Oldboy

yrek
Agent Smith

Oldboy

Post autor: yrek » 2007-01-06, 11:54

Obrazek
Oldboy
Produkcja: Korea Południowa

Fabuła:
Doskonały film, doceniony również przez krytyków. Opowiada o człowieku, który z niewiadomych sobie powodów przesiedział 15 lat w więzieniu, w całkowitym odosobnieniu, w tym czasie stracił również żonę. Po 15 latach zostaje niespodziewanie uwolniony. Jego oprawca daje mu pięć dni na odkrycie, kto przyczynił się do jego nieszczęść i tym samym daje mu czas na zemstę...

Opinia:
Kolejny przyklad na to, ze azjatyckie kino niczym nie odbiega od amerykanskiego czy europejskiego. Film mozna odbierac w roznoraki sposob. wg mnie pokazuje on w jaki sposob zwykla plotka moze wplynac na zycie 2 czlowieka (w tym przypadku takze na wlasne)Film to dowod na to ze czlowiekiem rzadza instynkty (to wlasnie zemsta trzymala glownego bohatera przy zyciu)Scena z jezykiem nie byla przyjemna dla oka jednak w zestawieniu z calym filmem mozna ja przebaczyc :) Glownie w tym filmie poruszyla mnie Fabula - swietny pomysl na film. Moja ocena 7/10
Ostatnio zmieniony 2007-06-12, 12:36 przez yrek, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Kirk
Indiana Jones

Re: Oldboy

Post autor: Kirk » 2007-01-06, 13:45

Oryginalna i świetna fabuła. Właściwie ten film ma wszystko co konieczne do wykreowania kina na najwyższym poziomie. Muzyka, scenariusz, aktorstwo, ujęcia - wszystko genialne. Do tego ciężki i refleksyjny klimat, ciekawie potraktowany motyw zemsty i ciągle obecna egzytencjalna pustka :)
Awatar użytkownika
Aquariia
Agent Smith

Post autor: Aquariia » 2007-01-06, 23:15

Genialna fabuła. Ktoś miał fajny pomysł. Plus za muzykę. Świetny główny bohater i ukazanie jego przemiany podczas zamknięcia . Podobało mi się że narratorem był sam Oh Dae-su, słyszymy jego przemyślenia i rozterki.
Awatar użytkownika
skiszony
Indiana Jones

Post autor: skiszony » 2007-01-07, 11:14

Oldboy to zdecydowanie jeden z moich ulubionych filmów, jeśli nie ulubiony. Genialny wizerunek głównego bohatera, świetnie pokazane ekhem.. 'relacje' z córką, przemiana, którą przechodzi w zamknięciu... sceny walki - minimalistyczne ale jakże cholernie dopracowane... poruszające sceny (tej z językiem moja mama nie była w stanie obejrzeć :P). Chan-wook Park zdecydowanie zasługuje na miano koreańskiego Tarantino!

10/10 8-)
Azgaroth
Tyler Durden

Post autor: Azgaroth » 2007-05-28, 21:24

SPOJLERY ATAKUJĄ :)

Ten film to a-r-c-y-d-z-i-e-ł-o :)

Zacznijmy od początku. Zamykają faceta w pokoju, widz nic nie wie, jest zdezorientowany tak samo jak główny bohater. Współczuje Dae-su i rozumie jego chęć zemsty. W amerykańskim kinie Dae- su pewnie by uciekł, dowiedział się kto mu to zrobił i dlaczego i efektownie wybił wszystko co się rusza :) Tu mamy jednak niespodziankę i zwrot akcji o 180 stopni. Zostaje po prostu wypuszczony. Po jaką cholerę wypuszczać kogoś jak się go 15 lat przetrzymywało.

Motywy oprawcy Dae - su to wspaniała fabuła odkrywana kroczek po kroczku z licznymi zwrotami i zaskoczeniami. Zemsta pogrążająca filmowych bohaterów pokazana jest po mistrzowsku. Cały film ma przytłaczający nastrój i wywiera na widzu ogromne wrażenie.

Z technicznego punktu widzenia Oldboy prezentuje się równie wspaniale. Surowe kadry, minimalizm i realistyczna brutalność. Scen walki jest mało, ale jak już są to są świetnie zaraanżowane, tu nie ma skoków na 2m i zawieszenie ciała w powietrzu, panuje realizm- widać jak uczestnicy walki są zmęczeni po kilku minutach, sam Dae - su nie dość, że również mocno obrywa to widać, że czasem musi przystać i odsapnąć. Do tego świetna muzyka i gra aktorska.

Tak więc bez żadnych wątpliwości 10/10 i oby więcej takich filmów 8-)
Awatar użytkownika
RottenFace
Jack Sparrow

Post autor: RottenFace » 2007-11-10, 00:14

To pierwszy film poruszajacy temat kazirodztwa jaki mialam okazje obejrzec. Film, o ktorym kraza legendy.Nie mozna przegapic ;-)
White Lady
Forrest Gump

Post autor: White Lady » 2008-04-24, 09:00

Byłam kiedyś na całonocnym maratonie filmowym, gdzie pośród czterech filmów był wyświetlany właśnie Old boy i muszę przyznać, że zakasowała pozostałe. Przewaga totalna! bez dwóch zdań. Ale nie tylko wśród tamtych filmów. To jest po prostu arcydzieło!

Najbardziej podobało mi się, że gdy pokazywano brutalne sceny dobierano do tego muzykę w przeciwnych klimatach, co jeszcze bardziej uwypuklało drastyczność i głębię pokazywanych obrazów. Nie tak jak w kinie amerykańskim gdzie muzyka koresponduje kropka w kropkę z obrazem, sprawiając, że akcja staje się łatwo przewidywalna.

A tu? Totalny odjazd! :-D

Naprawdę świetny film!
katiuszka87
Jack Sparrow

Post autor: katiuszka87 » 2009-04-10, 14:00

Nie sądziłam, że kiedyś powiem coś takiego, ale film dobry tylko troche za długi... Byłam zafrapowana historią, chciałam dowiedzieć się, jak się to wszystko skończy, przez chwilę mocno zastanawiałam się, co bym zrobiła w sytuacji głównego bohatera, ale mimo wszystko, żeby dotrwać do końća, musiałam podzielić film na dwa. Chociaż zazwyczaj te dłużyzny w azjatyckim kinie uważam za fajne, tutaj nie dałam rady :D
Awatar użytkownika
ishi
Vincent Vega

Post autor: ishi » 2009-06-19, 21:02

Genialny film :) "Oldboy" należy do klasyki kina azjatyckiego, Sam Quentin Tarantino powiedział, że „ten film jest bardziej tarantinowski niż wszystko, co do tej pory zrobiłem”.

Sam film jest częścią trylogii. Serię otwiera Pan Zemsta, potem jest Old boy i Pani Zemsta. Nie miałam jeszcze okazji obejrzeć Pani i Pana Zemsty i nie wiem, czy ma się to jakoś do tego, co widzimy w Old Boy'u, ale na pewno sięgnę po oba tytuły.
Rodion R.
Forrest Gump

Post autor: Rodion R. » 2009-06-30, 00:54

To co wysuwa się w tym filmie na pierwszy plan to brutalność. Niektóre sceny budziły we mnie szczerą odrazę, co mi się rzadko zdarza ( być może dlatego, że malo takich filmów oglądam :). Niesamowita zagadka i jeden z lepszych thrillerów jakie miałem okazję obejrzeć.
dozorca_wapnia
Vincent Vega

Post autor: dozorca_wapnia » 2009-12-07, 21:02

Po pierwsze : Witam wszystkich forumowiczów :) , a teraz na temat. Oldboy to jeden z filmów do którego sięgam myślami do do dnia dzisiejszego mimo, że oglądałem go ostatnio coś z 4 lata temu, wspaniała gra aktorska głównego bohatera, ciekawa fabuła i cholernie dobry klimat. Film mimo treści jaką pokazuje potrafił też wywołać uśmiech na mej twarzy mam nadzieję, że nie tylko na mojej żeby się nie okazało, że jestem jakiś dziwny :D. Scena ze wspomnianym językiem, ujawnienie prawdy, która to przeraziła głównego bohatera to prawdziwe mistrzostwo, uczucia które odczuwał bohater oddziaływały też na mnie, bo co jak co, ale tego się nie spodziewałem... . Z trylogii o zemście do, której należy " Oldboy" oglądałem również " Panią Zemstę " film również dobry, ale jednak jak dla mnie to już nie to samo. Film polecam każdemu miłośnikowi tego gatunku, zapewniam, że się nie zawiedzie ;)
ODPOWIEDZ