Strona 1 z 1

Regulamin forum

: 2006-08-05, 14:33
autor: Dusqmad
Witaj na Forum Filmowym Filmowo!

Zapewne już niedługo będziesz uczestniczył/a w życiu forum. Zaczniesz zakładać tematy, silną ręką bronić swoich argumentów i udzielać się w wielu dyskusjach, które cieszą się tu popularnością. Nim to jednak nastąpi zapoznaj się z poniższym regulaminem. Wiem, że jest to równie wciągająca rzecz jak instrukcja obsługi pasty do butów, niemniej lepiej wiedzieć jakie zachowania nie są wskazane na tym forum – uniknie to różnych konfliktów i niezrozumień w przyszłości, możesz też być pewien/pewna, że nie dostaniesz niespodziewanie żadnego ostrzeżenia.

Na początek to co powinno być oczywiste:
Zabrania się umieszczania na forum materiałów zawierających treści sprzeczne z polskim ustawodawstwem, pornograficznych, propagujących piractwo, wulgarnych, iobraźliwych (dotyczy również avatarów i podpisów).

:arrow: Kultura dyskusji
Jeśli uczestniczysz w dyskusjach nie zapominaj, że na forum obowiązuje kultura dyskusji. Oznacza to, że jeśli nie inni użytkownicy nie będą traktowani z należytym szacunkiem, czyli będą obrażani i poniżani to osoba, która w taki właśnie sposób będzie postępować zostanie ukarana ostrzeżeniem, zakazem pisania na forum, lub banem.

:arrow: Wulgaryzmy
Wiadomo, że każdego może niekiedy ponieść. Często wulgaryzm podkreśla różne sytuacje, jednak zapowiadam, że nagminne używanie wulgaryzmów nie jest mile widziane. Czasem przymknę oko, natomiast użytkownik może ponieść za to konsekwencje i powinien się z tym liczyc.

:arrow: Spam
Czym jest spam? Pewną formą reklamy, z którą każdy z nas mógł się już spotkać. Tutaj akurat może być to reklama stron internetowych, for dyskusyjnych, czy też innych usług. Strony WWW możecie reklamować, lecz tylko i wyłącznie w odpowiednim temacie [Zion (Społeczność) -> Offtopic -> Linki]. Zabrania się jednak reklamowania filmowych for i serwisów (nie dotyczy tych, które poruszają tematykę konkretnego filmu, serialu, czy aktora).

:arrow: Pisownia
Błędy interpunkcyjne, czy ortograficzne mogą się zdarzyć każdemu. Starajmy się jednak ich unikać. Przed wysłaniem posta sprawdzajmy go tak, aby nie zawierał zbyt wielu błędów. Osoby, które mają z tym problemy mogą przed wysłaniem wkleić tekst do programu z funkcją sprawdzania pisowni (jednym z takowych jest Word).

:arrow: Offtopic
Co to takiego? Po prostu rozmowy nie na temat. Jeśli dyskutujemy np. o twórczości Spielberga no nie zbaczamy z tematu i nie zaczynamy debatować nad tym, jaki to Harrisom Ford był rewelacyjny w „Indiana Jonesie”. Od tego są inne tematy, a jeśli jakichś nie ma to zawsze można je założyć. Posty nie stosujące się do tych warunków prawdopodobnie będą usuwane lub wydzielane przez admina, bądź moderatorów.

:arrow: Statsiarstwo
Problem niejednego forum. Statsiarstwo to pisanie dla pisania, nabijanie postów jedynie w celu podwyższenia liczby na liczniku. Przykładowo ktoś napisze opinię o jakimś filmie, użytkownik-statsiarz skomentuje to jedną linijką mówiąc popieram, nie zgadam się, i co z tego?, dokładnie, trudno byłoby lepiej to ująć – takie ‘opinie’ możemy pozostawić dla siebie. Nie zamieniajmy forum w chat. Ponadto w tematach o ulubionych filmach, czy reżyserach (i wszystkich podobnych) nie ograniczajmy się jedynie do wymieniania nazwisk (tzw. wyliczanek), piszmy również jakieś uzasadnienia. Niech wypowiedzi mają jakiś sens, odpowiednią długość i wnoszą coś do dyskusji.

:arrow: Cytowanie
Jeśli odpowiadamy na ostatni post w danym temacie nie cytujemy jego treści. To nie ma najmniejszego sensu skoro wiadomo, że odwołujemy się właśnie do tej odpowiedzi. Drugą sprawą jest to, aby cytować jedynie te zdania, które chcemy skomentować – nie ma sensu cytować kilkunastolinijkowego tekstu, aby odpowiedzieć na niego w kilku zdaniach.

:arrow: Zakładanie tematów
Zanim założysz jakiś temat upewnij się, czy ktoś nie wyszedł z podobną inicjatywą pierwszy – ułatwi Ci to opcja szukaj. Jeśli już upewnisz się, że nikt nie rozpoczął podobnego wątku możesz brać się do pisania. Zwróć jednak uwagę na to, że niektóre działy mają swoje zasady zakładania tematów, wśród nich są głównie te dotyczące dyskusji na temat określonego filmu tam należy dołączyć do posta plakat, informacje o filmie itp. – pamiętaj o tym. Pisząc temat postaraj się go ciekawie rozpocząć, a nie ograniczać się do zadania pytania ‘Co sądzicie o tym filmie? Moim zdaniem był bardzo fajny, a waszym?’ Na początek sami musicie wygłosić własną opinię.

:arrow: Spoilery
Spoiler to zdradzanie bliższych szczegółów jakiegoś filmu/książki – zakończenia, śmierci głównych bohaterów etc. Jest to szczególnie przykre dla tych, którzy nie mieli jeszcze przyjemności oglądania jakiegoś filmu, a przez taką głupotę tracą część przyjemności jak z tego płynie. Na forum nie jest zabronione używanie spoilerów pamiętajcie jednak o tym aby odpowiednio je oznaczyć. :arrow: [spoiler]treść spoilera np. Han Solo był kobietą[/spoiler]

:arrow: Podpisy
Dbajmy o kursory innych użytkowników i ograniczmy im zbędny tekst do przewijania. W podpisach nie umieszczajmy za dużych obrazków (maksymalna wysokość to 40px), albo (literki + enter) czyli:

K
I
L
O
M
E
T
R

Tego typu podpisy będą kasowane i znikną równie szybko, jak się pojawiły.

:arrow: Piractwo

Na forum panuje zakaz pisania o nielegalnych kopiach. Nie pytamy o to skąd można nielegalnie ściągnąć jakiś film i napisy do niego, czy ktoś może podesłać mi piosenkę z tego i tego filmu, a gdzie można znaleźć taki i taki soundtrack. Jeśli popierasz piractwo, ściągasz na masową skalę filmy/muzykę jest to sprawą Twoją – nie zamierzam w to wnikać, ani się temu przeciwstawiać, nic mi do tego. Po prostu prowadź swoje poszukiwania w innych miejscach. O piractwie tutaj nie wspominamy, nawet pisząc:
'ostatnio ściągnąłem sobie film „ Pulp Fiction”. Jest on świetnie zagrany, wyreżyserowany…'

Ewentualne zastrzeżenia do regulaminu proszę podsyłać na adres dusqmad[at]filmowo.net

Regulamin może niezapowiedzianie ulec zmianie. W tym przypadku użytkownicy forum zostaną o tym poinformowani.

Warto zobaczyć: Najczęściej zadawane pytania