Kojarzenie faktów

Ogólne rozmowy na temat serialu.
wojgab
Mad Max

Kojarzenie faktów

Post autor: wojgab » 2010-02-17, 15:21

A tak sobie wyliczę:
-posąg boginii Tawaret-opiekunka nowonarodzonych dzieci, kobiet w ciąży i władczyni horyzontu
-plecionka hieroglificzna Jacoba-cytat z Odyseji Homera "A bogi cię najmilszą opatrzą nagrodą"
-świątynia i otaczający ją mur-choć pokryte hieroglifami nie przypominają budowli egipskich-nie ten kanon architektoniczny zbyt mało monumentalne. Kolumny bardziej przypominają połączenie greckich i rzymskich.
-język którym posługują się inni- łacina, język oświeconych, język obywateli Republiki Rzymskiej
-tkanina na podłodze komnaty Jacoba zawiera tekst w języku helleńskim (greckim)
-krzyż z ukrytą listą Jacoba - Ankh staroegipski symbol życia. Noszony przez bogów egipskich w prawej ręce
-tajemnicza płaskorzeźba-dym przed Anubisem egipskim bogiem władcą krainy umarłych
-tunel czasoprzestrzenny łączący wyspę z Afryką Północną
-komnata z kołem czasu-pokryta wewnątrz niezrozumiałym pismem

I O CO TU BIEGA??

A może Jacob i Czarna Koszula pochodzą z czasów rzymskich?
Może podczas zajęcia przez Rzym Egiptu poznali sekrety wyspy, może skoro jeden tunel prowadzi z wyspy do Tunezji jest połączenie zwrotne "na wyspę"
Magnus Hanso-czyżby na pewno nigdy nie opuścił wyspy? Jego potomek Alvar musiał znać właściwości wyspy skoro finansował Dharmę i ich badania.
Czym jest sadzawka w przypominającej piramidę budowli? Musi być jakoś związana z Jakubem skoro zmętniała po jego śmierci. Źródło wiecznej młodości?
Tego mitycznego źródła poszukiwali hiszpańscy konkwistadorzy po tym jak dotarli do Ameryki Południowej.
Dlaczego na pokładzie Black Rock są szczątki ludzi? Czyżby niewolnicy nie zeszli na ląd?
Trzeba również pamietać że zgodnie ze słowami Bena mur otaczający świątynie jest od nie dużo młodszy.
Chyba że dym i Jacob byli tam przed egipcjanami którzy stworzyli wizerunek dymu przed Anubisem porównując dym do śmierci
Skoro dym jest zły dlaczego Inni potrafili go przyzywać spuszczając wodę w sadzawce

A JEŚLI JACOB JEST TYM ZŁYM ??? i po prostu bawi się ludźmi???

zastanawiający jest też fakt iż domek goodspeeda otoczony był popiołem. czyżby inni uwięzili w nim dym? a może katastrofa oceanic w jakiś sposób wpłynęła na jego uwolnienie? Dym wyje w dżungli przecież w 01 01...Ben nigdy nie widział Jacoba. a Lock słyszał wypowiedziane przez dym słowa "pomóż mi"
Wychodzi na to że dym dawno upatrzył sobie Locka nie robiąc mu krzywdy podczas pierwszego ich spotkania.

Kto leży w cieniu posągu? Lock ???

Ciekawa jest też makatka z komnaty Jacoba (ta na podłodze czerwona w którą dym wytarł nóż. Przedstawia sceny z bitwy, chwytanie niewolników, a następnie prowadzenie ich ku tajemniczej humanoidalnej postaci która rozrywa je na kawałki. Dodam że nie wszystkie przedstawione na niej postaci mają rodowód egipski. Dziwni wojownicy chwytający niewolników z charakterystycznymi "bańkami" na głowach.

na makatce Jacoba wśród wyrazów napisanych greką widnieje słowo aimati-co oznacza..."jego krew"-zwrot ten używany był w biblii spisanej w grece a tyczył się krwi chrystusa. wątpię żeby Lost miało biblijne skojarzenia ale faktem jest że zwrot ten znalazłem w biblii. Rysunki na makatce nijak się bowiem mają do pisma świetego.

natomist na płótnie które widzieliśmy w ostatnim odcinku sezonu 5 (to które dziargał Jacob) przedstawiony jest kult Horusa-ludzie oddający cześć boskiemu jastrzębiowi symbolizowanemu przez oko w promieniach słońca. Na samym dole widać rząd statków egipskich płynących w strone...WYSPY !!!!

a najbardziej ironiczne jest to iż czarna koszula miał rację. pasażerowie 815 pozabijali przecież tak wielu "innych" ze zwykłych ludzi stali się po prostu mordercami. mogli dogadać się z innymi ale zamiast nawiązać dialog po prostu zaczeli sie nawzajem zabijać.

/Jeszcze więcej tych znaków zapytania :D ~Matthew
Ostatnio zmieniony 2010-02-17, 18:05 przez wojgab, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
weird0ther
Darth Vader

Re: Kojarzenie faktów

Post autor: weird0ther » 2010-02-17, 22:00

wojgab pisze:Skoro dym jest zły dlaczego Inni potrafili go przyzywać spuszczając wodę w sadzawce
Po pierwsze nie wiemy, czy MiB jest tak naprawdę zły. Przez wszystkie sezony wpajano nam, lub też była to silna siła sugestii, że Jacob jest tym dobrym. Sam "Incydent" przedstawił MiB'a w złym świetle, ale ich gra słów, nie mówi nam jasno, kto w tym składzie jest tym złym - być może nie chodzi w ogóle o walkę między jednym, a drugim, cel wyższy. Druga kwestia przywoływania czarnego dymu - to jest dobre. Myślę, że w ten sposób czarny się ujawniał, aby dać o sobie znak. Miało to dokładnie takie samo znaczenie, jak w starożytności, kiedy ludzie wielbili swoich bogów, ale co to za wielbienie, bez ukazywania się, oczywiście była pod tym przykrywka manipulacji, jak zwykle... ale w ten sposób ludzie wiedzieli, że "coś" tam jednak jest. Bóg się ukazał - "wielbmy go, jaki on jest dla nas miłosierny, ukazuje się nam - prostym ludziom."
wojgab pisze:A JEŚLI JACOB JEST TYM ZŁYM ??? i po prostu bawi się ludźmi???
Może ma drugie alter ego, albo jest tym starym gościem z psychiatryka i wmówił sobie chronienie Wyspy ? :P Jacob, jak najbardziej może być tym złym, to że ma jasne włosy może być mylące. Wieloma ludźmi już się zabawił, weźmy Richarda i Bena...
wojgab pisze:mogli dogadać się z innymi ale zamiast nawiązać dialog po prostu zaczeli sie nawzajem zabijać.
W tak niedorzecznej sytuacji, w jakiej się znaleźli rozbitkowie, trudem na pewno było trzeźwe myślenie. Zauważ, że Ethan porwał Ekler i Charliego, jak mieli na to zareagować? Potem schizy Danielle, a po atrakcjach w klatkach, czy dialog kiedykolwiek był możliwy ?

Reszta Twoich domysłów wydaje mi się niemożliwa, ale ... jesteśmy na takim etapie, że niestety wszystko jest możliwe... :)
wojgab
Mad Max

Post autor: wojgab » 2010-02-18, 13:32

to nie domysły tylko drobne szczegóły które postanowiłem przeanalizować. na amerykańskich fan sitach ludzie tłumaczą nawet hieroglify ze steli w światyni i te na murze wokół niej. analizują każdy szczegół bo wszystko może mieć znaczenie. studiowałem historię sztuki i cos tam wiem na temat kanonu architektury starożytnego egiptu oraz na temat hieroglifów. potrafię odróżnić egipskie od prawie egipskich(czyli tych wprowadzonych przez scenarzystów na potrzeby filmu)

powiązanie z egiptem musi być ponieważ - Jacob pokazuje przecież w ostatnim odcinku 05 swoje dzieło utkane z przędzy bawełnianej chwaląc się MiB słowami "spójrz sam to zrobiłem"

# Niczego nie neguję ;) Zaciekawiły mnie jedynie cytowane wątki :)
~BenLinus
Ostatnio zmieniony 2010-02-18, 15:09 przez wojgab, łącznie zmieniany 1 raz.
Yarpenn
Jack Sparrow

Post autor: Yarpenn » 2010-02-18, 14:50

Czyli idac Twoim rozumowaniem: dopoki stal posag na wyspie to kobiety rodzily normalnie, a odkad w jakis sposob znikl i zostala tylko jego stopa - nowonarodzone dzieci zaczely umierac.

Dobrze kombinuje? :)
wojgab
Mad Max

Post autor: wojgab » 2010-02-18, 15:29

nie mr zigrin. kobiety na wyspie rodziły normalnie aż do incydentu kiedy radzinsky dowiercił się do źródła elektromagnetyzmu uwalniając energię. myslę że to jest prawdziwy powód poronień w 2 trymestrze ciaży. ethan urodził się przecież na wyspie nieprawdaż? i miało to miejsce przed incydentem. jak pisłem wcześniej Tawaret jest również "panią horyzontu" i stojąc na skraju wyspy wpatrywała się w niego. może mieć to zwiazek z nieskończonością. mogła być również punktem nawigacyjnym skoro mierzyła jekieś 60 metrów-doskonale ją widac było z oddali. na makatce którą wydziargał Jacob na samym jej dole widać trzy statki egipskie płynace w kierunku wyspy.

poza tym spójrz na odcinek z bombą - eleonore hawkins ma w nim jakieś 16 lat, a wśród "innych" jest kilka osób w tak młodym wieku. wątpię aby Jacob rekrutował dzieci. możliwe że i ona urodziła się na wyspie

[ Dodano: 2010-02-18, 15:40 ]
poza tym wyliczając w kolejności chronologicznej
-posąg był na wyspie gdy nie istniała jeszcze studnia prowadząca do "koła czasu". Samo koło i komnata w której się znajdowało już istniała. pamiętasz ten odcinek? Lock opuszcza się do studni (gdyż nie było jeszcze stacji orchidea i windy prowadzącej na dół do stacji właściwej umiejscowionej tuż obok koła czasu - była tylko studnia). następuje błysk, Lock spada do komnaty, a opuszczający go na dół sawyer trzyma w rękach line wychodzącą z ziemi. miles odwraca się i widzi cały posąg. czyli było to na długo przed powstaniem studni.
-posągu nie było za czasów Dharmy
Yarpenn
Jack Sparrow

Post autor: Yarpenn » 2010-02-18, 18:04

Dobry jestes, musze Ci to przyznac :) Ale nie mniej jednak... nah... dobra, przyznaje Ci racje, ale wiazanie incydentu z poronieniami jest troche naciagane :D
wojgab
Mad Max

Post autor: wojgab » 2010-02-20, 17:40

nie chodziło mi konkretnie o nawiązanie dialogu z innymi lecz że potwierdzaja się słowa MiB
Jacon nie zrobił nic aby temu zapobiec. Jego ludzie padali jak muchy z rąk rozbitków,przez co szeregi innych zostały porządnie przetrzebione. podsumowując jednak ilości ludzi znajdujących sie na wyspie-jest ich naprawdę wielu. grupa na plaży pod przywódctwem Richarda, grupa w świątynii, młodsi starsi. co za idea trzyma ich na wyspie. przecież nie greenpeace
ODPOWIEDZ