Ulubione książki

Słowo pisane, które rozbudzaja wyobraźnię, jest skarbnicą wiedzy oraz inspiracji.
Awatar użytkownika
Dusqmad
Administrator

Ulubione książki

Postautor: Dusqmad » 2006-08-03, 14:48

Christine (Stephen King) - książka z pewnością jedyna w swoim rodzaju. Z pozoru śmieszna fabuła umiała naprawdę przestraszyć, a to co naprawdę rzuca się w oczy to narracja - King mógłby opisywać najnudniejszą czynność, a tak czy tak czytałoby się ten opis z zapartym tchem. Sporo tu można znaleźć ciekawych cytatów, a wśród postaci z pierwszego i drugiego planu łątwo znaleźć taką, z którą możnaby się identyfikować.

Władca Pierścieni (J.R.R Tolkien) - IMHO nikomu nie udało się dokonać tego, czego dokonał Tolkien. Cała powieść jest pełna epickiego rozmachu, napisana świetnym charakterystycznym stylem i co najważniejsze potrafi wciągnać. Czytajac "Władcę" przenosimy się do świata stworzonego przez Tolkiena dosłownie zapominając o tym, który nas otacza. Sam autor wniósł bardzo wiele do gatunku, jakim jest fantastyka. Zmodyfikował wiele ras, bezlitośnie obalając stereotypy dotyczące poszczególnych z nich oraz stworzył wiele języków i "kultur". Zresztą nie ma co się rozwodzic, gdyż o "Władcy..." mozna mówić wiele. Pozycja obowiażkowa dla każdego, kto uważa sie za miłosnika fantasy. Zresztą... Po co ja to mówię?

Pamięć, smutek i cierń (Tad Williams) - jest to IMHO jedyna powieść fantasy, która może konkurować z "Władcą Pierścieni". W jej skład wchodzą trzy tomy: "Smoczy Tron", "Kamień rozstania" i "Wieża Zielonego Anioła". Książka ta to dosłowne mistrzostwo: świetny styl, ciekawe postaci i naprawdę wspaniały świat, do którego Williams potrafi wciągnąć, jak nikt inny. Cieszy rozmiar każdego tomu. Taka mała cegła :). Czyta sie świetnie, tak więc obowiazkowo!
Awatar użytkownika
BlackDog
Tyler Durden

Re: Ulubione książki

Postautor: BlackDog » 2006-08-03, 14:55

U mnie ulubione książki zmieniają się jak w kalejdoskopie, jednak mam jakąś grupę ksiązek, które lubię troche bardziej niz inne, a sa to:

"Legenda o Humie" Richard A. Knaak
trylogia Gartha Nixa "Sabriel, Lirael, Abhorsen" - moj ostatni faworyt
Neli Gaiman - "Gwiezdny pył" - jedyna ksiażka, która przeczytałem dwa razy.

Ogólnie lubie sagę DragonLance.
Elanor
Jack Sparrow

Postautor: Elanor » 2006-08-04, 10:48

Władca Pierścieni - kocham ta książkę, cały ten Tolkienowski świat to jak mój drugi dom :) nie sądze bym kiedykolwiek przeczytała cos, co w moim "rankingu" ulubionych ksiązek zdeklasuje WP;

Duma i Uprzedzenie - klasyka, każda dziewczyna powinna to przeczytać, chyba najlepsza ksiązka Jane Austin, ten jej charakterystyczny styl, świtnie się czyta. Odkąd przeczytałam mam świra na punkcie imienia Lizzie ^^ szczyt szczęście, ze w ekranizacji w roli nietuzinkowej panny Bennet wystąpiła Keira Knightley;

Zaklinacz Koni, Wichrowe Wzgórza, Hobbit, Simarrilion, Rozważna i Romantyczna, Pamietnik Księzniczki - te książki widnieja w moim rankingu z pewnościa, ale czy tak będzie zawsze, nie jestem tak pewna jak co do 2 pierwszych pozycji, więc sie nie rozpisze na ich temat.
R.I.P
Jack Sparrow

Postautor: R.I.P » 2006-08-23, 11:22

ja osobiscie preferuje fantasy nie mam czasu na czytanie czegokolwiek innego :p

do moich ulubionych ksiazek naleza:
wszystkie czesci "świata dysku" Terrego Prachetta - super ksiazka, komedia utrzymana w swiecie (najdziwniejszym swiecie) fantasy, poruszane sa w niej aspekty polityczne kulturowe i religijne a autor wysmiewa sie z nich nie w sposob wulgarny albo obrazliwy lecz wytykajacy bledy i ironiczny, aktualnie z tego co wiem na polski jezuyk przetlumaczone jesty 27 czesci oryginalnych jest ponad 30 (dokladnie nie wiem) jesli ma ktos ochote zaczac czytac proponuje od pierwszej czesci (co nie jest oczywiste gdzyz wiekszosc czesci opowiada osobne historie a laczy je wszystkie jeden swiat bogowie i poglady) "kolor magii"

kolejna ksiazka a raczej dwie to ksiazka 15 letniego (podczas napisania pierwszej ksiazki tyle mial lat) Christophera Paouliniego "eragon" i "eragon-najstarszy" ciekawa fabula i pomysl (choc troche oklepany ale daje rady ;]) napewno warta poczytac btw wlasnie pracuja nad ekranizacja pierwszej czesci i narazie po obejzeniu obsady stwierdzam ze aktorzy zupelnie nie odpowiadaja moim wyobrazeniom i opisa na temat postaci ;/

kolejna ksiazka to ksiazka Philipa Reeva "Żywe maszyny" tutaj bardzo oryginalna hostoria poniewaz opowiada o losach pewnego chlopca ktory mieszka w ruchomym miescie (swiat Mad Max'a a miasta to gigantycznej wielkosci ruchome platformy mieszkalne napedzane para) Londynie, postapokaliptyczny swiat oryginalna fabula i zakonczenie lamiace kanony, ksiazka obowiazkowa, aktualnuie poluje na droga czesc tylko nie jestem pewien czy wogule jest przetlumaczona ;/ to mnie martwii bo ksiazka nie jest zabardzo znana a polaka nie spieszno tlumaczyc ksiazek n ktorych moga tylko stracic ;/ szkoda jakby ta ksiazka sie marnowala
Awatar użytkownika
skiszony
Indiana Jones

Postautor: skiszony » 2006-08-23, 11:43

szczerze to Eragon to jedna z najgorszych książek jakie czytałem. zero nowych pomysłów, fabuła jak z gry komputerowej, masa nielogiczności i głupoty.

moje ulubieni pisarze i książki:

Sapkowski - za trylogię o Reynevanie (na razie dylogię :P) i w troszkę mniejszym stopniu za Geralta
Pratchett - za Wszystko
Gaiman - patrz wyżej
Dick - za "Łowcę androidów"
Kossakowska - za "Zakon krańca świata"
Tolkien - zgadujcie za co (podpowiedź: wszystko)
Rowling za Harry'ego :D
Pullman za "Mroczne materie"
Sienkiewicz - głównie za "Krzyżaków"
Mickiewicz - za Tadka
Orwell - za "Rok 1984"
Dukaj - wszystko kurwa, wszystko! a szczególnie "Inne pieśni" i "Perfekcyjna niedoskonałość"
Herbert za "Diunę"
Lem!! za większość jego książek, a głównie "Solaris"

oprócz tego jeszcze "Imprimatur" , "Secretum", "Kod Leonarda DaVinci" (warto, mimo sprzecznych opinii), "Anioły i demony", "Klub dantego"...

i oczywiście jak zwykle zapomniałem o kilku pozycjach ale co tam.
Awatar użytkownika
BlackDog
Tyler Durden

Postautor: BlackDog » 2006-08-23, 16:57

Właśnie kumpel oddał mi "Pana Lodowego Ogrodu" zaprawdę ksiązkę znakomitą, nie mogę sie doczekać drugiego tomu. Polecam wszystkim fanom polskiej fantastyki i nie tylko!
Awatar użytkownika
Iwa
Jack Sparrow

Postautor: Iwa » 2006-08-23, 17:11

Na początku "Harry Potter". :-P Potem:
- "Plotkara" Cecily von Ziegesar. Po prostu kocham tą serię. Nie mogę się od niej oderwać. Moim zdaniem to najlepsze książki dla nastolatek.
- "Zielona Mila" Stephena Kinga. Za postać Percy'ego Wetmore'a.
- "Księga Martwych Dni" Sedgwicka Marcusa. Za atmosferę. Idealnie mroczna.
- "Krzyżacy" Henryka Sienkiewicza. Naprawdę mi się podobało. Tylko niestety dopiero po przeczytaniu. Po tej książce zafascynowałam się historią Zakonu Krzyżackiego i napisałam o nim pracę semestralną.
- Serie "Pośredniczka" i "1-800-jeśli-widziałeś-zadzwoń" Jenny Carrol. Po prostu fajne, wciągające książki.
- "Świat Dysku" Terry'ego Pratchetta. Bo potrafi rozbawić do łez. :-D
- "Johnny i zmarli" Terry'ego Pratchetta. Dawno czytałam tą książkę, ale pamiętam, że mi się baardzo podobała.
- "Siódme wtajemniczenie" Edmunda Niziurskiego. To przy "Krzyżakach" chyba najlepsza lektura szkolna. Jest świetna.
Lubię też serię "Ulica Strachu", szczególnie książkę "Wyzwanie". Może nie są straszne, ale ciekawe. A jak byłam młodsza, zaczytywałam się w "Szkole przy cmentarzu".
Awatar użytkownika
Gabriel
Indiana Jones

Postautor: Gabriel » 2006-08-23, 17:59

Nie lubię książkek tych --> czyt. post skiszonego :D Generalnie nie lubię takiej stylistyki..
Głównie moje lektury opierają sie na wampiryzmach oraz dramatach. Lubię tez dramaty psychologoczne, książki historyczne. Żeby wymienić najcenniejsze i najlepsze musiałabym nieżle przeszukać pamięć. Wiem jednak, że ostatnio spodobała mi się "chemia śmeirci"
Ostatnio zmieniony 2006-09-13, 16:54 przez Gabriel, łącznie zmieniany 1 raz.
Rubenos
Darth Vader

Postautor: Rubenos » 2006-08-23, 18:34

skiszony pisze:szczerze to Eragon to jedna z najgorszych książek jakie czytałem. zero nowych pomysłów, fabuła jak z gry komputerowej, masa nielogiczności i głupoty.

O tak... nowych pomysłów jak na lekarstwo, ale czego można było spodziewać się po 15 latku :). Jednak nie można odmówić ksiązce że czyta się ją szybko i przyjemnie :)

A co do mojej ulubionej książki to mam jedną: "Silmarillion" Tolkiena :)
R.I.P
Jack Sparrow

Postautor: R.I.P » 2006-08-24, 15:36

eragon mi pasi i tyle fakt faktem ale coz ;]

a o Harrym co moge powiedziec no coz czyta sie fajnie itp ale jakby nie bylo to mnie sie to wszystko w calosci nie podoba, przeczytaklem wszystkie czesci czekam na nastepna ale wiem ze mi to do konca nie pasi takie glupie to troche ale tak jest :d

ps: dzisiaj bylem w empiku i niestety dowiedzialem sie ze 2 czesci "żywych maszyn" nie ma ;/ szkoda, ale jedynke jeszcze raz polecam !
Awatar użytkownika
Issa
Tyler Durden

Postautor: Issa » 2006-08-25, 11:57

Wymienię, te do których najchętniej wracam:
1. Harry Potter i Zakon Feniksa J.K. Rowling - bardzo lubię, a może nawet kocham całą serię, jednakże to jest moja ulubiona część.
2. Saga o wiedźminie Andrzeja Sapkowskiego - świetne, świetne i jeszcze raz świetne. Spodobał mi się również Narrenturn i Boży wojownicy.
3. Wywiad z wampirem i Wampir Lestat autorstwa Anny Rice. Pierwszą książkę czytałam trzy razy i jeszcze mi się nie znudziła. Drugą tylko raz, ale na pewno do niej wrócę. Wspaniały klimat, cudowny styl, pomysł i postacie.
4. Worek kości Stephena Kinga - za humor, za styl, za pomysł, za Mike'a i innych.
5. Noelka Małgorzaty Musierowicz - czytałam ją kilka razy, za każdym mi się podobała. Dobra lektura na święta Bożego Narodzenia. Szybka, lekka, przyjemna i miejscami wzruszająca.

I to chyba będzie tyle, więcej nie przychodzi mi do głowy. W razie czego edytuję posta.
Awatar użytkownika
BlackDog
Tyler Durden

Postautor: BlackDog » 2006-08-25, 18:36

Co do Paoliniego. Zarówno "Eragona" jak i "Najstarszego" czytał mo się przyjemnie, a zwłaszcza tą drugą książkę, którą przeczytałem w jeden wieczór. Oczywiście nie sposób tam doszukać się jakieś oryginalności, ale jedno jest pewne - lektura jest wciagająca i stosunkowo przyjemna. Z "Harrym Potterem" jest tak samo, nie uznaję tego za jakiś super-twór, ale czyta się bardzo przyjemnie.

Ktoś wspomniał "Sillmarilion" - po przeczytaniu tej książki, poprzysiagłem sobie, że po Trylogię nie siegnę, jak na razie wytrzymuję w tym postanowieniu.
Rubenos
Darth Vader

Postautor: Rubenos » 2006-08-25, 18:46

Bo BlackDog pierniku jeden od nie tej książki zacząłeś :p ;) Powinieneś najpierw przeczytać Trylogię :) . A czytając najpierw Silmarilliona można pogubić się w postaciach, nazwach i nie do końca czuje się klimat śródziemia (przynajmniej ja tak uważam :) ), a poza tym jest tam pewnego rodzaju streszczenie trylogii :/ Nie wszystkim może również pasować styl pisania Tolkiena...
Awatar użytkownika
BlackDog
Tyler Durden

Postautor: BlackDog » 2006-08-26, 13:10

Ale Hobbita też czytałem i też jakoś specjalnie mi się nie spodobał. No nie wiem, może jednak przeczytam Trylogię, w końcu grzech nie znać :) Jeszcze nie wiem skąd ją wezmę, bo w mej bibliotece nie ma, a także nikt ze znajomych jej nie posiada :)
Fejna
Vincent Vega

Postautor: Fejna » 2006-09-30, 11:42

Oczywiscie Trylogia, Hobbit, Grimpow, Eragon i Najstarszy, wiele by jeszcze wymieniac....
Eragonem bylam zachwycona. Czyta sie szybko. Niektorych czytelnikow mogl nie zadowolic ze wzgledu na podobienstwo do Tolkiena, ale czemu sie tu dziwic skoro Paolini ma sentyment do Trylogii.
susan
Jack Sparrow

Postautor: susan » 2007-01-06, 16:33

-Opowiesci rodu Otori - Lian Hearn - moja ulubiona saga
-Trylogia Starego Krolestwa - Garth Nix
-Dziewczyna z pomaranczami - Jostein Gaardner
-kryminaly genialnej Agaty Christie
i jeszcze pare by sie znalazlo...
Rubenos
Darth Vader

Postautor: Rubenos » 2007-01-06, 19:29

susan pisze:-Dziewczyna z pomaranczami - Jostein Gaardner

Bardzo piękna książeczka o miłości i tęsknocie, smutku i żalu. Również gorąco polecam :) Zapoznałem się z nią podczasu kokursu czytelniczego i nie żałuję...
blue berry
Tyler Durden

Postautor: blue berry » 2007-02-24, 18:49

"Duma i uprzedzenie" J. Austen - po prostu klasyka!! Polecam dziewczynom :) Po prostu Pan Darcy i Elizabeth... Ech... :-P

"Samotność w sieci" J.L. Wiśniewski - co tu dużo pisać... Płakałam jak bóbr!! Najpiękniejsza historia miłosna współczesności! ;-) Poza tym te opisy uczuć, historia Jennifer z wyspy Wight... Polecam!!

"Władca Pierścieni" i "Silmarilion" J.R.R Tolkien - kocham Śródziemie!!!!!!! :mrgreen:

"Sabrina" Deborah Chiel - współczesna bajka o Kopciuszku. Jest także adaptacja filmowa z Harrisonem Fordem oraz Julią Ormond.

"Christine", "Lśnienie", "Misery" S.King - naprawdę przerażające! Podziwiam talent pana Kinga! On nawet Króla Lwa potrafiłby przerobić na przerażający horror!!

"Kwiat Śniegu i sekretny wachlarz" Lisa See - świetna książka o przyjaźni dwóch kobiet w XVIII-wiecznych Chinach. Książka napisana świetnie, jako wspomnienia osiemdziesięcioletniej Lilii. Polecam!
Awatar użytkownika
Guskas
Terminator

Postautor: Guskas » 2007-05-11, 16:40

Mam dużo ulubionych książek, ale zazwyczaj są to kryminały. Uwielbiam czytać książki Cobena, szczególnie te z serii o Myronie Bolitarze. Oprócz tego Podobała mi się bardzo książka Robina Cooka "Marker", inne też były świetne, ale nie pamiętam dokłądnie tytułów :) Dobrze czytało mi się też książki Tess Gerritsen, a najbardziej "sobowtór". Dan Borwn ma też książki niczego sobie, a najlepszą jego jest zdecydowanie "Anioly i Demony". No ale nie mogę w swoich powieściach ominąć Harrego POttera, jest to moja ulubiona saga od paru lat i pamiętam ją dośc dokładnie, a czasem do niej wracam, także jednak chyab ona pozostanie tą ulubionom :)
Awatar użytkownika
Aletheia
Tyler Durden

Postautor: Aletheia » 2007-10-15, 21:54

Dusqmad pisze:King mógłby opisywać najnudniejszą czynność, a tak czy tak czytałoby się ten opis z zapartym tchem

Podpisuję się wszystkimi kończynami!!!

Trochę już napisałam w Ulubionych pisarzach, więc powtarzać się nie będę, ale parę tytułów dorzucę.

Znacie Janusza A. Zajdla? W polskim sf, według mnie jest drugim po Lemie. Gorąco polecam wszystko co napisał, ale szczególnie "Limes inferior" i "Paradyzję". Są świetnie napisane i dają do myślenia.

"Alienista" Caleba Carra. Mroczny kryminał/thriller steampunkowo-wiktoriański (choć akcja w Nowym Jorku). Jeśli ktoś lubi klimaty a'la "Mary Reilly" i "From Hell", to na "Alieniście" się nie zawiedzie.

Eliot Pattison "Mantra czaszki" i kontynuacje. Powolne, niejednemu wyda się ciężkie, ale warto się zdobyć na cierpliwość. Niespieszna, gęsta proza. Wschodni mistycyzm w wydaniu wysokiej jakości. A przy tym inteligentny kryminał i solidny portret współczesnego Tybetu. Zapada w pamięć.
Awatar użytkownika
blek
Mad Max

Postautor: blek » 2007-10-18, 22:13

moje ulubione książki też się zmieniają dosyć czesto ale tak na obecną chwilę i od dłuższego czasu to "Łowca Snów" i "Mroczna Wieża" Kinga, za jak zwykle wciągającą fabułę i za moich dwóch ulubionych kingowych bohaterów czyli Eddiego i Pete'a (; następnie większość Tolkiena za stworzenie niesamowitego świata, Gaiman w całości, "Paragraf 22" Hellera za genialny czarny humor, "Wierność w stereo" Hornby'ego świetna książka z idiotycznie przetłumaczonym tytułem, jak ktoś widział film z Cusackiem w roli głównej to od razu mówię, że książka o niebo lepsza, no i na koniec "Wilk Stepowy" Hessego, książka przez której pierwsze 50 stron było mi najciężej przebrnąć a pod koniec okazała się jedną z najlepszych rzeczy jakie czytałam (;
niunia
Indiana Jones

Ulubione książki

Postautor: niunia » 2008-07-23, 15:03

Jakie ksiązki Cię urzekły i należą do twoich najlepszych ?
Co obecnie czytasz ?
Jakie były ksiązki, które zapamiętałaś/eś z dzieciństwa ?

Mi osobiscie podobają się :
:arrow: Sto lat samotności - Gabriel Garcia Marquez.
:arrow: Władca Pierścieni - Tolkena
:arrow: My dzieci z dworca ZOO - Christiane F.
:arrow: Pamiętnik narkomanki - B. Rosiek
:arrow: Lot nad kukułczym gniazdem" Ken Kesey
:arrow: Kamienie na szaniec - A. Kamińskiego
:arrow: Jesienna milość - N. Sparks
:arrow: "Wieczór" nie pamietam autora
i wiele, wiele innych. ;-)

A z dzieciństwa; chłopcy z placy broni, oraz pies, który jeździł koleją.
Awatar użytkownika
Cate13
Nosferatu

Postautor: Cate13 » 2008-07-24, 17:09

trudno byłoby mi wybrać nawet najlepszą 10 ale spróbuję
książki, które najbardziej mnie urzekły i w pewnym sensie trochę ukształtowały :lol:

:arrow: Sto lat samotności - jak koleżanka wyżej :lol:
:arrow: trylogia Tolkiena
:arrow: Dom duchów
:arrow: Zbrodnia i kara
:arrow: Świat Zofii
:arrow: Stowarzyszenie umarłych poetów
:arrow: Mistrz i Małgorzata
:arrow: Wiedźmin - cała seria
:arrow: Weronika postanawia umrzeć
:arrow: Opowieści z Narni - bo uwielbiam bajki :mrgreen:
:arrow: W dżungli życia

a obecnie czytam inną książke B.Pawlikowskiej - Blondynka na Kubie i zbiór opowiadań W.Allena pt. Czysta anarchia - nieźle zakręcone :mrgreen:
polecam :lol:
Nadare
Nosferatu

Postautor: Nadare » 2008-11-23, 12:29

:arrow: Kraina Chichów, Jonathana Carrolla
:arrow: Trzy metry nad niebem, Federico Moccia
:arrow: Wyspa skazańców, Denisa Lehane'a
:arrow: Harry Potter, J.K.Rowling
:arrow: Posada, Douglasa Kennedy'ego
:arrow: Obrońca, Dudleya Buffa
:arrow: Miłość w czasach zarazy, Marqueza