Jacob i biblijny Jakub

Nasze teorie dotyczące wydarzeń mających miejsce na wyspie.
MKcafe
Mad Max

Jacob i biblijny Jakub

Post autor: MKcafe » 2009-05-15, 14:51

Jak nam wszystkim powszechnie wiadomo, wiele postaci z Lost nosi imiona i nazwiska znanych osób i można doszukać się pomiędzy nimi pewnych powiązań [inna kwestia czy to działanie celowe czy kwestia przypadku]. Po obejrzeniu odcinka 'The Incident' bardzo zaciekawiła mnie postać Jacoba i tego gościa w czarnym z którym rozmawia na początku, no i postanowiłam trochę pogrzebać, głównie po wikipedii :mrgreen: Może moja teoria będzie mocno naciągana i wątpliwa, ale sami musicie przyznać, że wiele elementów do siebie ziwnym trafem pasuje.

Biblijny Jakub, syn Izaaka, miał brata bliźniaka, Ezawa. Podobno urodził się trzymając brata za piętę. Jego imię również jest powiązane z hebrajskim 'aqeb', czyli 'pięta', inne teorie tłumaczące znaczenie imienia, to pochodzenie od hebrajskiego Jaaqob, czyli "zesłany by karać nas za nasze grzechy" lub "ten, którego Bóg ochrania",
Przed narodzinami braci, Jahwe powiedział do ich matki: "Dwa narody są w twym łonie, dwa odrębne ludy wyjdą z twych wnętrzności; jeden będzie silniejszy od drugiego, starszy będzie sługą młodszego".
Według biblii Ezaw był starszy od Jakuba, był 'zręcznym myśliwym', natomiast Jakub był człowiekiem spokojnym. Ezaw 'odstąpił' Jakubowi przywilej bycia pierworodnym synem, ten natomiast podstępem uzyskał od Izaaka [ojca] błogosłewieństwo, które należało się starszemu synowi. Wywołało to między braćmi konflikt, Ezaw chciał zabić Jakuba, a ten musiał uciekać.
Otrzymał imię 'Izrael' od zjawy z którą walczył i zwyciężył. Zjawa przedstawiła się jako Anioł Boży.
Jakub przebywał i zmarł w egipcie.

Warto zauważyć, że Jacob mieszkał w stopie, był niewątpliwie spokojny, no i tkał do tego te egipskie motywy, mieszkał w egipskim posągu, a na wyspie pełno jest hieroglifów. W odcinku 'tne incident' widzimy, że był w konflikcie z tym w czarnym, i Czarny chciał go zabić. Wygląda na starszego, a jeśli to Jacob rządzi wyspą, to można założyć, że w jakimś stopniu mu podlega. Nawiązanie do Ezawa samo się nasuwa.

I jest jeszcze coś:

Biblijny Aaron: był prawnukiem Lewiego [Lewi był jednym z synów Jakuba]. Aaron towarzyszył swojemu bratu Mojżeszowi w wyprowadzeniu z ziemi egipskiej [znowu Egipt] i wprowadzeniu do Ziemi Obiecanej [czyli Izraela]. I chyba najlepsza cześć - miał pomóc w walce Izraela [Izrael=Jakub] w walce z Amalekitami, którzy byli potomkami.. Ezawa :-D :-P

Dużo podobieństw, prawda ? ;-)

Teraz bardziej z przymrużeniem oka.. Gdyby to odnieść do 'zagubionych', to można by pomyśleć, że facet w czarnym to Ezaw, który od wielu lat chce zabić Jacoba, wie że Aaron może mu przeszkodzić, dlatego przemienia się z Christaina [zakładając że jednak jest czarnym dymem], przy jego pomocy porywa Claire, aby ta porzuciła Aarona, w ten sposób pozbywa się chłopca z wyspy, zsyła na Kate sen, w któym Claire mówi, żeby nie próbowała go sprowadzać spowrotem na wyspę. Kiedy już pozbywa się Aarona, przemienia się w Locke'a i przekonując Bena, zabija Jacoba :p i teraz ona zawładnie wyspą, a reszta będzie próbowała za wszelką cenę sprowadzić na wyspę Aarona [którego przecież już wcześniej inni próbowali odebrać Claire] i żeby zwyciężył tamtego i został nowym Jacobem 8-)
marcinek6000
Tyler Durden

Re: Jacob i biblijny Jakub

Post autor: marcinek6000 » 2009-05-15, 16:06

MKcafe pisze:
Teraz bardziej z przymrużeniem oka.. Gdyby to odnieść do 'zagubionych', to można by pomyśleć, że facet w czarnym to Ezaw, który od wielu lat chce zabić Jacoba, wie że Aaron może mu przeszkodzić, dlatego przemienia się z Christaina [zakładając że jednak jest czarnym dymem], przy jego pomocy porywa Claire, aby ta porzuciła Aarona, w ten sposób pozbywa się chłopca z wyspy, zsyła na Kate sen, w któym Claire mówi, żeby nie próbowała go sprowadzać spowrotem na wyspę. Kiedy już pozbywa się Aarona, przemienia się w Locke'a i przekonując Bena, zabija Jacoba :p i teraz ona zawładnie wyspą, a reszta będzie próbowała za wszelką cenę sprowadzić na wyspę Aarona [którego przecież już wcześniej inni próbowali odebrać Claire] i żeby zwyciężył tamtego i został nowym Jacobem 8-)
O kurde, to jest dobre, też zawsze Aaron kojarzył mi siez biblijnym, ale nigdy nie porównywałem biblii do losta, a jak to teraz przeczytałem, to uważam, że ze wszystkich pomysłów na treść szóstego sezonu ten jest najbardziej prawdopodobny.
To w takim razie Ben jest może Hiobem hehe, nic nie zrobił, a ciągle cierpi, władca wyspy sprowadza na niego klątwy tak jak na Hioba.
Awatar użytkownika
Micros
Indiana Jones

Post autor: Micros » 2009-05-15, 16:37

Powiem Ci, że to się nawet trzyma kupy :D Mam wprawdzie nadzieję, że twórcy zafundują nam coś bardziej zaskakującego, ale całkiem nieźle to wymyśliłaś :P
fourth
Tyler Durden

Post autor: fourth » 2009-05-15, 21:50

Całkiem niezła teorie, możliwe,że twórcy właśnie o tym myśleli wymyślając te postacie i jest to dość prawdopodobny ciąg dalszy, chociaż sądzę że scenarzyści dorzucą jeszcze "coś"od siebie. Ale Aaron to się prawie na pewno jeszcze pojawi.
Nie zapominajmy że w całym Lost'cie pojawia się motyw odkupienia.
Awatar użytkownika
bartekha
Vincent Vega

Post autor: bartekha » 2010-05-03, 14:44

No MKcafe rzeczywiscie świetnie to wykombinowałaś. Jednak ciekawy jestem jeszcze czy będzei jakaś wzmianka o rodzicach Jacoba i MiB'a, bo może rzeczywiście okazać się że są pokłóconymi braćmi czy coś. W każdym razie trzeba czekać i dokładnie oglądać wszystkie odcinki do końca. Szkoda tylko, że trzeba tyle czekać ;/
ODPOWIEDZ