzi do katastrofy. Ci, którzy przeżyli, znaleźli się w trudnej sytuacji. Planeta jest piaszczysta i pozbawiona roślinności. Panuje na niej nieznośny upał. A noc zapada tu raz na 22 lata. Gdy wreszcie nastają ciemności, wraz z nimi pojawiają się okrutni drapieżcy, którzy rozpoczynają polowanie na rozbitków. (źródło: filmweb.pl)

„Pitch Black” to bez wątpienia jeden z filmów, którego fenomenu raczej nie jestem w stanie zrozumieć. Sam film nie ma zbyt wiele do zaoferowania. Scenariusz jest bardzo typowy. Ot taki „Obcy” w trochę innych klimatach i otoczeniu, a nawet na większą skalę. Podobnie jest w przypadku scenografii, która wyraźnie odzwierciedla niski budżet. Różnie jest też z dialogami. Jedne wyjątkowo infantylne, inne zaś zapadają w pamięć (szczególnie te związane z podejściem Riddicka do wiary). W sumie jestem w stanie pokusić się o stwierdzenie, że gdyby nie świetna, pełna charyzmy i jedna na milion postać Riddicka oraz Vin Diesel, który odegrał niebanalną rolę w jej kreowaniu całość byłaby zupełnie inna i do bólu przypominała filmy w klimacie science fiction, które debiutują na kasetach VHS. W tym tkwi zapewne cały klucz do sukcesu. Te dwa elementy bez wątpienia mogły sprawić, że większość widzów przymknęła oko na całą tą historię.

A co Wy sądzicie o tym filmie? Odbieracie go podobnie, jak ja, czy też podobnie jak wielu innych zaliczacie do tych kultowych mimo czasu, który minął od premiery?
luksusowy_jacht
Forrest Gump

Re: Pitch Black

Post autor: luksusowy_jacht » 2006-08-11, 19:23

Pitch Black ma dwie zalety: zdjęcia (m.in. zabawy operatora z techniką ujęć) i postać Riddicka (Vin Diesel - bezbłędnie obsadzony). Reszta to pomyje. A szkoda, bo ta ekipa filmowa z przemyślanym i niesztampowym scenariuszem mogłaby zrobić dobre kino. Scenarzystę należałoby wykastrować z chęci pisania.
Awatar użytkownika
skiszony
Indiana Jones

Post autor: skiszony » 2006-08-23, 14:13

w sumie to nawet mi się ten film podobał (dla niektórych jest kultowy), ale do np. Obcego nie ma startu, a widać podobieństwa. w każdym razie jednak kawał niezłego kina s-f, co udaje się raczej rzadko. a już druga część cierpi na syndrom Wachowskich, niestety.
Rubenos
Darth Vader

Post autor: Rubenos » 2006-08-25, 18:27

Niezły film, jednak jak poprzednicy wspomnieli, Gdyby zabrakło Riddicka to film niczym niemógłby zainteresować. To on napędza całą akcję. Efekty specjalne ujdą w tłoku. Reszta jest milczeniem... :)
Theoricus
Jack Sparrow

Post autor: Theoricus » 2006-09-16, 21:17

"Pitch Black" mnie się całkiem podobał, głównie ze względu na postać Riddicka - imo jedna z najbardziej charakterystycznych w tej kategorii kina (sf). Co zaś się tyczy filmu - trochę wtórny ten pomysł z obcymi, zwłaszcza że nie powalają niestety na kolana - przynajmniej nie tak jak xenomorphy z wspomnianego wyżej filmu "Obcy" - klasyki gatunku zresztą :P Ale twórcy musieli się z tym bez wątpienia liczyć, że takie porównania będa miały miejsce. Ja oceniam film na 7/10 - porządne kino sf, nie wymagajace zbyt wiele myślenia, ocenę mocno zawyża sam Riddick - świetny Vin Diesel w tej roli, hehe.
lox_halcyon
Forrest Gump

Post autor: lox_halcyon » 2006-10-03, 18:42

kompletnie nie rozumię ludzi którzy wychwalając w niebiosa Pitch Black, karcą niemiłosiernie Kroniki Riddicka. Ten film nie ma w sobie żadnej cechy, która wynosiła by go ponad średnią. Nawet Riddick, mimo otoczki maszyny do zabijania, okazuje się trochę cipowaty :roll:
Awatar użytkownika
Kirk
Indiana Jones

Post autor: Kirk » 2006-10-03, 19:28

Ten film to proste kino rozrywkowe, bez rewolucji czy innych innowacji. Ja miło spedziłem przy nim czas. Oczywiście dużo w nim kiczu i schematów, ale jeśli każdy film, który nie ma w sobie nowatorstwa uznać jako "do niczego", to takich filmów jest mnnnnnnnnnnnóóóóóóóóstwo :)
Bardzo lubie kino ambitne, pelne refleksji, ale także lubie się odprężyć przed ekranem. A ten film w moim przypadku takie zadanie spełnił :)
Mela0607
Agent Smith

Post autor: Mela0607 » 2007-07-21, 20:56

Podobnie jak to napisał Theoricus spodobała mi się postać Riddick'a; moze Diesel nie miał zbyt trudnej roli, ale jednak mu to pasuje; ostra gadka i akcja w czym się sprawdza najlepiej, film dobry, ale nie zeby uznawać za kultowy, no bez przesady. Spodobał mi się przedstawiony obraz jak i te stworki czy co to tam było (najs)
Inspiration
Mad Max

Post autor: Inspiration » 2007-07-25, 09:21

Film bardzo kiepski pełen potworów. Gdyby nie postać Riddicka to nigdy bym 'Pitch Black' do końca nie obejrzała. Sympatyczna negatywna postać. Może taka być? Widocznie :P
lordgil
Forrest Gump

Pitch Black i Kroniki Riddicka

Post autor: lordgil » 2010-12-10, 20:00

Pitch Black i Kroniki Riddicka to według mnie dwa najlepsze filmy s-f w historii kina - Ocena 10/10.

Jak ktoś twierdzi że filmy są kiepskie to nie ma pojęcia o wyobrażeniu.

Czekam na Część Trzecią.
Goro Gondo
Jack Sparrow

Post autor: Goro Gondo » 2010-12-11, 17:58

Jest już część 3 - Kroniki Riddicka: Escape From Butcher Bay - czy jakoś tak ;).
ODPOWIEDZ