Herkules

Awatar użytkownika
MGaździcki
Agent Smith

Herkules

Postautor: MGaździcki » 2007-08-14, 13:29

Obrazek

Reżyseria: Ron Clements i John Musker
Scenariusz: Donals McEnerry i Ron Clements
Zdjęcia: Joe d'Amato
Muzyka: Alan Menken
Gatunek: Animacja, Przygodowy, Musical
Data premiery: 14.06.1997
Obsada (polski dubbing): Jacek Kopczyński... Herkules
Jolanta Litwin... Megara
Paweł Szczęsny... Hades
Witold Pyrkosz... Filoktet
Włodzimierz Bednarski... Zeus
Henryk Machalica... Amfitrion
Ewa Ziętek... Alkmena
Jarosław Boberek... Ból
Piotr Pręgowski... Panik
Tomasz Marzecki... Nessos
i inni

Bardzo luźna adaptacja mitu o Herkulesie. Władca państwa zmarłych, Hades, planuje podbój świata. Znające przyszłość Mojry ostrzegają go przed ingerencją nowonardzonego boga Zeusa, Herkulesa. Wysłannicy Hadesa porywają dziecko, odbierają mu przy pomocy magicznego eliksiru nieśmiertelność, jednak nie udaje się im go zabić, gdyż chłopiec dyponuje ponadludzką siłą. Herkules dorasta jako przybrany syn wieśniaków Amfitriona i Alkmeny, z powodu swej tajemniczej mocy jest traktowany przez rówieśników jak dziwoląg. Postanawia udać się do świątyni Zeusa, by zapytać o swoje przeznaczeni. Tam dowiaduje się, że jest synem króla bogów i by wrócić na Olimp musi zostać herosem. Z wiernym Pegazem udaje się więc do starego satryra, Fiolkteta, który zgadza się zostać jego mistrzem. Wyszkolony Herkules rychło staje się największym greckim herosem i... zakochuje się w pięknej Megarze. Nie wie, że dziewczyna jest służącą Hadesa, który nie przestał śnić o władzy nad światem...

Antyczny mit w wersji postmodernistycznej, z przebojową muzyką popowo-gospellowąm, znakomitą obsadą dubbingu i arcygenialnym humorem. Słowem: ostatni porządny film animowany Disney'a. Warto.
ble
Tyler Durden

Re: Herkules

Postautor: ble » 2007-08-14, 14:29

Jedyny film Disney'a, który mam na kasecie. Oczywiście dlatego (i z powodu młodszego brata) znam go niemalże na pamięć. Szcególnie zapadła mi w pamięć muzyka i dwie (ale jakże barwne) postaci, mianowicie Hades (ależ oczywiście!) i Filoktet (bo kto by go zapomniał ;) ). Jeśli ktos zaproponowałby mi dzisiaj, żebym obejrzała tę bajkę, to pewnie bym się długo nie zastanawiała ;)
Ktoś
Indiana Jones

Postautor: Ktoś » 2007-08-18, 18:11

Nie lubie tych słodkich przeidealizowanych bajek Disneya, każą historie, legende, mit przerobią na swoje...z różnym skutkiem, a Herkules raczej mi sie nie podobał.
Miodzio
Indiana Jones

Postautor: Miodzio » 2007-08-19, 12:41

Strasznie dawno to oglądałem. Jak byłem mały to mi się ten "Herkules" bardzo podobał, ale czy dlatego, że był naprawdę dobry, czy dlatego, że po prostu jako mały dzieciak lubiłem przeróżne bajki to już nie pamiętam. Ale chyba jednak to pierwsze.
Rubenos
Darth Vader

Postautor: Rubenos » 2008-03-06, 23:02

Ostatnio w telewizji leciał, więc postanowiłem zapoznać się. Ponadto pamiętam, że z dzieciństwa kolekcjonowałem kapsle z czipsów właśnie z wizerunkami postaci z tej bajki. :)
Bardzo dobra, pełna humoru bajka. Fajnie, karykaturalne przedstawienie mitycznych postaci. Swoją drogą, za grafikę, z tego co się orientuję odpowiadał tutaj gość spod którego ręki wyszedł wizerunek "Obcego".
Mariczanka
Jack Sparrow

Postautor: Mariczanka » 2008-08-31, 01:26

Z dużym sentymentem podchodzę do tej bajki, zawarty w niej humor naprawdę bawi. Dubbing świetnie dobrany:)
Set Harth
Jack Sparrow

Postautor: Set Harth » 2011-09-08, 17:48

Animacja ładnie zrobiona, muzyka bardzo dobra, humor przedni, polski dubbing świetny, ale fabuła jest niestety wypaczeniem starożytnego greckiego mitu, w dodatku z tytułem-imieniem w wersji rzymskiej - Herkules zamiast Herakles. Przecież starożytni Grecy nie wiedzieli, że później jacyś Rzymianie przyjdą i przejmą ich mit, zmieniając imię (imiona). Twórcy filmu są niekonsekwentni, bo skoro ojcem głównego bohatera zrobili Zeusa (a nie Jowisza/Jupitera), to powinno być konsekwentnie imię greckie. Gdyby jego ojcem był Jowisz, to wtedy powinien być Herkules. Bez takiego mieszania wersji rzymskiej z grecką (pomijając już to, że w filmie Herakles-Herkules jest synem boga i bogini, a nie boga i śmiertelniczki, jak w oryginalnej opowieści). W filmie jego motywy walki z potworami są zupełnie inne i droga do sławy i wielkości jest zupełnie inna niż w micie.

Gdyby nie to, że do jednej z najsłynniejszych postaci mitycznej dorobiono tak luźną fabułę, nie miałbym do tego filmu zastrzeżeń.
mdmj20
Forrest Gump

Postautor: mdmj20 » 2011-10-28, 09:21

Ładna bajka - jedna z tych najlepszych "staro-disneyowskich" - razem z Mulan, pocahontas, dzwonnik itd. Ładne animacje.
Bajka bardzo dobrze zbudowana dla dzieci. Dorośli pewnie nie znajdą tam nic ciekawego.
chomik77
Vincent Vega

Postautor: chomik77 » 2012-01-13, 19:04

Staro disneyowska, ale niestety ja nie miałem okazji tego oglądać, oglądać miałem okazję tylko te dokumentalne części.
Juanfran
Vincent Vega

Postautor: Juanfran » 2012-01-16, 16:55

Nie przepadam
Awatar użytkownika
premierka
Jack Sparrow

Postautor: premierka » 2012-02-22, 14:42

Bardzo fajna bajka i przyznam,że zdziwiłam się, kiedy moja 4-latka obejrzała ją bez oderwania na moment ot monitora i zakwalifikowała do ulubionych ;)
chal45oye
Forrest Gump

Postautor: chal45oye » 2014-11-11, 06:57

Przecież starożytni Grecy nie wiedzieli, że później jacyś Rzymianie przyjdą i przejmą ich mit, zmieniając imię (imiona). Twórcy filmu są niekonsekwentni, bo skoro ojcem głównego bohatera zrobili Zeusa (a nie Jowisza/Jupitera), to powinno być konsekwentnie imię greckie. Gdyby jego ojcem był Jowisz, to wtedy powinien być Herkules. Bez takiego mieszania wersji rzymskiej z grecką (pomijając już to, że w filmie Herakles-Herkules jest synem boga i bogini, a nie boga i śmiertelniczki, jak w oryginalnej opowieści). W filmie jego motywy walki z potworami są zupełnie inne i droga do sławy i wielkości jest zupełnie inna niż w micie.

Wróć do „Animacja”