Forum Filmowe, Recenzje filmow, Lost: Zagubieni, Seriale | ZERO DOWNLOADU (w tym filmy online), TYLKO DYSKUSJE!

Skojarzenia z Biblią

Nasze teorie dotyczące wydarzeń mających miejsce na wyspie.
monique
Forrest Gump

Skojarzenia z Biblią

Post autor: monique » 2010-02-10, 01:24

Troche juz byla o tym mowa ale mi znow w serialu bardzo nasuwa sie skojarzenie z Biblia...
Jackob prowadzi i naucza swoj lud. Rozne cuda maja miejsca np. ozdrowienia. Czarny obraca przeciwko niemu Bena ktory jako zdrajca- Judasz zabija go...

Juz nam zreszta zasugerowano w rozmowie Jackoba z Czarnym, ze to taka wiecznie powtarzajaca sie historia. Na cudowna wyspe (rajską?) przybywaj kolejni ludzie i zawsze konczy sie to tak samo- zniszczeniem.

Tym razem jednak calosc konczy Biblijny potop i wyspa trafia na dno oceanu...
Moze to zaginiona Atlantyda?

No i do tego cala Lostowa ekipa przedstawiona jak na Ostatniej Wieczerzy.. Tylko co robi po srodku Lock?

Macie podobne pomysly i skojarzenia?
ManOnFire
Jack Sparrow

Re: Skojarzenia z Biblią

Post autor: ManOnFire » 2010-02-12, 05:19

A wlasnie, owszem, mam :)
tylko pytanie z Lockiem dobre ;) co on tam robi na srodku? na Jezusa to mi on szczegolnie w nowym wydaniu nie wyglada... a jesli sie okaze ze to Jacob jest zly a Czarny dobry jakims cudem, to nasze skojarzenia z Biblia chyba neiwiel beda mialy sensu...
Plus tak mi sie nasuwa btw, Eco, byl chrzescijaninem, nosil ta plake z wersami, budowal kosciol i go zabil potwor, jak go zobaczyl... byla konfrontacja, ale jej nie wygral; moze czarny jako Szatan przestraszyl sie tej wiary w nim i uznal go za wroga...;
druga sprawa. dobrze mi sie zdaje ze Rose wspominala kiedys o Bogu i ze dzieki Niemu zyja itp., i ze nie ma co czekac na ratunek bo On itd., itd., miala taki dzien :)
i tu, znikneli nagle z pulpitu...a el jednak nie, szosty sezon i okazuje sie ze oboje zyja w szczesciu na wyspie.. :)
Grognak
Forrest Gump

Post autor: Grognak » 2010-02-15, 15:56

Jak wiadomo przywódca innych z świątyni(zapomniałem imienia) mówi coś w stylu że ciemna moc krąży po ciele Sayida i gdy dotrze do serca to go "stracimy" (albo coś w tym stylu). Może to chodzi o opętanie? :)
Tak jakoś się mi skojażyło. Apropo, co się stało siostrze Jacka?
marcinek6000
Tyler Durden

Post autor: marcinek6000 » 2010-02-15, 16:27

Grognak pisze: Apropo, co się stało siostrze Jacka?
Pewnie zapomniałeś, że siostrą Jacka jest Claire. Przeszła metamorfozę w dzikuskę. Tak jak Danielle.
Awatar użytkownika
Matthew
Tyler Durden

Post autor: Matthew » 2010-02-15, 16:53

marcinek6000 pisze:Tak jak Danielle.
Tylko, że Danielle nie zapadła na chorobę, po prostu stała się dzika, za to Claire stała się dzika ale też zapadła na tą chorobę xP
GoHome
Mad Max

Post autor: GoHome » 2010-02-15, 18:57

Matthew pisze:Claire stała się dzika ale też zapadła na tą chorobę xP
Nie sądzę, tak to by zabiła Jinna w ostatnim odcinku.

Nie sądzę aby serial był powiązany z biblią. Ci tam w świątyni to chyba jacyś Koreńczycy, nie wiem to co? Oni mają być chrześcijanami? Na dodatek latają z bronią, tłuką każdego.
Grognak
Forrest Gump

Post autor: Grognak » 2010-02-16, 17:57

Odnośnie Claire, to jeszcze nie wiemy czy jest "dzikuską" czy nie. To że nie zabiła Jina w ostatnich sekundach odcinku nie oznacza że się zmieniła. Swoją drogą jej reakcja bardzo przypominała mi reakcje tej... Danielle.

Co do powiązania z Biblią... To niekoniecznie musi być tak, to może być powiązane z wszystkimi religiami, bo w każdej religii jest zło i dobro (tylko inaczej się nazywa).
Pewnie mieli zamiar zrobić na wyspie "kulturę" pomieszaną z każdego zakątku ziemi.
Ciekawi mnie czy zabiją Sayida i jaką minę by miał Dogen jak by widział Claire. :granat:
wojgab
Mad Max

Post autor: wojgab » 2010-02-16, 18:33

Skojarzenie z biblią odpada. Za dużo skojarzeń z religią staroegipską-Tawaret,świątynia pokryta hieroglifami, plecionka którą wykonał Jacob z motywem kultu słońca. Połączenie tunelem czasoprzestrzennym z bardzo odległą od wyspy afryką północną. Gdzieś w sieci jest tłumaczenie na angielski hieroglifów z tej plecionki Jacoba, tylko nie pamiętam gdzie. Acha brzmi ono "A bogi Cię najmilszą opatrzą nagrodą" - to cytat z Homera. Odyseja.

[ Dodano: 2010-02-16, 18:52 ]
Pamiętajmy też że inni pomiędzy sobą posługiwali sie łaciną-językiem oświeconych. Znajoma jest im (Jacobowi) mitologiczna literatura starogrecka jak wspomniana przeze mnie wcześniej Odyseja.
combray
Forrest Gump

Post autor: combray » 2010-03-09, 12:46

monique pisze:

Tylko co robi po srodku Lock?
Może chodzi o to, że szatan zdobył władzę nad ludźmi współcześnie i tak jak Jezus kiedyś tak on teraz przewodniczy i biesiaduje z ludźmi...

poza tym niekoniecznie chodzi tylko o Bilbie...generalnie widać tu sprawę reinkarnowania się i dużo hinduizmu...mnie uderzają te paralele między wydarzeniami na wyspie, a tymi w świecie przed wypadkiem....tu i tam ludzie stają przed podobnymi wyborami...więc mają możliwość zweryfikowania swojego postępowania...na pewno twórcy serialu chcieli zwrócić uwagę na to, że człowiek ma wybór i zawsze może odnieść się do własnego doświadczenia.
Inną ciekawą sprawą są różnego rodzaju książki..czasami jak się robi stop klatkę jak ktoś czyta książkę itp to można rozczytać autora i tytuł, w jednym z ostatnich odcinków nawet była mowa o Myszy i ludzie Steinbecka...dużo egzystencjalizmu twórcy serialu chcą też zaznaczyć
KotNaKacu
Forrest Gump

Post autor: KotNaKacu » 2010-04-19, 06:55

Nie chciał bym wyjść na zarozumialca, ale jako tako, a nawet trochę lepiej Biblię znam.
I nie widzę nic wspólnego między Biblią a Lost.
Tzn są rzeczy PODOBNE które niektórzy fani, na siłę mogli by uznać za skojarzenia itd.
Ale ogólnie Biblia jest tak diametralnie odmienna od Lost, że szok.
Porównywanie 1 do drugiego to nieporozumienie.
Te wasze "skojarzenia" i "podobieństwa" to czyste "chciejstwo".
ODPOWIEDZ