Forum Filmowe, Recenzje filmów, Lost: Zagubieni, Seriale | ZERO DOWNLOADU (w tym filmy online), TYLKO DYSKUSJE!

Terminal

Awatar użytkownika
Dusqmad
Administrator

Terminal

Postautor: Dusqmad » 2006-08-02, 08:37

Obrazek Obrazek

Info o filmie:
reżyseria: Steven Spielberg
scenariusz: Jeff Nathanson, Sacha Gervasi
zdjęcia: Janusz Kamiński
muzyka: John Williams
gatunek: komedia/dramat
produkcja: USA
data premiery: 2004-09-10 (Polska) , 2004-06-09 (Świat)
obsada: Tom Hanks, Catherine Zeta-Jones, Stanley Tucci

Fabuła:
Viktor Navorski, pochodzącego z Europy Wschodniej turysta chce odwiedzić Nowy Jork. W czasie, gdy Navorski leci do Ameryki, w jego ojczyźnie dochodzi do zamachu stanu. Uwięziony na lotnisku Kennedy’ego, z paszportem znikąd, Viktor nie może legalnie przedostać się na teren Stanów Zjednoczonych i zmuszony jest dniami i nocami koczować w hali tranzytowej terminalu, aż do zakończenia wojny w jego ojczyźnie. Z upływem tygodni i miesięcy Viktor odkrywa, że miniaturowy wszechświat terminalu jest skomplikowanym światem, gdzie spotkać można absurd, hojność, ambicję, rozrywkę, szczęśliwy traf, a nawet przeżyć romans z piękną stewardesą o imieniu Amelia. (żródło: stopklatka.pl)

Powiem tak - jeden z najsłabszych tworów Spielberga. Zapowiadało się całkiem nieźle. Wszystkie wiadomości i zwiastun utwierdziły mnie w przekonaniu, że szykuje się całkiem niezły film. Fakt, całkiem niezły - nic ponad to.

Scenariusz nie jest zły, a powstał w oparciu o podobną sytuację, tyle, że ofiara luk w prawie stacjonowała w Paryżu. W filmie Wiktor Naworski, mieszkaniec fikcyjnej Krakozji po przybyciu do USA dowiaduje się, że jego kraj na skutek zawirowań politycznych nie jest uznawany przez światowe mocarstwa. Od teraz będzie czekał, bo życie jest czekaniem...

To co mnie szalenie razi to fakt, że Spielberg popełnił poważny błąd. Ano nie zdecydował się na to, jaki film będzie tworzył. W efekcie powstało coś między komedią, a dramatem, coś co jednocześnie nie posiada najważniejszych cech tych gatunków. Poza tym sam pomysł dawał możliwość na stworzenie, chociażby skąpej satyry na pedantyczne podejście do prawa i tematy pokrewne. Tu jednak powstała typowa bajka w całej rozciągłości. Począwszy od samego bohatera, kończąc na otaczającym go świecie. Lekkie, przyjemne, ale to za mało jak na pana SS.

Aktorsko też film nie jest kto wie jak mocny. Obsada zagrała dobrze, nic poza tym. Sam Hanks zaserwował nam typową powtórkę ze swoich wcześniejszych ról i ma się wrażenie, że to już się gdzieś widziało.

Tak swoją drogą "Terminal" można porównać do "Cast Away". Bądź, co bądź Nawarski na lotnisku (szczególnie na początku) do bólu przypomina mi kogoś zagubionego na bezludnej wyspie. A co Wy sądzicie na temat tego wątpliwego "dzieła"?
Necron

Re: Terminal

Postautor: Necron » 2006-08-03, 12:05

Film i aktorzy fajni :).
No i oczywiście ciekawa lokalizacja filmu, Lotnisko :D.
HanksFan
Vincent Vega

Postautor: HanksFan » 2006-08-22, 17:23

Mnie film się spodobał , fakt może i nie jest to film wybitny, ale dobry obraz, bardzo dobrze zagrał Tom Hanks, poza tym świetna muzyka.
claris
Forrest Gump

Postautor: claris » 2006-11-24, 20:12

Typowa hollywoodzka komedia romantyczna. Nie podobało mi się, z góry możliwa do przewidzenia.
Mela0607
Agent Smith

Postautor: Mela0607 » 2007-02-13, 20:00

Zgadzam sie z założycielem tematu... Film jak dla mnie strasznie nudny bez żadnych wątków podtrzymujących mnie przy tym by dalej film oglądać do końca, a jednak to uczyniłam, ponieważ chciałam zobaczyć jak zagrała Catherine Zeta-Jones i całkiem dobrze jej to wyszło :P nie była to jej najlepsza rola, ale spisała się :) Proszę was jeżeli skusicie się zobaczyć film to bez dubbingu !!! bo to jest strasznie niemądre !!! Wersja amer. o wiele lepsza :)
Awatar użytkownika
Issa
Tyler Durden

Postautor: Issa » 2007-04-08, 20:58

W tym filmie przede wszystkim podoba mi się fabuła. Nigdy nie pomyślałabym, że można mieszkać na lotnisku i jednocześnie pracować. Tom Hanks spisał się bardzo dobrze, Catrine Zeta-Jones nie zrobiła na mnie aż tak wielkiego wrażenia i jest zdecydowanie w jego cieniu. Urzekł mnie upór w dążeniu do celu, zaradność w trudnych chwilach, a także przyjaźń, jaka się nawiązała pomiędzy Viktorem a personelem lotniska. Film jest ciekawy i z humorem. Jestem na tak.
Miodzio
Indiana Jones

Postautor: Miodzio » 2007-04-08, 21:14

Film przyjemny w odbiorze, ale po Spielbergu oczekiwałem czegoś lepszego. Można było się w niektórych momentach uśmiechnąć, ale jako całość "Terminal" nie zwala z nóg.
Najbardziej mnie dziwi dlaczego główny bohater, gdy mógł wyjść z lotniska tego nie zrobił? Chodziło mu przecież o załatwienie tak banalnej pierdółki, że spokojnie mógł to zrobić i potem na lotnisko wrócić i czekać aż będzie mógł lecieć znowu do domu.

Aktorsko film trzyma dobry poziom. Hanksa lubię i według mnie ze swoją zagubioną miną nieporadnego faceta świetnie się do tego filmu nadawał. ;-)
Ostatnio zmieniony 2007-04-08, 21:20 przez Miodzio, łącznie zmieniany 1 raz.
Ocky
Indiana Jones

Postautor: Ocky » 2007-04-08, 21:18

Miodzio, ja wiem,ze tak restrykcyjne akceptowanie przez kogos prawa, zwlaszcza rpzez kogos z Europy Srodkowej, a zdaje sie gdzies tutaj usadowiono Krakozje moze az dziwic ;d
Awatar użytkownika
Aquariia
Agent Smith

Postautor: Aquariia » 2007-04-09, 10:43

Spodziewałam się czegoś lepszego po tym filmie. Początek owszem obiecujący, zagubiony Tom Hanks, bariera językowa (nawet było mi go troche szkoda). Później zrobiło się monotonnie. Jak wspomniał Dusq wyszło coś pomiędzy komedią, a dramatem. Tom Hanks zagrał na poziomie, Catherine Zeta-Jones tak sobie. Szkoda, że Stanley Tucci nie mógł bardziej rozwinąć skrzydeł w tym filmie.
Solar
Indiana Jones

Postautor: Solar » 2007-04-11, 15:03

A mnie się właśnie podobało. Nawet bardzo ;) Naprawdę przyjemna, ciepła komedia z Tomem Hanksem w roli głównej (które bardzo szanuje za rolę Forresta Gumpa). Film mnie naprawdę chwycił, Wiktorowi kibicowałem, dyrektora lotniska znienawidziłem, a w ostatniej scenie tego starego ochroniarza (darujcie słabą pamięć :)) podziwiałem. A dodatkowym plusem filmu jest dla mnie fajny pomysł na osadzenie fabuły na lotnisku. Monotonności nie uświadczyłem. Może i faktycznie Spielberg zrobił sporo lepszych filmów, ale uważam, że "Terminal jest naprawdę dobry. Przynajmniej mnie się podobał :)
patrykl
Forrest Gump

Postautor: patrykl » 2012-10-06, 23:28

Nie wiem, czy film można do końca zakwalifikować jako komedię (często zmuszał do myślenia), ale był świetny. Z przyjemnością do niego powracam !
amelia123
Indiana Jones

Postautor: amelia123 » 2012-11-07, 21:00

moim zdaniem nie zupełnie film ten jest komedią,miło się go ogląda,czasami nawet daje do myślenia.

Wróć do „Komedia”