Forum Filmowe, Recenzje filmow, Lost: Zagubieni, Seriale | ZERO DOWNLOADU (w tym filmy online), TYLKO DYSKUSJE!

Stephen King

Słowo pisane, które rozbudzaja wyobraźnię, jest skarbnicą wiedzy oraz inspiracji.
Awatar użytkownika
Dusqmad
Administrator

Stephen King

Post autor: Dusqmad » 2010-07-01, 17:55

Temat przeznaczony na dyskusje o twórczości Stephena Kinga.

Czy zasługuje na tytuł Króla Horroru?
Jakie są wasze ulubione książki Kinga?
Które pozycje uważacie za najsłabsze?
Czy uważacie, że autor lepiej radzi zobie w krótszych, czy dłuższych formach?
Jak oceniacie jego umiejętności pisania w innych gatunkach, niż horror?

Zapraszam do dyskusji!
Awatar użytkownika
weird0ther
Darth Vader

Re: Stephen King

Post autor: weird0ther » 2010-07-01, 23:27

Greatest Hits :

SKAZANI NA SHAWSHANK
1408
LŚNIENIE
CMĘTARZ ZWIEŻĄT
ZIELONA MILA
TO
WSZYSTKO JEST WZGLĘDNE

Nie przeczytałam jego wszystkich pozycji, ale bardzo wychwalany cykl Mrocznych Wieży nie wywarł na mnie żadnego wrażenia... a także niedawno przeze mnie czytana Komórka. Co do tytułu króla horroru, to wg. mnie bezapelacyjnie nim jest, bez dwóch zdań. Składa się na to tyle czynników, że aż opuszki bolą. 90% czytanych przeze mnie jego książek, wciąga i zachwyca dynamiką tekstu, która po prostu wżera... I szczerze wolę czytać jego horrory, aniżeli komedie, od komedii i ironicznego spojrzenia na świat mamy Allena. Parę razy również było tak, że naniesiona książka na ekran bardziej mi się podobała, niż zapisane stronicowe kartki.
Awatar użytkownika
Dusqmad
Administrator

Post autor: Dusqmad » 2010-07-02, 17:37

King jest jednym z moich ulubionych pisarzy, a w gatunku SF/fantasy/horror jest drugi, zaraz po Dicku.

Moją ulubioną książką tego autora jest "Christine" - za to, że z tak głupiej historii stworzył książkę przez którą zarywałem noce. Świetny K L I M A T!

Bardzo lubię również zbiór nowel "Serca Atlantydów". Szczególnie tą, drugą z kolei, nowelę za ciekawą historię młodości, ze świetnym przedstawieniem czasów akcji w tle.

Z rzeczy kontrowersyjnych: nie zaliczam "Miasteczka Salem" do TOPu twórczości kinga.
W tym przypadku Król broni kiepskiej i niezwykle typowej historii świetnym, pełnym gracji stylem, szczególnie zapadają w pamięć opisy tytułowego miasteczka. Niektórych z pewnością moze razić wolny rozwój akcji (u Kinga standard), ale tak czy tak jest to książka na kilka wieczorów. Za bardzo widać tu inspiracje "Draculą", King przeniósł nie tylko wizerunek wampira, ale także klimat i styl postaci - za dużo. Kto już zapoznał się z tą klasyczną powieścią potraktuje "Miasteczko Salem" jako powtórkę z rozrywki. Jeszcze jedna wada - zakończenie. Bez żadnych zwrotów akcji, lecz zgodnie z przewidzeniami. Razi mnie również to, ze nie wyjaśniła się sprawa jednego z ważnych bohaterów, Ojcem Callahanem.
Podsumowując - między dobrym, a przeciętnym, ze wskazaniem na tą pierwszą ocenę.

"Mroczną wieżę" sobie darowałem po połowie pierwszego tomu. Znudziła mnie, choć znam opinię, że później jest już rewelacyjnie. Mimo to książka zbyt różni się od stylu Kinga, który kocham. A wiadcomo: różnić się miała z założenia.

Najgorsza książka Kinga?

Z przeczytanych to "Colorado Kid" - kpina zarówno z gatunku, jak i czytelnika. Cała historia i dochodzenie dotyczące człowieka, który zadławił się kawałkiem mięsa wzbudza we mnie politowanie dla tego, kto to wymyślił (ale tak, czy owak King rządzi :P). Co dalej? Wołające o pomstę do nieba otwarte zakończenie, które sprawia, ze chyba pierwszy raz uważałem książkę za stratę czasu - poza kilkoma ciekawymi myślami w sam raz dla dziennikarzy nie ma tu dosłownie nic. Omijać szerokim łukiem!

I "Buick 8", ewidentna wpadka. Nie doczytałem do końca, bo nie było w tym absolutnie nic co by przeczytanie całości usprawiedliwiało :)
marta9055fi
Forrest Gump

Post autor: marta9055fi » 2015-01-15, 13:39

Moją ulubioną powieścią Kinga jest Lśnienie. Absolutne arcydzieło! Natomiast nie znoszę Łowcy snów - moim zdaniem to najgorsza powieść jaką kiedykolwiek napisał.
ODPOWIEDZ