Cykl "Zmierzch" Stephanie Meyer

Słowo pisane, które rozbudzaja wyobraźnię, jest skarbnicą wiedzy oraz inspiracji.
Nadare
Nosferatu

Cykl "Zmierzch" Stephanie Meyer

Postautor: Nadare » 2008-11-25, 20:01

Ostatnio dużo się słyszy o książkach Stephanie Meyer, które ponoć mogą przyćmić Harry'ego Pottera :P Pierwsza część doczekała się już ekranizacji i jest ona właśnie wyświetlana w Stanach.
Cały cykl zatytułowany jest: "Zmierzch" i w jego skład wchodzą 4 tomy:
- Zmierzch
- Księżyc w nowiu
- Zaćmienie
- Przed świtem

Jest to romans dla młodzieży ubrany w kostium grozy. Siedemnastoletnia Izabela przeprowadza się do ojca, który jest policjantem w małym miasteczku w stanie Washington i poznaje tajemniczego i przystojnego Edward Cullena. Edward zdradza Izabeli swoją tajemnicę: Cullenowie, którzy należą do najbogatszych ludzi w miasteczku, są również wampirami ;)

Brzmi banalnie? Na początku tak samo myślałam kupując Harry'ego Pottera jednakże wystarczyło parę stron żeby się przekonać, że jest to godna uwagi książka. Zastanawiam się jak jest w tym przypadku. Doszły mnie słuchy, że książka jest pisana bardzo fajnym językiem i ogólnie historia jest niezwykle ciekawa.

Może spotkaliście się już z tymi książkami, czytaliście je? Jeśli tak to proszę o opinie :)
Morgoth
Nosferatu

Re: Cykl "Zmierzch" Stephanie Meyer

Postautor: Morgoth » 2008-11-26, 20:23

O proszę. Zapowiada się naprawdę dobrze^^ lubię tego typu książki (mimo że żadnej jeszcze nie czytałem xD). Tylko znajdę wolny czas to lecę do biblioteki miejskiej, może akurat się znajdzie :D A wiesz może coś na temat długości każdego z tomów :?:
Nadare
Nosferatu

Postautor: Nadare » 2008-11-26, 20:42

I tom ma 412 stron
II tom ma 476
III tom ma 552
IV tom nie wiem bo jeszcze nie została wydana :D

...lubię takie giganty :D jak jest fajnie napisana to można czytać i czytać :D
Serek
Indiana Jones

Postautor: Serek » 2008-11-27, 01:38

bylem wczoraj w kinie na tym i muszę powiedzieć ze spodobał mi się film. ciekawa opowieść, chwilami troszkę straszna ;-)
chyba jutro wezmę się za książkę...

film jak najbardziej polecam
.pasztecik.
Tyler Durden

Postautor: .pasztecik. » 2008-11-27, 16:35

A ja słyszałam, że ta książka jest: naiwna, napisana prostym językiem ale ogólnie ok.
Nie mam zamiaru czytać, moja znajoma ma za sobą wszystkie i twierdzi, że strasznie się uśmiała, jak je czytała. W znaczeniu negatywnym. Dla rozrywki - może być, jako "inteligentna" lektura - nie. Szczególnie drażni mnie to, że teraz młodzież nie tylko w Stanach ma fioła na punkcie tej serii, i że ma ona przyćmić Harry'ego Pottera :evil: . Staczamy się :573:
Nadare
Nosferatu

Postautor: Nadare » 2008-11-27, 17:26

Ja tam i tak chcę przeczytać. Koleżanka zawsze może mieć inny gust, co jednemu się podoba nie znaczy, że drugiemu też ma się podobać ;) Tak samo jak są głosy podzielone co do Harry'ego. Dla jednych jest to naiwna bajeczka a dla innych całkiem dobry kawałek prozy.

Serek - to w Polsce też to już leci? :D
.pasztecik.
Tyler Durden

Postautor: .pasztecik. » 2008-11-27, 18:48

Z tego co wiem to ma lecieć dopiero za 45 dni. I'm not sure, jak to mówią Niemcy :D
Morgoth
Nosferatu

Postautor: Morgoth » 2008-11-27, 22:18

Z tego co wiem to Serek pisze już do nas z zagranicy :D chyba że jeszcze niee^^
Póki co nie będę się wypowiadał czy można to do Harry'ego porównać, ale... mam dobre wrażenie, że to jest dobra książka. Ale ... wypożyczę ją dopiero jak skończę z historią xD czyli w marcu... bo na ponad tysiąc stron nie mam czasu :D
Serek
Indiana Jones

Postautor: Serek » 2008-11-28, 03:03

już 3 tygodnie ;-)

film polecam... ale jeśli chodzi o książkę, nie wiem czemu utożsamicie wszystko z HP ;-)
opowieść o dziewczynie zakochanej w wampirze, możne się okazać równie ciekawa jak banda czarodzieji ;-)
Nadare
Nosferatu

Postautor: Nadare » 2008-12-29, 11:12

w końcu dorwałam te książki i czytam już 3 tom i muszę powiedzieć, że bardzo mi się podoba :-) 1 tom może zbytnio rozwlekły i z pozoru nic się nie dzieje ale za to drugi nadrabia akcją :-)
Awatar użytkownika
Cate13
Nosferatu

Postautor: Cate13 » 2008-12-29, 20:25

film ma być u nas od 9stycznia w kinach co do książki to też słyszałam podobne rzeczy co pasztecik. i jestem skłonna w to uwierzyć bo jak byłam w empiku i przeczytałam kilka fragmentów to sama nie wiedziałam co o tym myśleć. Nie przepadam za napisanymi w takim stylu książkami więc może poczekam aż będzie w miejskiej bo szkoda mi na to kasy :-D mimo, że lubię filmy o wampirach i takie klimaty ale podobno to taka bajeczka dla nastolatków no ale oczywiście każdy ma swoje zdanie :mrgreen: Nadare jak przeczytasz to podziel się wrażeniami, może wtedy mnie zachęci ;-) choć na film nawet chętnie bym się wybrała :-D
Nadare
Nosferatu

Postautor: Nadare » 2009-01-01, 15:30

Przeczytałam 3 tomy, nawet mi się podobało ale uważam, ze pierwszy tom był najsłabszy, może taki zbytnio przesłodzony. Ogólnie fajnie się czyta, w pewnym momencie straciłam poczucie czasu i zatopiłam się w lekturze po uszy. Zanim przystąpiłam do czytania, dowiedziałam się, że jest to horror z romansem, jednakże po przeczytaniu 3 tomów nie nazwałabym tak tej sagi ;-) owszem są momenty trochę przerażające ale jest ich mało, oczywiście nie zraża mnie to wcale do książki. Zakończenie 3 części bardzo zachęca po sięgnięcie po kolejny tom, no ale trzeba czekać gdyż jeszcze się nie ukazał :)

Jeśli chodzi o film..muszę przyznać, że się bardzo rozczarowałam :( Dużo wątków z książki jest pominiętych (np rodzina Edwarda w książce odgrywa znacznie ważniejszą rolę niż jak to pokazali w filmie) i trochę watków jest dodanych, takich których nie było w książce no ale tak to zazwyczaj jest. Nie podobała mi się gra głównych bohaterów a zwłaszcza dziewczyny, która grała Bellę - coś strasznego, kompletny brak emocji, jakaś taka sztywna i w ogóle.. ciekawe jak zagra w drugiej części kiedy Bella ma depresję skoro już w pierwszej części gra jak drewniana kłoda :P Ogólnie film nudnawy i raczej nie pójdę na to do kina
Awatar użytkownika
Cate13
Nosferatu

Postautor: Cate13 » 2009-01-04, 18:49

Czyli nie polecasz filmu? :-D ja za książkę może się wezmę jak ktoś znajomy będzie miał ;-) co do filmu to zawsze tak jest, że się pomija , czasem nawet najciekawsze wątki, żeby filmu nie przedłużać (ciekawe ile musiałaby trwać każda część LOTR gdyby ja wiernie zekranizowano :-D ) ale żeby dodawać coś czego nie było w książce to lekka przesada. Może po prostu ściągnę sobie potem ten film z neta i tak obejrzę z kuzynką bo chciałyśmy się wybrać ale od 9stycznia jest jakiś nowy film z Edwardem Nortonem i raczej w to bardziej opłaca się zainwestować :-P a książkę kiedyś dorwę z czystej ciekawości ;-)
Nadare
Nosferatu

Postautor: Nadare » 2009-01-07, 19:20

Ano nie polecam ;) Taki tam filmik... a cóż to za nowy film z Edwardem?
Awatar użytkownika
Cate13
Nosferatu

Postautor: Cate13 » 2009-01-07, 23:15

tytuł jest "W cieniu chwały" jakiś sensacyjny, Edward gra policjanta czy detektywa, którego przyjaciel jest zamieszany w jakieś afery - tego drugiego kolesia gra Colin Farrell.
Co prawda po zwiastunie zapowiada się na typowy amerykański film o glinach ale dla Nortona się poświęcę :-D film jest od 9stycznia w kinach :-)
Nadare
Nosferatu

Postautor: Nadare » 2009-01-08, 21:31

aaa to już kojarzę :D no chętnie bym sobie obejrzała :D
Awatar użytkownika
Cate13
Nosferatu

Postautor: Cate13 » 2009-01-11, 22:12

ja też i mam zamiar się wybrać w tym tygodniu tylko nie wiem, czy coś z tego wyjdzie :-D
jak mi się uda to napiszę czy było warto :-D chyba, ze zobaczysz to pierwsza ;-)
Awatar użytkownika
B...
Indiana Jones

Postautor: B... » 2009-02-10, 17:17

nie zauważyłam tego wątku wcześniej^^
Póki co jestem dopiero po 1 części tego cyklu. Łyknęłam ją w 3 dni. I w zasadzie zgadzam się z Nadare. Momentami lektura się dłuży, ale ogólnie fajnie się czytało. W najblizszej przyszłości zabiorę się za kolejne części :-)
Jeśli chodzi o film to ...hmmm...mam mieszane uczucia. Nie jest zbyt wymagający, niektóre sceny są w taki naiwny i bezmyślny sposób skonstruowane, że aż rażą... :roll:
Za to muzyka jest cudowna, wg mnie idealnie dopasowana do poszczególnych scen i doskonale oddaje ich klimat. Co do gry aktorów to też można mieć wiele zastrzeżeń. Zgadzam się, że Kristen Stewart nie za bardzo sprawdziła się w roli Belli. Była naprawde sztuczna i mało przekonująca. Co do Edwarda też znaleźć kilka wad, ale ogólnie Robert Pattinson chyba się odnalazł w roli wampira, jego gra była znacznie bardziej urozmaicona niż np Kristen. Poza tym jego stylizacja sprawiła, że oglądając niektóre sceny wyglądałam tak: :shock: xD
ogolnie polecam lekturę, jak i film. A najlepiej to i to. :-)
Elisha
Indiana Jones

Postautor: Elisha » 2009-02-10, 17:58

B... pisze:Zgadzam się, że Kristen Stewart nie za bardzo sprawdziła się w roli Belli.

A mi nawet pasowała. Co prawda wkomponowała w swoją postać nieco sarkazmu, ale nadal mogę w niej zobaczyć Bellę. Za to Robert momentami wydawał się trochę sztuczny - zwłaszcza momenty, w których jest na głodzie i w których ekscytuje się przerażeniem Belli (m.in. scena w lesie - koooszmar).

B... pisze:Nie jest zbyt wymagający, niektóre sceny są w taki naiwny i bezmyślny sposób skonstruowane, że aż rażą... :roll:

Najlepsza scena z wiatrakiem. I soczewkami. W ogóle cały wątek związany z pierwszą lekcją biologii był niezły. Szczerze mówiąc, to miałam (i nadal mam) nieodparte uczucie, że scenarzyści, reżyserzy (i ktokolwiek był jeszcze za część fabularną odpowiedzialny) podeszli z wielkim dystansem do tej adaptacji i robili sobie z niej, za przeproszeniem, jaja (czyt. wyjście z volvo w ray banach, pierwsze wejście Belli do klasy - ten wiatrak...hm^^"). Ciekawe nastawienie - może to dobrze, może dlatego był mniej drętwy...

Czy popełniam wielki grzech, pisząc tutaj o filmie? ;)
Książki czytałam tylko tom pierwszy, na dalszą część poczekam do momentu, w którym już naprawdę nie będę miała, co czytać (ewentualnie żeby się wyrobić przed premierą drugiego filmu).
5rostek555
Indiana Jones

Twillight Saga Stephenie Mayer

Postautor: 5rostek555 » 2009-05-21, 19:18

:) Nie mogłem się oprzeć by o tym napisać :) Mam nadzieję że nie tylko mnie pokręciło i czytam Twillight Saga :P A więc jak ktoś jest równie pokręcony co ja niech podzieli się ze mną wrażeniami po książkach :P albo chociaż po filmie "Zmierzch" :) . 2 część filmu "Księżyc w Nowiu" wyjdzie w Październiku tego roku a książki są już w księgarniach :P Jak ktoś chce to mogę podać link do E-book'ów :)

1.-Zmierzch
2.-Księżyc w Nowiu
3.-Zaćmienie
4.-Przed Świtem

Kod: Zaznacz cały

http://rapidshare.com/files/182823868/Stephanie_Meyer_by_nikitka.rar

Cała paczka(4 części + 1 Zmierch by Edward)

Może taki krótki opis :) (z Filmweb)

Isabella Swan to szukająca swego miejsca w świecie, zagubiona nastolatka, cicha marzycielka. Kiedy poznaje przystojnego, błyskotliwego i intrygującego Edwarda Cullena nie zdaje sobie sprawy, że znajomość ta wstrząśnie jej życiem i zmieni je na zawsze. Zrealizowana z rozmachem historia o zakazanym, burzliwym i niebezpiecznym romansie młodego wampira i śmiertelniczki.

a więc chciałbym żeby ktoś też się podzielił wrażeniami...
Awatar użytkownika
B...
Indiana Jones

Postautor: B... » 2009-05-22, 10:48

Czytalam tylko Zmierzch... kolejne czesci bede czytac pewnie dopiero po kolejnych premierach filmów, coby sobie przyjemności oglądania nie zepsuć :-P
Czytałam w postaci e-book'a. Najpierw w polskiej wersji, po kilkudzisieciu stronach sięgnelam po oryginalną wersję, bo polski przekład jest beznadziejny. Czyta się to tak jak jakąs lekturę z 2 klasy podstawówki :roll: W obcym języku, mimo, ze ksiażka jest napisana bardzo prosto, ta prostota języka nie razi aż tak.

Ale ogolnie pozytywne wrażenia. Ciekawa, choc trochę banalna historia, ale o takim 'magicznym' charakterze.
Więc spokojnie. Nie pokręciło Cię.
a tak przy okazji: ile masz lat? Jesli można wiedziec oczywiscie...^^
5rostek555
Indiana Jones

Postautor: 5rostek555 » 2009-05-24, 20:32

:) 16 a co ? są jakieś ograniczenia wiekowe ^^
Awatar użytkownika
B...
Indiana Jones

Postautor: B... » 2009-05-25, 17:55

No chyba nie wiem w którą stronę :lol:

Tak spytałam, bo zwykle osobnicy płci męskiej nie gustują w takiej tematyce, zwłaszcza w tym wieku...^^
brzóska
Vincent Vega

Postautor: brzóska » 2009-07-07, 14:59

Morgoth pisze:Póki co nie będę się wypowiadał czy można to do Harry'ego porównać, ale...

a broń Boże! Harry Potter przy Zmierzchu to arcydzieło.

sagę czytałam, po namowach koleżanek, jakoś mnie nie zachwyciła. ot taka prosta historia, odrazu wiadomo, jak się skończy =D i fakt, ktoś już o tym mówił tutaj, pisana jest strasznie prostymi słowami. i pełno w niej błędów językowych ^^

Wróć do „Literatura”