Systemy operacyjne

Sprzęt, programy, gry, Internet - wszystko co ma związek z najdoskonalszym wynalazkiem XX wieku.
Rubenos
Darth Vader

Systemy operacyjne

Post autor: Rubenos » 2008-08-25, 22:28

Temat wiadomo o czym.
Sam jestem od dwóch dni szczęśliwym użytkownikiem Linuxa (Ubuntu). Co prawda, potrzeba było troszkę czasu na zapoznanie, obycie się, ale w tej chwili nie mam już specjalnych problemów. System po prostu koniecznie potrzebuje dostępu do sieci, jak to ma zapewnione, wszystko idzie już łatwo i przyjemnie. Pierwsza rzecz, która mnie bardzo pozytywnie zaskoczyła, jest brak konieczności instalowania wszelkiego rodzaju sterowników z CDków. System sam je wyszukuje. Kolejna rzecz to pakiety programów wszelkiego rodzaju od razu wkomponowanych w system (od edycji grafiki, pakiet Open Office, komunikatory internetowe obsługujące GG i inne sieci, po edytory grafik), dalej - można w bardzo łatwy sposób ściągnąć inne polecane gadżety (duża baza i praktycznie automatyczna instalacja, bez konieczności szukania komponentów po sieci). Wszystko za free. I jeszcze jedna bardzo ważna rzecz. Na Linuxa nie ma praktycznie żadnych wirusów. Surfowanie po sieci jest w 100% bezpieczne. Pewien problem może stanowić obsługa gier komputerowych z Windy, głównie ze względu na ich niestabilność , ale istnieje emulator programów z tego systemu, choć niestety nie wszystko idzie wtedy bezproblemowo (sam ostatnio odpaliłem sobie Icewind Dale'a II). Poza tym, są bardzo rozbudowane funkcje edycji samego wyglądu pulpitu, które są zarówno bardzo efektywne jak i efektowne. Ogółem, jestem bardzo zadowolony ze zmiany środowiska. Polecam (sam system, oprócz ściągania z neta, można również bezpłatnie zamówić w najnowszej wersji na CD. Sam to teraz zrobiłem.)
Awatar użytkownika
Aquariia
Agent Smith

Re: Systemy operacyjne

Post autor: Aquariia » 2009-07-26, 16:39

To ja napiszę o Windows Vista. Ogólnie ten system nie ma za dobrej opinii. Kiedy rok temu kupowałam laptopa z vistą w zestawie to nie do końca byłam przekonana, ale teraz powiem, że naprawdę nie ma na co narzekać. Może dlatego, że mam vistę kila lat po premierze i zdążyli naprawić wszystkie rażące błędy. Czasami wolno się ładuję, ale przywykłam do tego. Wygląd visty jest dosyć ładny i przyjemny w obsłudze. Minusem jest to, że nie wszystkie stare programy działają. Do tej pory nie mam nie zainstalowanego managera do odtwarzacza mp3. Ma kilka drobiazgów które są plusem. Chociaż, by to, że beż instalowania niczego można bez problemu czytać znaki z obcych języków. Pewnie większość tego nie zauważyła, ale ja cały czas spotykam się z pytaniami na forach językowych o to dlaczego ktoś widzi kwadraciki a nie znaki. Jeżeli ktoś ma vistę ten problem znika. Cały system jest dość inteligentny. Wczoraj chciałam zmienić nazwę napisów, żeby pasowały mi do video i pomyliłam pierwszy odcinek z drugim i vista się zapytała czy na pewno chcę zmienić nazwę, a normalnie tego nie robi. Aż się zdziwiłam. 8-)
Jest jedna rzecz która mnie denerwuję. Na pulpicie jest folder systemowy który zazwyczaj nazywa się tak jak komputer. Ryzykować i usuwać go raczej nie będę, ale prawie nigdy go nie używam i nie wiem jak przenieść go z pulpitu na np dysk C.
Awatar użytkownika
Dusqmad
Administrator

Post autor: Dusqmad » 2009-07-26, 17:33

U mnie podobna sytuacja. Vista była zaistalowana w laptopie, któy otrzymałem w zimie i poniekąd nie miałem wyboru. Na początku było trochę problemów, które sprawiły, że musiałem ją instalować ponownie np. nie dało się skopiować plików, ale teraz chodzi jak należy.
Brakuje mi dwóch funkcji z XP:
- wyszukiwanie tekstu w plikach (może się da? Jak tak to piszcie)
- nawigacja z XP
Aquariia pisze:Jest jedna rzecz która mnie denerwuję. Na pulpicie jest folder systemowy który zazwyczaj nazywa się tak jak komputer.
Ja nie mam niczego takiego, chyba możesz usunąc.
Awatar użytkownika
Aquariia
Agent Smith

Post autor: Aquariia » 2009-07-26, 17:44

Jak to nie ma? Zazwyczaj jest na samej górze na pulpicie po lewej stronie. Niżej jest mój komputer i inne śmieci. W środku są między innymi "Ulubione" "Pobieranie", "Łącza" i wygląda na to że Gadu Gadu tam się zapisuję i pliki z kilku programów które używam.
Awatar użytkownika
Dusqmad
Administrator

Post autor: Dusqmad » 2009-07-26, 17:51

Ja tam mam tylko kosz i pół pulpitu swoich plików i folderów. :)
To chyba jakiś skrót...
Awatar użytkownika
Aquariia
Agent Smith

Post autor: Aquariia » 2009-07-26, 18:12

Poznałabym skrót :P

Obrazek

Chodzi mi o to z nazwą Monika.
A jak próbuję przenieść to jest tylko opcja kopiuj albo utwórz skrót. Zazwyczaj jest też przenieś.
Awatar użytkownika
Dusqmad
Administrator

Post autor: Dusqmad » 2009-07-26, 18:25

Nie pamiętam co z tym zrobiłem. Gdybyś była mną i Cię to wkurzało po prostu usunęłabyś i czekałabyś by zobaczyć co się stanie :)

Ale rozwiązanie bezpieczniejsze jest:
Pulpit -> prawy przycisk myszki -> personalizuj -> zmień ikony pulpitu

I tam wybierasz, które mają być, a które nie. W XP robiłem to programem Dr. Tweak.
Awatar użytkownika
Aquariia
Agent Smith

Post autor: Aquariia » 2009-07-26, 18:41

Ooooo Dziękuję ^^
kubalis
Forrest Gump

Post autor: kubalis » 2012-11-21, 20:33

Też jestem z pod znaku pingwina. Świetny system. Nie pamiętam kiedy mi się komputer zawiesił...
ODPOWIEDZ