Film wszechczasow - propozycje

Plebiscyty użytkowników forum dotyczące wszystkiego co związane z filmem, ale jednocześnie objęte pewnymi zasadami. Po szczegóły odsylam do Regulaminu działu.
yrek
Agent Smith

Film wszechczasow - propozycje

Post autor: yrek » 2007-02-11, 12:31

Zamierzam zalozyc temat/ankiete o filmie wszechczasow.
Wpiszcie tu po 1 swojej propozycji - gdy bedzie juz ich duzo poukladam i wstawie ankiete w innym temacie. Przekonamy sie co tak naprawde warto obejrzec !:) Do dziela
Awatar użytkownika
Gabriel
Indiana Jones

Re: Film wszechczasow - propozycje

Post autor: Gabriel » 2007-02-11, 12:38

Pulp Fiction zdecydowanie :-)
Rubenos
Darth Vader

Post autor: Rubenos » 2007-02-11, 12:51

Nie ma czegoś takiego. :) Jednego filmu zdecydowanie nie mogę wytypować. Zbyt wiele jest godnych tego zaszczytnego miana, a przyznanie go jednemu filmowi będzie zdecydowanie krzywdzące pozostałym. ;)
Awatar użytkownika
Issa
Tyler Durden

Post autor: Issa » 2007-02-11, 14:20

Hmm... jako pierwszy przyszedł mi na myśl Gladiator. Uważam ten film za genialny, piękny i wzruszący. Świetna gra aktorska Crowe, interesująca fabuła, film interesuje. I cudowna ścieżka dźwiękowa.
I co również ważne - oglądałam go już dwa razy i jeszcze raz z chęcią bym to zrobiła.
Awatar użytkownika
skiszony
Indiana Jones

Post autor: skiszony » 2007-02-12, 08:49

nie wiem sam... ale jeśli miałbym wybrać jeden film, to by chyba był Oldboy.
Awatar użytkownika
Scourge33
Indiana Jones

Post autor: Scourge33 » 2007-02-12, 11:30

"Pulp Fiction" za to że zapoczątkował nową erę w kinematografii. Zdobywał uznanie stopniowo, z upływem czasu ceniony coraz wyżej. Nie zdziwi mnie gdy podobny los spotka "Sin City".
Azgaroth
Tyler Durden

Post autor: Azgaroth » 2007-02-12, 16:55

Jednego się nie da, musiałbym chyba 100 wymienić.
Awatar użytkownika
Dusqmad
Administrator

Post autor: Dusqmad » 2007-02-12, 20:23

Dokładnie. Poza tym większe jest nieoglądnięte od oglądniętego - co z tego, że sypnę tu jakimś "Lotem nad kukułczym gniazdem", skoro jest jeszcze mnóstwo ważnych i cenionych filmów których nie oglądałem.
Awatar użytkownika
Gabriel
Indiana Jones

Post autor: Gabriel » 2007-02-12, 20:26

Oj majaczycie, nie macie jednej, pierwszej mysli? Mi zakos sie udało :-P
yrek
Agent Smith

Post autor: yrek » 2007-02-12, 22:54

Dusqmad pisze:Dokładnie. Poza tym większe jest nieoglądnięte od oglądniętego - co z tego, że sypnę tu jakimś "Lotem nad kukułczym gniazdem", skoro jest jeszcze mnóstwo ważnych i cenionych filmów których nie oglądałem.
Ja rowniez tak mam, chodzi mi bardziej o to co dotychczas uwazacie za najlepszy film. Co najbardziej zapadlo wam w pamieci, poruszylo, zadziwilo, zmienilo stosunek do kina i filmu na lepsze. Najlepszy film forumowiczow. Najlepiej byloby wstawic sonde do kazdego filmu ale to jest nie mozliwe. Ok mam juz kilka propozycji wiec zakladam.
Ankieta juz jest wiec temat mozna zamknac
Azgaroth
Tyler Durden

Post autor: Azgaroth » 2007-02-13, 11:48

A jak porównać Ojca Chrzestnego z Królem Lwem (dla mnie obydwa to arcydzieła). Dlatego nie da się wybrać jednego tytułu.
K-H
Vincent Vega

Post autor: K-H » 2007-08-27, 10:52

"Pianista"? Nie wiem, pierwsze, co mi przyszło do głowy; na pewno żaden inny film nie podziałał na mnie tak jak ten... A tak poza tym to sądzę, że to ciężkie zadanie...
sylwu$
Mad Max

Post autor: sylwu$ » 2007-08-27, 20:19

Ale o jakim gatunku mowa? Bo każdy ma inny niepowtarzalny klimat...
No ale pierwsze co mi na myśl przyszło to Lśnienie. Film stary, ale wciąż wspominany ;)
Awatar użytkownika
Aletheia
Tyler Durden

Post autor: Aletheia » 2007-08-28, 20:41

Ja też uważam, że porównywać można tylko w obrębie gatunku. Tylko jakoś tak dziwnie się składa, że najlepsze filmy często są krzyżówką gatunków. I co wtedy? Całego Tima Burtona trudno zakwalifikować. Dla "Sin City" trzeba by wydzielić gatunek "komiks". "Zabójcza broń" to sensacja czy komedia, jeśli oceniać całą serię? "Maverick" - komedia czy western? "Obcy" - horror czy sf?

A jeśli podawać filmy, które na każdym prywatnie zrobiły największe wrażenie, to wyniki na pewno byłyby ciekawe, ale raczej zaskakujące. Wyszedłby nie tyle ranking the best, ile raczej festiwal sentymentów. Dla przykładu, mnie swojego czasu powaliły "Gry wojenne", znacznie bardziej niż potem "Matrix". A przecież wątpię czy wielu z Was kojarzy "Gry", a i ja nie uważam tego dzisiaj za film wszechczasów.

Rozwiązanie widzę takie:
1. Plebiscyt szeroko zakrojony i wielostopniowy.
2. Do ustalonych gatunków (przynajmniej 10) każdy podaje swoje trzy propozycje, bez oglądania się na utarte opinie, tylko właśnie jako prywatne sentymenty. Dlaczego trzy? Spróbujcie podać jeden najlepszy sf. Nawet przy założeniu, że fantasy będzie oddzielnie, potraficie porównać "Obcego", "Łowcę androidów" i "Gwiezdne wojny"? To już podgatunki w gatunku.
3. Po ustalonym czasie zamknąć etap zgłoszeń, zliczyć powtórzenia i ustalić półfinalistów. A potem głosujemy, a wyniki jako lista od zwycięzcy w dół. Dla każdego gatunku osobna lista. Przy okazji by się ustaliło przynależność gatunkową. Po zgłoszeniach będzie widać jak kwalifikujemy filmy.

Aha, jeszcze jedno. Myślę, że finał mógłby być stale czynny, tzn. zostawić listę aktywną, żeby nowi zarejestrowani też mogli głosować. Byłoby widać jak zmieniają się upodobania całego forum w zależności od napływu użytkowników.

Chyba strasznie naplątałam. Coś z tego ma sens?
Studio Sekret
Forrest Gump

Post autor: Studio Sekret » 2012-06-16, 07:22

Ciężko jest wytypować jeden jedyny film bo jest ich cała masa i wśród nich znajduje się bardzo dużo dobrych tytułów. Teraz do głowy przyszło mi kilka:

Incepcja, gladiator, braveheart, headhunters, shutter island, fountain

ale to tylko kilka z naprawdę wielu genialnych produkcji ;)
ODPOWIEDZ