Polska w zagranicznych produkcjach

Ogólne dyskusje na tematy cieszące się szerszym zakresem.
yrek
Agent Smith

Polska w zagranicznych produkcjach

Post autor: yrek » 2007-10-21, 16:41

Wpisujcie tu wszystkie wzmianki jakie zauważyliście w zagranicznych produkcjach.

"Miasto aniołów" Gdy główny bohater skacze z bloku slyszymy spiewana wersję "Zdrowaś Mario"
"Holiday" Wstydliwa wpadka. W scenie gdy główna bohaterka przegląda ofertę biura podróży widzimy fałszywa flagę przy naszym kraju. Jest to flaga Kanady tyle, że bez listka.
"Sztuka zrywania" Aktor Vince Vaughn gra Polaka mającego milosne perypetnie z Jennifer Aniston. W jednym z ujęć ma na sobie bluzę z flaga naszego kraju
Awatar użytkownika
Aletheia
Tyler Durden

Re: Polska w zagranicznych produkcjach

Post autor: Aletheia » 2007-10-21, 19:42

W jednym ze starych "Filmów" była lista postaci-Polaków. Chyba mam ten numer, jak znajdę to przepiszę :-)

Aktorzy też się liczą? O Zbigniewie Zamachowskim jako kierowcy Russella Crowe'a w "Dowodzie życia" wszyscy chyba wiedzą, ale nie każdy widział. Nawet jeśli oglądał "Dowód", bo jak się pechowo mrugnie, można Zamachowskiego przeoczyć. Zresztą chyba i tak udawał tam Czeczeńca. Smutne. Można się zastanowić ilu innych świetnych aktorów z całego świata ginie w ten sposób na dalszych planach i nawet o tym nie wiemy.

Dodane:
Skoro TVP była (nie)uprzejma się na mnie wypiąć i wrednie zamieniła "Osadę" na "Pułkownika Kwiatkowskiego", to ja się wypięłam na TVP i poszłam szukać tego "Filmu". Oto rezultat:

"Film", styczeń 2001
Cytuję: "Oto lista hollywoodzkich sław, których filmowe wcielenia miały swojsko brzmiące nazwiska.
Gabriel Byrne - Bolek Pzoniak, ("Polskie wesele")
Richard Crenna - Frank Janek, (kilka telewizyjnych filmów)
Claire Danes - Hala Pzoniak, ("Polskie wesele")
William Forsythe - Mike Organski, ("Ambushed")
Woody Harrelson - Krushinski, ("Dzikie koty")
Harvey Keitel - Jerry Bartowski, ("Niebieskie kołnierzyki")
Nicole Kidman - Claire Lewicki, ("Szybki jak błyskawica")
Val Kilmer - Tom Kazanski, ("Top Gun")
Lena Olin - Jadzia Pzoniak, ("Polskie wesele")
Bill Paxton, Graham Krakowski, (The Vagrant")
George Peppard - Banaczek, (serial "Banaczek")
John Savage - Claude Bukowski, ("Hair")
Arnold Schwarzenneger - Mark Kaminski, ("Jak to się robi w Chicago")
Steven Seagal - John Ryback, ("Liberator")
Mira Sorvino - Karen Polarski, ("Free Money")
Uma Thurman - Noelle Slusarsky, ("Jak pies z kotem")
J. T. Walsh - ojciec Stanislaw, ("Sacred Cargo")
Treat Williams - Chuck Sitarski, (Motywy zbrodni")"

Tak naprawdę "polskość" tych postaci jest pewnie w większości mocno naciągana (szczególnie Banaczek brzmi mi raczej czesko...). Listę dałoby się na pewno rozciągnąć, metodą przekopania się przez przypadkowo wybierane filmografie. Byłyby to jednak raczej tylko nazwiska po przodkach, a nie rzeczywiście polskie postacie. Z powyższej listy, najbardziej do tego tematu pasowałby chyba film "Polskie wesele".
Tu jako "Polski ślub". http://www.filmweb.pl/Polski+%C5%9Alub, ... lm,id=8780
Ktoś
Indiana Jones

Post autor: Ktoś » 2007-10-21, 21:50

Najczęsciej to wzmianki o Polsce pojawiają się w wojennych filmach. Szkoda tylko że czasem fakty są nieco naciagnięte, a amerykańce nie mają zielonego pojęcia o naszym udziale w wojnie ;-)
Azgaroth
Tyler Durden

Post autor: Azgaroth » 2007-10-30, 18:49

Dzień Szakala - Szakal używa broni z Polski.
Znikający Punkt - główny bohater ma nazwisko Kowalski, bardziej polskie już być nie może.
Ścigany - tytułowy ścigany ukrywa się u Polaka
S.W.A.T - żart o polakach
Pół Żartem Pół Serio - główna bohaterka z pochodzenia jest polką
Peacemaker - nie jestem pewien, ale chyba w scenach w Bośni widać polskich żołnierzy.
Awatar użytkownika
Aletheia
Tyler Durden

Post autor: Aletheia » 2007-11-05, 22:19

W listopadowym "Filmie" jest artykuł "Stereotypy Polaka w Hollywood". Podają tam te adresy:
http://www.filmweb.pl/user?id=162455
http://www.film.org.pl/prace/polskie_akcenty.html
http://www.tvacres.com/ethnic_polish_AH.htm
Są też opinie kilku reżyserów o Polakach.

Swoją drogą, kiedyś się zastanawiałam, skąd właściwie filmowcy biorą te "polskie" nazwiska. Scenarzysta siada i czyta książkę telefoniczną Chicago (warszawskiej już nie wymagam...), czy po prostu ściąga z sufitu coś brzmiącego dla jego ucha polskopodobnie? Sądząc po efektach, pewnie obie metody mają zastosowanie. Bo dla mnie Albert Nimzicki ("Dzień Niepodległości"), czy Sadusky ("Skarb narodów") brzmią raczej dziwnie, nawet jeśli wziąć poprawkę na "zamerykańszczenie". A o nieszczęsnym Banaczku już pisałam...
Azgaroth
Tyler Durden

Post autor: Azgaroth » 2007-11-06, 14:05

W USA jest tyle imigrantów różnych narodowości, że pewnie scenarzysta nawet nie zwraca uwagi jakiego pochodzenia jest dane nazwisko (chyba, że ma to uzasadnienie w fabule).
Awatar użytkownika
Aletheia
Tyler Durden

Post autor: Aletheia » 2007-11-06, 20:46

Chodziło mi właśnie o celowe tworzenie postaci polskiego pochodzenia. Bo jeśli scenarzysta idzie od drugiej strony - bierze znane sobie skądkolwiek nazwisko i dorabia do niego wygląd, charakter i biografię, to brzmienie faktycznie nie ma większego znaczenia. Nie mówiąc już oczywiście o postaciach autentycznych. Wiadomo, że rzeczywiste nazwiska są często dziwaczne.
Awatar użytkownika
Pan Szyszek
Vincent Vega

Post autor: Pan Szyszek » 2014-03-11, 21:46

Polska i Polacy w węgierskich filmach:

http://wegfilm.blogspot.com/2013/08/grz ... kow-w.html
alvinwieworka
Jack Sparrow

Post autor: alvinwieworka » 2014-03-19, 08:35

W filmie "Być albo nie być" pokazana okupowana Warszawa. Mel Brooks wciela się w Fredericka Brońskiego, właściciela teatru wodewilowego. Anne Bancroft gra jego żonę Annę Bronską. Bardzo fajna komedia, polecam.
ODPOWIEDZ